Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Archiwum wydarzeń

Poniższe archiwum obejmuje lata 2005 – 2010:

 

28 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łubnianach miała miejsce instalacja systemu komputerowego MAK+ oraz szkolenie z zakresu wprowadzania księgozbiorów GBP do systemu

 

 

„MAK+ to system, który będzie oferowany wszystkim bibliotekom. Internetyzacją zostaną objęte wszystkie biblioteki gminne wraz z filiami. Program szkoleniowy, realizowany we współpracy z wojewódzkimi bibliotekami publicznymi, obejmie bibliotekarzy z bibliotek gminnych m.in. w gminach wiejskich. System komputerowy MAK+ umożliwia zarządzanie zbiorami bibliotecznymi, wymianę informacji o księgozbiorach i wypożyczeniach pomiędzy samymi bibliotekami oraz zdalny dostęp poprzez Internet dla czytelników.”

 

***

23.09.2010 r. – Pierwszy Dzień Jesieni w Łubniańskim Ośrodku Kultury

 

Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała dla dzieci pierwszy dzień jesieni oraz drugą edycję imprezy kulturalno-literackiej „Pod Lipą”. W ubiegłym roku to spotkanie literackie miało na celu przybliżenie słuchaczom twórczości Jana Kochanowskiego w dziedzinie związanej z tematem imprezy. Tym razem pani bibliotekarka zajęła się tematem zgodnym z pierwszym dniem jesieni. Dzieci usłyszały wiersze o jesieni, drzewach oraz mogły uczestniczyć w zgadywankach:

 

Kiedy rośnie – to się zieleni,
Kiedy leci – złotem się mieni!
……. Liście

 

Biała niteczka w powietrzu lata,
Pajączek leci na podbój świata!
A dzieci klaszczą, cieszą się na to –
Wołają: – Patrzcie, już …….
Babie lato!

***

Uroczyste podsumowanie XVII Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem an Ty”
UWAGA! W związku z przypadającymi w dniu 21 listopada wyborami samorządowymi, finał tegorocznego konkursu odbędzie się dzień wcześniej t. j. 20 listopada 2010 w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury o godz. 16.00

***

„NASZ CHLEB”- 17.09.2010 r.

 

Zwyczaje związane z wypiekiem chleba

 

W polskie tradycji kulturowej chleb był symbolem pożywienia, a także dostatku i pomyślności. Jednak nie dla wszystkich był pożywieniem codziennym. W biedniejszych częściach kraju pojawiał się tylko w domu jedynie w większe święta.

 

Chleb pieczono z grubo mielonej mąki pszennej, żytniej, jęczmiennej, owsianej nawet kukurydzianej. Aby powiększyć objętość pieczywa, do mąki dodawano również tzw. „przymieszki”. Były to m.in. ugotowane i przetarte ziemniaki, mąka z grochu lub fasoli.

 

Przestrzegano zwyczaju, aby pierwszego bochenka wyjętego z pieca nie krajać nożem, ale łamać ręką. Od spodu wyjętego bochna chleba robiono znak krzyża i mówiono: „W imię Ojca i Syna nich nie zostanie ani kruszyna. Spożywajcie z Bogiem.”

 

Dobrze upieczony chleb był największą dumą gospodyni, powszechnie uważano, że dopóki panna nie potrafi chleba upiec, to jeszcze nie może wyjść za mąż.

***

Dożynki Gminne w Łubnianach (11-12.09.2010)

 

W dniach 11-12 września w Łubnianach odbyło się doroczne gminne Święto Plonów. Starostami dożynek – tradycyjnego „Zniwniołka” byli: Teresa Kozielska – na co dzień wspaniała gospodyni oraz Franciszek Kinder – rolnik gospodarujący na obszarze około 100 hektarów, produkujący w skali roku 50 ton trzody chlewnej. Warto dodać, że tradycja gospodarowania w rodzinie Kindrów dziedziczona jest z pokolenia na pokolenie. Obecne gospodarstwo prowadzi Franciszek, które przejął po swoim ojcu – również Franciszku.

 

Przygotowany przez organizatorów ciekawy program artystyczny uświetnił dodatkowo uroczystość Atrakcją były nie tylko występy ale również końcowe losowanie nagród głównych w loterii fantowej.

 

 

Gratulacje i podziękowania przekazujemy organizatorom, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej wsi Łubniany oraz Sołtysowi i mieszkańcom Dąbrówki Łubniańskiej za przygotowanie kościelnej części uroczystości.

 

 

Swoją obecnością zaszczycili uroczystość także goście z partnerskiej gminy Arnstein (Bawaria) z panią burmistrz Lindą Plappert Metz na czele wraz z orkiestrą dętą z Mudesheim. Przy okazji pobytu w Łubnianach goście z Niemiec zwiedzili także „Śląski Rzym”, czyli Nysę i jej niezwykłe zabytkowe miejsca, między innym Bazylikę i Katedrę świętych. Agnieszki i Jakuba , dzwonnicę i zgromadzone w niej muzealia, Rynek, kościół św. Piotra i Pawła . Duże zainteresowanie wzbudziły odrestaurowane fragmenty nyskiej twierdzy.

 

 

Przy okazji gratulujemy państwu Urszuli i Konradowi Nikodemom z Kolanowic, którzy w tym dniu na Dożynkach Wojewódzkich w Dzierżysławicach odebrali II nagrodę w organizowanym ogólnopolskim konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo 2010”. Podczas wojewódzkich uroczystości dożynkowych podsumowano także doroczny konkurs „Najpiękniejsza Wieś Opolska”, organizowany przez Zarząd Województwa Opolskiego. I miejsca w kategorii „Najpiękniejsza Zagroda” przypadło Państwu Renacie i Konradowi Denderom z Brynicy, prowadzącym Gospodarstwo Agroturystyczne „Agrorelaks”.

 

 

Współorganizatorem imprezy był Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej.

 

***

Rozpoczęcie Roku Kulturalnego

 

Uroczysta inauguracja Roku Kulturalnego 2010/2011 odbyła się pierwszego września. Wszystkim zainteresowanym naszą ofertą dziękujemy za przybycie na to spotkanie.

 

 

 

 

***

To był strzał w dziesiątkę!

 

21 sierpnia odbył sie na Strzelnicy w Dabrówce Łubniańskiej koncert zespołów rockowych, zorganizowany przez Ryszarda Milczarka i Sebastiana Dworakowskiego, członka zespołu No Recall, który tą imprezą zakończył działalność w zespole No Recall, a od tej pory gra w zespole Fort Anioła. Organizatorom gratulujemy udanej imprezy i pomysłu.

 

***

„Piknik na Florydzie” – 22 lipca 2010

 

 

Organizatorzy imprezy rekreacyjno – edukacyjnej umożliwili dzieciom atrakcyjne spędzenie czasu podczas wakacji. Każde dziecko było w tym dniu ważne i każde miało okazję do strzelania z pistoletu wiatrówowego, udziału w pogadankach o niewybuchach, prezentacjach sprzętu wojskowego oraz udziału w pokazach prowadzonych przez policję, straż pożarną i wojsko. Uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, skorzystać z kąpieli w krytej pływalni w Brzegu. Atrakcją była również grochówka wojskowa, której każdy miał okazję spróbować. Był to dzień pełen wrażeń, który zakończył sie na terenie Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Dziękujemy organizatorom za zorganizowanie „Pikniku na Florydzie” i upiększenie wakacji.

 

Zdjęcia z imprezy można zobaczyć w galerii.

***

Zanim zawita na Dożynkach Gminnych w Łubnianach, jedzie wpierw z prezentem do Młodej Pary – wynalazek Pana Jerzego Czecha.

 

***

Wakacje w Publicznej Bibliotece w Brynicy

 

 

Dzieci i młodzież z Brynicy mogą miło spędzić czas bawiąc się w różnego rodzaju gry np. ”SKRABLE, EUROBIZNES, WIELKA WYPRAWA. Można modelować z masy solnej, układać figury z papieru ”Origami”.

 

 

 

Malwina Papiewis i Monika Narowska przygotowały kabaret pt. „Tofinka”.

 

Edyta Paprocka

***

 

***

 

7 lipca w Łubniańskim Ośrodku Kultury na spotkaniu dotyczącym Unii Europejskiej dzieci mogły wysłuchać różnych ciekawostek o 27 państwach członkowskich. Paniom z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej (RCIE) w Opolu bardzo dziękujemy za interesujący wykład i zorganizowanie Lekcji Europejskiej.

 

 

***

Międzynarodowe Spotkanie Młodych Muzyków

29.06 – 5.07.2010r.

 

Koncertem w Nysie rozpoczęło się Międzynarodowe Spotkanie Młodych Muzyków dnia 30 czerwca. W Łubniańskim Ośrodku Kultury pierwszego lipca odbyły się warsztaty. Gośćmi warsztatów byli: Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Nadrenii Północnej Westfalii oraz muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Nysie. Spotkanie Młodych Muzyków zakończyło się 5-go lipca uroczystym koncertem w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Nadrenii Północnej Westfalii. Na instrumentach utwory Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, Daniela Speera i innych znanych kompozytorów zagrali młodzi muzycy, czyli Kwartet Puzonowy oraz z Trio „Flutonette”.

 

 

Trio „Flutonette” Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej
Nadrenii Północnej Westfalii
Skład:
Franziska Föllmer, Flet
Friederike Bassek, Obój
Julia Graebe, Klarnet
Kierownictwo:
Stephan Dreizehnter

 

 

Trio „Flutonette”, w składzie Friederike Bassek (Obój), Julia Graebe (Klarnet) i Franziska Föllmer (Flet), powstało w roku 2009 podczas letniej sesji Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Nadrenii Północnej Westfalii. Franziska Föllmer, urodzona 22.07.1992 w Krefeld, rozpoczęła swoją edukację muzyczną w Szkole Muzycznej w Krefeld na kierunkach flet, śpiew oraz pianino. Od roku 2009 studiuje w klasie Pani Evelin Degen w Wyższej Szkole Muzycznej imienia Roberta Schumanna w Düsseldorfie. Friederike Bassek, urodzona 31.01.1992 w Herne, rozpoczęła naukę gry na oboju w roku 2002 w Szkole Muzycznej w Ratingen. Od roku 2008 studiuje w klasie Prof. Michaela Niesemanna w Wyższej Szkole Muzycznej Folkwang w Essen. Julia Graebe, urodzona 11.04.1992 w Oberhausen, rozpoczęła w roku 2000 naukę gry na pianinie a w roku 2002 na klarnecie w szkole muzycznej w Dinslaken. Od roku 2009 studiuje grę na klarnecie w klasie Pani Prof. Grötsch w Wyższej Szkole muzycznej imienia Roberta Schumanna w Düsseldorfie.

 

Kwartet Puzonowy Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Nadrenii Północnej Westfalii

 

Skład:
Tobias Zimmermann,
David Gatys,
Johannes Weber,
Matthias Reffgen,
Posaune / Puzon
Kierownictwo:
Prof. Fritz Marreck

 

 

Kwartet Puzonowy składa sie z czterech bardzo uzdolnionych muzyków w wieku od 18 do 21 lat, którzy są członkami LJO NRW oraz zespołu instrumentów blaszanych „Fritz Brass”. Podczas sesji próbnych LJO NRW w Nadrenii Północnej Westfalii utworzyli oni grupę, która gra utwory począwszy od poważnej muzyki kościelnej aż do dzieł muzyki jazzowej. We wrześniu 2009 pod kierownictwem profesora Fritza Marreck, powstał kwartet puzonowy składający sie z tych młodych zdolnych muzyków.

 

 

Promocja muzyki kameralnej przez Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną Nadrenii Północnej Westfalii (LJO NRW)

 

Muzyka kameralna jest jedną z ważnych dziedzin muzycznych która upowszechniana przez muzykującą młodzież, działającą przy Młodzieżowej Orkiestrze Symfonicznej Nadrenii Północnej Westfalii (LJO NRW) wpływa na rozwój oraz edukację nowych zespołów muzycznych i opiekę nad nimi przez wiele lat.

 

Grupą docelową są uczestnicy, którzy uchodzą za uzdolnionych młodych muzyków z Nadrenii Północnej Westfalii. W ich dorobku liczy się udział w licznych konkursach organizowanych na terenie Niemiec oraz sukcesy związane z ich działalnością.

 

Obecnie Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Nadrenii Północnej Westfalii (LJO NRW) wspiera sześć zespołów muzycznych. Prace z muzykami prowadzi wykwalifikowana kadra pedagogiczna, u boku której muzykująca młodzież nabywa odpowiednich umiejętności i kwalifikacji.

 

Jednym z elementów tej pracy są organizowane wyjazdy zagraniczne, które poprzedzone częstymi próbami oraz udziałem w koncertach (szczególnie w Nadrenii Północnej Westfalii) uwieńczone są występami poza granicami Niemiec.

 

Niniejsze przedsięwzięcie jest finansowo wsparte przez premiera okręgu Nadrenii Północnej Westfalii. Zainteresowanych rozwojem młodych muzyków informujemy także, że istnieje możliwość finansowego wsparcia orkiestry. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.ljo-nrw.de

 

 

Warsztaty w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury – 1 lipca 2010

 

 

 

4 lipca w Muzeum Śląska Opolskiego odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Nadrenii Północnej Westfalii.

 

 

Obok pomnika Josepha von Eichendorffa (1788-1857) w Łubowicach.

 

 

Zwiedzanie okolic gminy Łubniany

 

Z gośćmi w Dąbrówce Łubniańskiej przy Studzionce

 

***

DARA 2010

 

Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego rozpoczęły się 15 czerwca spotkaniem literackim. Klasa VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach została zaproszona do Ośrodka Kultury. Gośćmi specjalnymi były uczennice Publicznego Gimnazjum w Biadaczu. Angelika i Dominika zaprezentowały swój ciekawy dorobek literacki, opowiadały o początkach pisania wierszy. Każda z dziewczyn ma swój styl pisania. Angelika z kl. I PG Biadaczu bazowała na twórczości Ignacego Krasickiego, który swoją poezję wylewał z rękawa. Chciała być podobna ale inna, więc wylewa swoją poezję z nogawki. Natchnieniem do pisania wierszy było spotkanie autorskie z Romualdem Kulikiem, który zaprezentował swoje wiersze podczas spotkania. Angelika wiersze pisze spontanicznie, pisze co czuje, opisuje co się wydarzyło. Pierwszy wiersz Dominiki z kl. I PG w Biadaczu został napisany 1 kwietnia 2007 roku, a jego tematem były czasowniki. Do pisania wierszy Dominika potrzebuje weny twórczej. Jej wiersze są przemyślane. Podczas spotkania Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach po raz pierwszy przyznała tytuły „Honorowego Czytelnika” uczniom z klasy VI PSP w Łubnianach.

 

 

Kolejny dzień był poświęcony twórczości filmowej. Dorobek studia filmowego SVK z Brynicy zaprezentował Łukasz Czech, który dwa lata temu przejął firmę i pełną nazwę firmy – Studio Video Krystyna – właścicielką była Krystyna Czech. W 1989 roku Studio filmowe rozpoczęło swoją działalność. Na Opolszczyźnie studio było jedną z pierwszych firm. W dzisiejszych czasach zmienił się sposób filmowania i programy potrzebne do montowania filmów.

 

 

Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego zakończyły sie 17 czerwca spotkaniem z muzykami kościelnymi, działającymi przy parafiach w gminie Łubniany. Można było posłuchać śpiewu Gabrieli Dworakowskiej oraz utworów w wykonaniu Gabrieli Czurlok – absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach. Również podczas tego spotkania Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach uroczyście przyznała tytuły „Honorowego Czytelnika”.

 

 

Organizatorem Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego jest Łubniański Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach.

 

 

Uroczyste Podsumowanie Roku Kulturalnego 2009/2010 odbyło się 18.06.2010 roku o godz. 18.00 w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury.

 

Podczas spotkania uroczyście wręczono podziękowania wszystkim grupom i zespołom artystycznym działającym przy Łubniańskim Ośrodku Kultury oraz ich prowadzącym. Ewa Trąbczyńska otwarła wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów tworzących w „Kolorowej Jaskini”, którą można zobaczyć w sali ośrodka. Uczniowie Studia Instrumentalnego Jolanty i Artura Kansy – Budzicz zagrali na pianinie a laureatki „Śląskiego Śpiewania” – „Trzi Dziołski” z Łubnian zaśpiewały: „Świyć miejsióncku świyć”.

 

 

 

 

***

 

 

 

 

***

 

 

***

 

Stowarzyszenie Odnowy wsi Brynica jako organizator oraz Łubniański Ośrodek Kultury jako jeden z partnerów zapraszają do udziału w imprezie turystyczno-rekreacyjnej pn. „Szlakiem rud żelaza”, która odbędzie się 19 czerwca 2010 roku w Brynicy, na boisku LZS przy ulicy Księdza Klimasa.

 

Więcej informacji na stronie internetowej: www.brynica.opole.pl

 

***

1 czerwca – DZIEŃ DZIECKA na placu przy Łubniańskim Ośrodku Kultury

 

Łubniański Ośrodek Kultrury zorganizował pierwszego czerwca piknik z okazji Dzień Dziecka. W programie była darmowa zjeżdżalnia, dmuchany zamek, popcorn, wata oraz gry, zabawy i konkursy dla dzieci.

 

Dziękujemy Wójtowi Gminy Łubniany oraz właścicielowi sklepu „KROPKA” w Łubnianach i hurtowni „AGRA” za dofinasowanie Dnia Dziecka organizowanego przez Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej.

 

***

 

W dniu 27.05. zorganizowano „Literacką majówkę” dla dzieci w Publicznym Przedszkolu w Łubnianach. Bibliotekarka wraz z pracownicą Ośrodka Kultury czytały dzieciom wiersze o wiośnie napisane przez uczniów na konkurs literacki. Na spotkaniu przybliżono również sylwetkę wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina w związku z obchodzonym Rokiem Chopinowskim – dwusetną rocznicą urodzin. Dzieci były zainteresowane wypożyczaniem książek w Bibliotece i zaciekawione bajką „Jak Pan Miś był głodny”.

 

 

„Słoneczko grzeje. Pachnie trawa.
Wiosna to zawsze cud nad cudy!
Pan Miś ze snu się właśnie zbudził.
Biedaczek – głodny jest i chudy…”

 

Karma Wilson

 

 

WIOSNA
Wiosna już nadchodzi
Ziemia już się rodzi.
Skowronki śpiewają
I słowiki ćwierkają.
Już tulipany i krokusy rosną.
Dzieci cieszą się wiosną
I aurą radosną.
Wiosna jest radosna przecie
Bo jest najpiękniejszą porą roku na świecie.

 

Kamil Polok, PSP Brynica

 

 

ZIELEŃ PRÓSZY…
Zaprószyło wiosną w ogródku,
zaprószyło wiosną w sadzie.
Pojawiły się przed domem
stokrotki, krokusy i bazie
Skowronek i bocian
swe gniazda uwiły
A wiosna ze słonkiem
wieś ozdobiły.

 

Mateusz Dendera, PSP Brynica

 

***

ZŁOTE GODY, CZYLI 50.ROCZNICA ŚLUBU W GMINIE ŁUBNIANY

 

50 lat minęło od tej pięknej chwili,
Gdy w kościele przysięgę żeście sobie złożyli.
Ksiądz stułą związał wasze młode dłonie,
On przysięgę składał swojej ukochanej żonie.
Dziś w uroczystą rocznicę tego święta,
Ona złożoną przed laty przysięgę dobrze pamięta.

Z okazji 50. rocznicy ślubu,
składamy najgorętsze życzenia
dużo zdrowia, szczęścia i wiecznej miłości.

 

***

 

Lekcja biblioteczna organizowana przez Bibliotekę w Brynicy dla klas IV, V, VI na temat korzystania z księgozbioru podręcznego.

 

 

***

 

„Tydzień Bibliotek” w Bibliotece w Jełowej

 

W ramach „Tygodnia Bibliotek”, zorganizowano w Bibliotece w Jełowej spotkania dla najmłodszych czytelników, młodzieży i osób dorosłych.

 

7 maja odbyło się spotkanie p.t. „Nieznana twarz Leonarda da Vinci”.

 

13 maja miało miejsce przyjmowanie nowych czytelników oraz spotkanie p.t. „O roli Bibliotek w społecznym przekazie wiedzy”.

 

14 maja przedstawiono najmłodszym „Magiczny świat baśni i bajek”.

 

W maju w Bibliotece w Jełowej trwa kiermasz książki. Zapraszamy!

 

***

 

W dniach od 11 do 19 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach organizuje „Literacką majówkę dla dzieci” w ramach Tygodnia Bibliotek.

 

 

Pani Urszula Polok odwiedza przedszkola z nowinkami literackimi.
11 maja bibliotekarka i stażystki gościły w Publicznym Przedszkolu w Dąbrówce Łubniańskiej, gdzie czytały wiersze o wiośnie napisane przez laureatów konkursu literackiego „Zielenią zaprószone” oraz wiersze o Fryderyku Chopinie w ramach Roku Chopinowskiego z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Dzieci również recytowały wiersze i pokazały swój repertuar artystyczny. Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach dziękuję za miłe przyjecie.

 

„Literacką majówkę” dla dzieci z Publicznego Przedszkola w Kolanowicach zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Łubnianach. Pani Urszula Polok czytała wiersze o wiośnie i o Fryderyku Chopinie. Przedszkolaki zaprezentowały swój program artystyczny, recytowały wiersze w języku niemieckim oraz śpiewały piosenki. Dziękujemy za gościnność.

***

XVI Święto Gminy Łubniany

 

Całość filmu dostępna jest w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej oraz w siedzibie firmy SVK.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, za pomoc przy organizacji święta!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze święta w naszej galerii.

 

***

Zielenią zaprószone – wyniki.

***

Przegląd Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie” – wyniki

***

 

 

***

Gminna Bibioleka Publiczna w Łubnianach w trakcie remontu
– 19 kwietnia 2010 roku

 

***

Konkurs Recytatorski „Młodzież recytuje poezję niemiecką”

 

W eliminacjach gminnych przeprowadzonych w dn. 9.04.2010r. w sali Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej wzięło udział 12 uczestników z 5 szkół.

 

Podsumowanie konkursu:

Kategoria SZKOŁA PODSTAWOWA:

1 miejsce Paulina Długosz, kl. VI, opiekun Monika Stańska, PSP Brynica
2 miejsce Malwina Papiewis, kl. VI, opiekun Monika Stańska, PSP Brynica
3 miejsce Edyta Michalska, kl. VI, opiekun Beata Urbanek, PSP Jełowa
4 miejsce Adrian Pogrzeba, kl. V, opiekun Monika Stańska, PSP Brynica
5 miejsce Monika Lebich, kl. VI, opiekun Sylwia Buchta, PSP Łubniany
6 miejsce Sebastian Słaby, kl. V, opiekun Stefania Janicka

Kategoria GIMNAZJUM:

1 miejce Sebastian Sosna, kl. III C, opiekun Anna Maziarz, PG Biadacz
2 miejsce Daria Michałowska, kl. III A, opiekun Anna Maziarz, PG Biadacz

Jury w składzie:
1. Helena Buchner
2. Dieter Wystub
3. Krystian Czech
4. Agnieszka Stasz
wytypowało powyżej wymienionych uczniów do wzięcia udziału w eliminacjach rejonowych.

 

***

Szkola Podstawowa w Brynicy przekazała pracownikom Łubniańskiego Ośrodka Kultury życzenia wielkanocne.

 

***

„Kukuryku!”

 

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Łubnianach odwiedziły pracowników Łubnianskiego Ośrodka Kultury z kogucikiem.

 

 

 

„Wieziemy tu kogucika”

 

Wieziemy tu kogucika
Dajcie jajek do koszyka.
Dajcie jajek choć ze cztery,
A do tego ze dwa sery
Dla kogucika.
Kukuryku!

 

Do Was tutaj wstępujemy,
Zdrowia, szczęścia winszujemy!
Dajcie tego, co macie dawać,
Nic dobrego nie żałować
Dla kogucika.
Kukuryku!

 

Ej, zieleni się zieleni
Młoda trawka tuż przy ziemi.
Kukuryku, kukuryku!
Już i pełno jest w koszyku
Dla kogucika.
Kukuryku!

***

Finał konkursu Marzanna 2010

 

W piątek 26 marca o godz. 10.00 odbyło się podsumowanie konkursu Marzanna 2010.

 

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie oraz gratulujemy wygranych.

 

 

Do konkursu zgłoszono w sumie 48 prac, w tym 9 gaików.

 

W trakcie podsumowania wystąpiły przedszkola z Łubnian, Brynicy, Kępy, Luboszyc i Dąbrówki Łubniańskiej. Dziękujemy za śliczne przedstawienia.

 

 

***

Zapraszamy na zajęcia z Ewą Trąbczyńską.

 

 

 

Nowa pracownia koła plastycznego.

 

***

„Piąta strona świata” – pierwsza książka napisana przez Kazimierza Kutza wkrótce w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łubnianach. Zapraszamy!

 

 

9 marca na spotkaniu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej swoją „Piątą stronę świata” zaprezentował reżyser Kazimierz Kutz.

 

 

***

Kobieta w poezji i sztuce

 

 

Tegoroczna odsłona organizowanej po raz drugi imprezy literackiej z okazji 100 rocznicy Międzynarodowego Dnia Kobiet, poświęcona była bohaterkom trzech powieści napisanych w ostatnich latach przez jełowską pisarkę Helenę Buchner. Zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łubnianach spotkanie poprowadziła znana łubniańska polonistka Józefa Ciszak. Ten wyjątkowy duet sprawił, że spotkanie miało bardzo interesujący przebieg. Dwie odmienne zdecydowanie osobowości (autorki książek i prowadzącej) nadały imprezie wyjątkowe napięcie. Ważną rolę odegrała również przybyła publiczność, szczególnie obecność wójta gminy Dietera Wystuba, który swoim wystąpieniem wniósł wiele pozytywnych emocji, nadając spotkaniu dodatkowego kolorytu.

 

 

Dziękujemy raz jeszcze autorom, gościom oraz zapraszamy na kolejne spotkanie z Heleną Buchner, tym razem podczas I Łubniańskiego Festiwalu Sztuki Ludowej, który odbędzie się 1-3 maja 2010 roku.

 

 

Przy okazji miło nam poinformować, że Helena Buchner za swoją twórczość została nominowana do tegorocznej nagrody „Animator Roku” w kategorii kultura i oświata – serdecznie gratulujemy.

 

KC

***

„A mury pną się do góry…”

 

 

 

 

 

***

Spotkanie z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina – GBP w Łubnianach

 

Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli, w oficynie dworu hrabiego Skarbka. Do dziś nie ustalono, kiedy przyszedł na świat: 22 lutego, jak zapisano w metryce chrztu, czy 1 marca, którą to datę urodzin podaje sam kompozytor w liście z 1833r. Do prezesa Towarzystwa Literackiego w Paryżu. Jego ojcem był Mikołaj Chopin, Francuz z pochodzenia, guwerner synów hrabiego Skarbka, matką – Justyna Tekla z Krzyżanowskich. Z Żelazowej Woli rodzina państwa Chopinów przeniosła się do Warszawy. Dom był muzykalny – ojciec grał na skrzypcach i na flecie, matka i siostry na fortepianie. Fryderyk bardzo wcześnie zainteresował się fortepianem. Kiedy miał sześć lat, jego dziewięcioletnia siostra zaczęła go uczyć muzyki. Po roku brat prześcignął siostrę. Jego nauczycielem został Wojciech Żywny, a siedmioletni Fryderyk zaczął występować na koncertach i komponować. Pierwszą wydaną drukiem kompozycją był polonez.

 

Jesienią 1826 roku Fryderyk Chopin został uczniem Szkoły Głównej Muzyki w klasie Józefa Elsnera. „Szczególna zdolność i geniusz muzyczny” – mówi w sprawozdaniach szkolnych profesor o uczniu, a współczesny Chopinowi kompozytor, Franciszek Liszt, pisze, że Chopin nauczył się od Elsnera dwóch rzeczy najtrudniejszych do nabycia i dlatego rzadko umianych: „być wymagającym dla samego siebie i nie zaniedbywać korzyści, jakie się tylko cierpliwością i pracą zdobywa”.

 

Schorowany Fryderyk Chopin, czując zbliżający się nieuchronnie kres życia, wyznał siostrze Ludwice, że chciałby, aby jego serce zostało przewiezione do Warszawy. Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku o drugiej w nocy, w swoim mieszkaniu w Paryżu, przy Place Vendome 12. „Rodem Warszawianin, Fryderyk Chopin, zszedł z tego świata” – napisał w nekrologu zamieszczonym w „Dzienniku Polskim” w dzień po śmierci kompozytora Cyprian Kamil Norwid, jeden z najwybitniejszych poetów polskich.

 

 

***

Spotkanie – „Polska książka literacka” GBP LUBOSZYCE

***

Spotkanie autorskie z Heleną Buchner

 

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Brynicy zorganizowała 25 stycznia 2010 roku spotkanie autorskie z pisarką Heleną Buchner. Autorka książki „Dziewczyny z Koziej Górki” przybliżyła na spotkaniu losy bohaterów najnowszej swojej powieści. Uczestnicy spotkania zakupili powieść pisarki wraz z autografem.

 

 

***

Jedzie pociąg z daleka, wszystkich z ŁOKu zabiera
Dyrektorze „łokowski”, kto nas weźmie na barki?…

 

23 stycznia odbyła się organizowana przez Łubniański Ośrodek Kultury – „Gala po gali” laureatów Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”. Podczas uroczystości czytane były prace laureatów, a wszyscy uczestnicy imprezy mogli potańczyć przy karnawałowych rytmach i muzyce biesiadnej zespołu. Panie przygotowały pyszną kolację, wszyscy bawili się wyśmienicie i biesiadowali do nocy. Więcej wrażeń w zakładce GALERIA, gdzie można zobaczyć zdjęcia z uroczystości. Dziękujemy przybyłym gościom za wspólną zabawę i mile spędzony czas oraz zapraszamy serdecznie na następne imprezy organizowane przez Łubniański Ośrodek Kultury.

 

W „łokowskim” gaju wszyscy śpiewają, dobrze się bawią, nie narzekają …

 

 

 

 

 

 

 

 

***

Gminny Przegląd Twórczości okresu Bożego Narodzenia i Nowego Roku

 

W Publicznej Szkole Podstawowej w Łubnianach odbyła się 24 stycznia kolejna edycja Gminnego Przeglądu Twórczości okresu Bożego Narodzenia i Nowego Roku, objęta honorowym patronatem Wójta Gminy Łubniany – Dietera Wystuba, organizowana przez Łubniański Ośrodek Kultury. W jury zasiedli: Bogusława Domino – Pawelec – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej; Helena Buchner – nauczycielka, pisarka, malarka, artystka; Krystian Czech – dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej. Dziękujemy szkołom i przedszkolom za udział w przeglądzie. Gratulujemy zespołom, które wygrały ciekawych przedstawień i umiejętności poszczególnych wykonawców oraz młodych artystów. W przerwach czas umilali na instrumentach uczniowie Studia Instrumentów Dętych pod kierunkiem Krystiana Czecha. Zapraszamy do obejrzenia w GALERII zdjęć z imprezy.

 

zobacz wyniki

 

 

 

***

Rozpoczął się remont budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubnianach

 

 

***

Sylwester 2009/2010

 

Więcej zdjęć w zakładce: galeria.

 

***

 

Kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Łubniański Ośrodek Kultury w 2010 roku rozpoczął się Koncertem Noworocznym 3 stycznia w kościele p.w. św. Bartłomieja. Uroczysty koncert uświetniła swoim występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Prószków „Kaprys” zrzeszająca młodych ludzi grających na instrumentach pod dyrekcją Klaudiusza Lisonia. Organizatorem i inicjatorem na rzecz utworzenia zespołu jest pan Alojzy Olsok, a kierownikiem organizacyjnym orkiestry jest pan Rudolf Matuschek. Na koncercie wystąpiły również chóry „Cantilene” z Łubnian pod kierunkiem pani Joanny Dudy – Kot oraz „Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego.

 

Chór powstał jesienią 1988 roku, wtedy założycielką i dyrygentką była pani Maria Wróbel. Od 1997 roku zespół pracuje pod kierunkiem pana Huberta Prochoty. Chór z Łubnian działa przy Łubniańskim Ośrodku Kultury został założony w 1997 roku przez pana Krystiana Czecha, a po długiej przerwie reaktywowany w 2007 roku. W dniach od 8 do 10 stycznia chór z Łubnian zaśpiewa w Hamburgu.

 

Wszystkim wykonawcom dziękujemy za piękne występy, a współorganizatorom: proboszczowi parafii w Jełowej – księdzu Helmutowi Piechocie i Stowarzyszeniu „Nasza Wspólnota” dziękujemy za wsparcie i pomoc w organizowaniu koncertu.

 

Zdjęcia z koncertu znajdują się w galerii. Można je też zamówić u Pana Stanisława Błachowicza – fotografa z masowa, kontakt: 0509 317 363.

 

***

Występ chóru Cantilene w kościele w Łubnianach!

 

***

Załoga ŁOKu w 2009 roku!

 

***

 

***

Spotkanie przedświąteczne

 

W piątek 18 grudnia odbyło się spotkanie przedświąteczne organizowane przez Łubniański Ośrodek Kultury dla wszystkich grup i zespołów działających przy ośrodku kultury.

 

 

 

 

Podczas spotkania dyrektor Łubiańskiego Ośrodka Kultury ogłosił wyniki konkursu „Łubniańska Betlejka 2009”:

 

Tabela z wynikami (doc.)

 

Gratulujemy wszystkim wykonawcom pomysłowości i oryginalności. Wszystkie Betlejki były piękne i zostały nagrodzone.

 

 

 

 

 

 

***

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W JEŁOWEJ

 

W trzecią niedzielę adwentu, w Jełowej zorganizowano Kiermasz Bożonarodzeniowy, połączony z promocją kolejnej książki napisanej przez mieszkankę Jełowej, Panią Helenę Buchner. Ta trzecia książka nosi tytuł „Dziewczyny z Koziej Górki” i podobnie jak poprzednie opisuje losy mieszkańców Opolszczyzny, bezpośrednio po II wojnie światowej. To interesujące spotkanie odbyło się w „Farskiej Stodole” i miało piękną oprawę muzyczną Rodzeństwa Gabrieli Dworakowskiej i Krystiana Czecha. Prowadzenia spotkania podjęły się z autorką książki Panie: Brygida Solga i Urszula Marcinkowska. Zrobiły to bardzo profesjonalnie.

 

 

Niezależnie od Kiermaszu i Promocji odbyło się Spotkanie Opłatkowe Koła TSKN w Jełowej, na którym wystąpiły dzieci Przedszkola, prowadzone przez Panią Beatę Urbanek. Występ był bardzo dobrze przygotowany!

 

***

6 grudnia – kiermasz świąteczny w Łubnianach

 

Stoisko Łubniańskiego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubnianach.

 

 

Można było zakupić kartki świąteczne oraz figurki bożonarodzeniowe wykonane przez dzieci z koła plastycznego działającego przy ośrodku kultury.

 

 

Aniołki rozdawały słodycze.

 

 

 

Biblioteka zaoferowała w sprzedaży atrakcyjne książki na Boże Narodzenie oraz inne nowości literackie.

 

 

Organizatorem kiermaszu było Stowarzyszenie CIS w Łubnianach.

 

 

Dziękujemy organizatorom za świąteczną atmosferę, a wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko pragniemy podziękować za świąteczny zakup na rzecz koła plastycznego, działającego przy ŁOK pod kierunkiem Ewy Trąbczyńskiej.

 

 

 

***

Andrzejki

 

 

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Andrzejki są nazywane dniem Świętego Andrzeja Apostoła.

 

Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

 

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

 

Szczególnie wróżby matrymonialne są popularne w tym dniu. Św. Andrzej był bratem Św. Piotra, uczniem Jana Chrzciciela. Prowadził przez wiele lat misjonarską działalność nad Morzem Czarnym. Zginął śmiercią tragiczną- ukrzyżowany na Peloponezie 30 listopada 30 roku n.e. Jego krzyż był w kształcie litery X (od tego wzięła się nazwa Krzyż Świętego Andrzeja).

 

***

SYLWESTER 2010

 

 

Łubniański Ośrodek Kultury zaprasza na Bal Sylwestrowy o godz. 19.00

Przygrywa zespół MIKRON.

290 zł od pary.

W cenie kolacja, zaskąski, napoje.

 

***

Wyniki Ze Śląskiem na Ty

 

wyniki

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za ufundowanie nagród.

 

***

„Człowiek” w oczach innych

 

To jak innych widzimy zależy od każdego z nas, bo każdy z nas indywidualnie postrzega drugiego człowieka.

 

11 listopada w Łubniańskim Ośrodku Kultury można było zobaczyć prezentacje multimedialne i wystawę fotografii wykonanych przez Mirosława Małeckiego, Janinę Gędźbę oraz Stanisława Błachowicza i PSP w Brynicy. Można było zobaczyć różnorodność w pracach wykonawców – artystów i to było piękne, ujrzeć istotę stworzoną przez Boga, skomplikowaną a jednocześnie, prostą, piękną i wartą podziwu z wszelkimi wadami oraz zaletami.

 

Serdeczne podziękowania składamy twórcom, którzy pozwolili nam widzieć swoimi oczami.

 

***

ZADUSZKOWE WSPOMNIENIA

 

Łubniański Ośrodek Kultury zorganizował 8 listopada spotkanie pt. „Zaduszki Ludowe”, podczas których wspomniano o mieszkańcach gminy Łubniany:

 

Elżbiecie Gawlitza – położnej z Łubnian
Stanisławie Tomaszewskim – lekarzu z Luboszyc
Hildegardzie Kowalczyk – pielęgniarce z Jełowej
Reinholdzie Wierzgała i jego ojcu Piotrze Wierzgała – fotografach z Łubnian

 

Dlaczego wybór padł na powyższe osoby? – Bo naszym zdaniem te osoby były osobami skromnymi i dużo wnieśli w życie mieszkańców gminy Łubniany. Zgodnie z tematem tegorocznych „Zaduszek Ludowych”.

 

 

Podczas uroczystości na pianinie przygrywały uczennice Studia Instrumentalnego pod kierunkiem Jolanty i Artura Kansy – Budzicz. Do czytania zaduszkowych powieści i wierszy przygotowała Urszula Polok. Dziękujemy wszystkim bliskim wymienionych osób, które zaszczyciły swoją obecnością i pięknie oraz wzruszająco opowiadały o tych „prostych a wielkich” mieszkańcach gminy.

 

Poniżej przedstawiamy osoby, wspominane podczas zaduszek:

 

Wolny człowiek

 

Pojawiał się od czasu do czasu i znikał przez wiele ostatnich lat na swym sfatygowanym rowerze w wielu okolicznych miejscowościach. Odziany zawsze w to samo – wielosezonowo, czy to lato czy zima, pedałował dziarsko mijając po raz tysięczny znane sobie „okolice” i jej mieszkańców. Ci znali go także tak jak go widzieli i przywykli do niego jak do stałego elementy miejscowego folkloru. Po swojemu też go nazywali: „Bimbo”, „Kastelka” czy „Holdzik” w zależności przez jaką właśnie wioskę przejeżdżał.

 

Dla Świerklan był to „Kastelka”. Gdy ktoś go tak wołał zawsze niby się lekko obruszał kwitując to za każdym razem tak samo: „.. e brraaacie! he… he… he….”

 

Wszyscy wiedzieli, że pomieszkuje gdzieś kątem i że będąc „w trasie” wstępuje na ogół do tych samych domów, gdzie sobie coś zje, pogada i dalej w drogę. Nie były to miejsca przypadkowe, przeważnie gospodarstwa gdzie kiedyś dorywczo pracował, gdy jeszcze sił starczało, bo w jego życiu były też lepsze czasy.

 

 

Jeszcze stosunkowo niedawno, gdy budowało się wszędzie wokół systemem gospodarczym, jak mu akurat pasowało to stawał do „miszmasziny” (betoniarki) lub „handlagrował” (pomagał na budowie) w inny sposób. Tak samo w okresie żniw, gdy na gospodarkach brakowało rąk do pracy, mógł sobie przyrobić.

 

W tym czasie nosił jeszcze za pazuchą owinięte pieczołowicie w szmatkę lub folię czarne pudełko – „kastelka”, które okazywało się być aparatem fotograficznym, gdy gdzieś z boku szykował się do fotografowania. On już wtedy tylko fotografował a zdjęcia robił ktoś inny. Coś tam miał z ich sprzedaży. Uważał siebie jednak jeszcze wciąż za fotografa, bo wcześniej nim był, choć w zasadzie tylko z poręki swego ojca – fotografa zawodowego Piotra Wierzgały z Łubnian. Syn objeżdżał okoliczne wioski np. w dzień I Komunii Świętej i tam gdzie tego chcieli fotografował. Ojciec tak samo, tyle że w swym atelie (w małym domku pod strzechą w Łubnianach na tzw. „kuncie”; na zdjęciu Piotr Wierzgała z rodziną – pierwszy z prawej Holdzik) wywoływał filmy i robił zdjęcia, które znów syn Reinhold – „Holdzik” rozprowadzał.

 

„Marka” Piotra Wierzgały liczyła się w okolicy jeszcze od lat przedwojennych, kiedy to dał się poznać jako pasjonat fotografii i dobry fachowiec. Był autorem bardzo wielu zdjęć, które dziś jak rodzinne pamiątki z dawnych czasów jeszcze w wielu domach się zachowały. Był też autorem wielu widokówek okolicznych miejscowości. Robił zdjęcia do gazet i stawał w konkursach fotograficznych.

 

Swego syna Reinholda przyuczył do zawodu z dobrym skutkiem mimo, że Holdzik miał „swój rozum” i według niego postrzegał świat.

 

Minęło wiele dziesięcioleci, „czasy” się zmieniały, minął okres czarno-białej fotografii, a aparat fotograficzny stał się pospolity jak przysłowiowy długopis. Wszystko to działo się jakby poza Reinholdem, który dalej mknął na swym rowerze po drodze tracąc „atuty fotograficzne” i ocierając się o rafy coraz bardziej wyrachowanego świata, dotarł samotnie do końca drogi. Oficjalnie odnotowano, ze Reinhold Wierzgała zmarł 1 stycznia 2009 r. w wieku 73 lat w Brynicy i tam też został pochowany.

 

J. Moczko – Świerklanin

 

Wspomnienie o Hildzie Kowalczyk

 

Hildegarda Buchner urodziła się 31 maja 1940 roku. Rodzice – Peter i Gertrud Buchner bardzo ciszyli się z córki. Dla ojca Hildele zawsze pozostała tą najpiękniejszą istotą na świecie, choć nas jeszcze po Hildzie sześcioro dzieci się urodziło.

 

Jako dziecko przeżyła flichtówkę, ucieczkę przed frontem. Była jeszcze za mała aby pamiętać szczegóły z tamtych czasów, ale to były czasy straszne, które nawet dzieci pamiętają. Opowiadała o bombardowaniach, o mieszkaniu w piwnicy, o zimnie i o głodzie. O kromce chleba na cały dzień, o zabawie w gruzach…

 

Na początku 1946 roku rodzina Buchnerów wróciła do Jełowej. Hilda nie znała słowa po polsku, ale szybko się nauczyła. Dzieci szybko się uczą języka. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczęła naukę w szkole pielęgniarskiej w Opolu. W ostatnim roku nauki była w internacie, gdyż poza nauką w szkole, młode adeptki tego zawodu musiały odbyć wiele praktyk w szpitalach. Na wszystkich oddziałach.

 

Po ukończeniu szkoły od razu rozpoczęła pracę w szpitalu. Na oddziale dziecięcym w szpitalu nprzy ul. Katowickiej. Co ja z tego okresu pamiętam? Ciągłe pranie i prasowanie sztywnych, wykrochmalonych białych fartuchów i czepków z czarnym paskiem. Pamiętam jej porządek. Nikt w domu nie posprzątał tak jak ona. Wszystko robiła dokładnie. Była o 9 lat ode mnie starsza i często moje warkoczyki zaplatała. Muszę przyznać, że nie lubiłam tego. Tak jak wszystko inne i to zaplatanie robiła tak solidnie, że przez cały dzień włosek się z moich kręconych warkoczyków nie wysmyknął, a ja z ulgą wieczorem uwolniłam moje kędziory z tych ciasnych splotów. To tylko anegdota. Ale ona taka była. Jak coś robiła to solidnie, porządnie, czysto…

 

Była ładną dziewczyną i kawalerka zaczęła się wokół niej kręcić. Mój ojciec miał warsztat i naprawiał ludziom radia. Czasem przychodzili chłopcy, niby do ojca, ale oni przychodzili do moich sióstr, a za Hildą wielu spoglądało.

 

Ona była wierna swojemu Reinholdowi, który trzy lata w marynarce wojennej służył. Z tego okresu pamiętam listy. I Hilda i Reinhold- jej przyszły mąż, piękne listy do siebie pisali.

 

W 1963 roku wreszcie się pobrali i wtedy już Hilda Kowalczyk zamieszkała u męża przy ulicy Dworcowej. Rozpoczęła pracę w Ośrodku Zdrowia w Jełowej.

 

Przez 35 lat w naszej wsi pracowała. Niektórzy mówią, że nie tylko pracowała, że ona ludziom służyła. Ileż ona kilometrów zrobiła? Wszędzie na rowerze: do wszystkich, nawet najdalszych zakątków Jełowej: na Borek, na Szlajsę… Do Kobylna, do Grabia, do Bierdzan, do Osowca. Jedynie zimą do tych dalszych wsi już autobusem jeździła. Choć miała rodzinę- męża, dwóch synów, nigdy nikomu pomocy nie odmówiła. Czy w dzień, czy w noc – jak trzeba było – jechała. Tysiące dzieci zaszczepiła, miliony zastrzyków zrobiła, a jak mało kto umiała zastrzyk bezboleśnie zrobić! Czasem mówiła, że ma już dość, ale to tylko na krótko, na chwilę, bo bycie pielęgniarką było jej powołaniem i dawało jej dużo radości.

 

Życie nie poskąpiło jej też smutnych zdarzeń: zbyt wczesna śmierć naszego ojca, potem tragiczna śmierć męża, siostry, brata…

 

Miała też swoje radości: to była rodzina. Mąż, synowie i wnuki. Ja rzadko się z nią widywałam. Za daleko mieszkałam. Jednak po przejściu na emeryturę, po moim powrocie do naszej wsi, bardzo się zaprzyjaźniłyśmy. Ona była już sama. Dzieci były na swoim. Często do nas na rowerze przyjeżdżała, a my cieszyliśmy się z jej odwiedzin. Była ulubioną szwagierką mojego męża. Twardo stała na ziemi. Tak jak mój mąż. Ale ta przyjaźń krótko trwała. Nagle okazało się, że nasza Hilda jest śmiertelnie chora. Prawie codziennie u niej w szpitalu w Kup, czy w Opolu byliśmy. Nie mogłam uwierzyć, że ona może umrzeć. I ona do końca miała nadzieję. Jedyną pociechą dla nas było to , że w szpitalu w Kup miała dobrą opiekę i to, że cicho, we śnie umarła. 30 października 1999 roku. Miała dopiero 59 lat i chęć na spokojne życie na emeryturze.

 

Przyjechali moi kuzyni z Niemiec. Jeden z nich powiedział: byłem już na wielu pogrzebach. Ludzi małych i wielkich. Ale nigdy jeszcze takich tłumów nie było. Wie ein Mowie Staar. Jak gwiazda filmowa. A moja Hilda nie była gwiazdą. Była zwykłym człowiekiem, skromna ale wielka w tym, że zawsze gotowa była, gdy ktoś pomocy potrzebował.

 

Czasem zadaję sobie pytanie: dlaczego ją Pan Bóg tak szybko do siebie zabrał? Być może tam, w Niebie taka siostra Hilda też była potrzebna?

 

Wspomnienie napisała siostra Hildy – Helena Buchner

 

***

…Płomień na wietrze ku pamięci tym, którzy odeszli…

 

Płoną świeczek szeregi,
płoną świeczek tysiące,
powiewają płomyki,
zamyślone i drżące,
więc płomykiem jak dłonią,
dłonią ciepłą i jasną,
pozdrawiamy tych wszystkich,
których życie już zgasło.

 

Zaduszkowe płomyki
Hanna Łochocka

 

 

Dzień jesienny tak cicho
jak liść zżółkły opada,
złoto ma z października,
smutek ma z listopada
i w ten smutek złotawy,
i w ten promień zamglony
stroją się dziś Zaduszki
jak w przejrzyste welony.

 

###

 

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.”

 

– ks. Jan Twardowski

 

***

Piękna Wieś Opolska

 

17 października 2009 r. w Brynicy odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Piękna Wieś Opolska” .

 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 mszą św. w kościele parafialnym p. w. św. Szczepana w Brynicy. Po zakończeniu mszy św. około godz.11.00 wszyscy goście przeszli wzdłuż „Alei brynickiego sukcesu” w kierunku sali Państwa Cebula gdzie odbyła się najważniejsza część uroczystości – wręczenie nagród laureatom konkursu. W trakcie przemarszu lider Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Wsi Pan Krystian Czech opowiadał gościom o Brynicy. Głos zabrał także Pan Bernard Matros (brynicki miłośnik i znawca historii regionu), który we współpracy z ŁODZK i patronatem Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica zorganizował mini muzeum w starej remizie strażackiej.

 

O godzinie 11.30 zebrani goście zostali powitani przez Panią sołtys Kornelię Patrzek i zastępcę wójta Pana Krystiana Baldy. Następnie wystąpił Pan Józef Sebesta – Marszałek Województwa Opolskiego. Uroczystości towarzyszyło wystąpienie zespołów „Manchatan”, „Silesia” oraz występ Danieli Górskiej, naszej zdolnej Bryniczanki.

 

Krótka prezentacja multimedialna dała możliwość poznania bliżej laureatów konkursu „Piękna Wieś Opolska”. Do tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Opolska” stanęło 57 miejscowości z 37 gmin. Nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach „Najpiękniejsza wieś”, „Najpiękniejsza zagroda wiejska”, „Najlepszy projekt odnowy wsi” i „Najlepszy start w odnowie wsi”.

 

Brynica, która pierwszy raz startowała w konkursie, pokonała w swojej kategorii 14 konkurentów. Drugie miejsce w kategorii „Najpiękniejsza wieś” zdobyła Dolna, trzeci był Kamionek w gm. Gogolin. W tym roku nie przyznano pierwszego miejsca w kategorii najpiękniejsza zagroda. Drugie miejsce zajęła zagroda Marii i Franciszka Sobotów z Popielowa, trzecie – Iwony i Janusza Ślicznych z Biadacza w gm. Kluczbork. Za najlepszy projekt odnowy wsi uznano „Apiinhalatory” z Maciejowa w gm. Kluczbork. Drugie było Wiejskie Muzeum z Biedrzychowic w gm. Głogówek, trzecie dostał projekt „Chleba siła nas złączyła” z Wilamowic Nyskich w gm. Głuchołazy. W kategorii „Najlepszy start w odnowie wsi” komisja konkursowa nagrodziła Wichrów w gminie Radłów. Wyróżniono Długomiłowice w gm. Reńska Wieś, Grodzisko w gm. Strzelce Opolskie i Pogórze w gm. Biała.

 

Nagrodę za I miejsce w kwocie 20 000 zł w imieniu mieszkańców odebrali lider Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica Pan Krystian Czech, ks. proboszcz Krzysztof Mróz, sołtys Pani Kornelia Patrzek oraz Szef Zespołu Promocji Stowarzyszenia Pan Krzysztof Marsolek.

 

Uroczystość zakończył zastępca wójta Pan Krystian Baldy zapraszając wszystkich gości na poczęstunek.

 

Druga część uroczystości odbyła się o godz. 16.00, także w sali Państwa Cebula, na którą zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy Brynicy. Parafialny zespół Caritas przygotował poczęstunek w postaci kawy i ciasta. Dzieci z Publicznego Przedszkola oraz Szkoły Podstawowej w Brynicy przedstawiły krótki program artystyczny. Pod koniec przygrywała orkiestra, która rano prowadziła przemarsz z kościoła na salę.

 

Trzecia cześć uroczystości odbyła się w restauracji „Berpol” jako zabawa taneczna z zespołem „Mikron”.

 

Beata Bort

 

***

16.10 – UROCZ. ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ (ok. 1178-1243),
gł. patronki Śląska

 

Św. Jadwiga czczona była jako patronka Śląska a od XIII wieku – patronka Polski. Jej kult odegrał ważną rolę w formowaniu świadomości wspólnoty regionalnej Ślązaków, zwłaszcza w XIX wieku. Kult św. Jadwigi rozszerzył się na całą środkową Europę. Na prośbę króla polskiego Jana III Sobieskiego papież Innocenty XI rozszerzył 17 IX 1680 r. kult św. Jadwigi na cały Kościół. Została uznana za patronkę Polski, Śląska, archidiecezji wrocławskiej, diecezji w Zgorzelcu, Andechsu, Berlina, Krakowa, Trzebnicy, Wrocławia, Europy, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, uchodźców oraz pojednania i pokoju. Uważa się ją również za patronkę pojednania polsko- niemieckiego. Czczona jest po obu stronach Odry, zarówno przez Polaków jak i Niemców. Obydwa narody uczy służby wobec ubogich, troski o sprawiedliwe prawa i sądy. Może być przykładem mądrego i roztropnego polityka, który zatroskany jest o dobro wspólne.

 

***

Łubniańska korona dożynkowa w Arnstein

 

W dniach od 2-4 października odbyła się wizyta delegacji z koroną żniwną i chóru „Cantilene” z Łubnian w partnerskiej gminie Arnstein. Chór zaśpiewał podczas uroczystej Mszy św. w Niedzielę Różańcową. Przy okazji Święta Różańca odbył się tam na cześć Matki Boskiej Różańcowej kiermasz różańcowy. Równocześnie jest organizowana uroczystość dożynek Wieczorem w procesji ze świecami przemieszczają mieszkańcy miasta z kościoła pielgrzymkowego do kościoła Św. Mikołaja. Delegacja miła okazję przeżyć wraz z mieszkańcami miasta partnerskiego uroczystość „Bremserfest, która została utworzona przez zainteresowane sprawą towarzystwo, chcące pozyskać pieniądze, aby zapobiec wybudowaniu autostrado-podobnej drogi, mającej przebiegać przez miasto Arnstein. Bremser to sok z winogron, który po zbiorach winogron we wrześniu napoczyna fermentować. W smaku jest bardzo słodki i przypomina sok, ale jako przed-stopień do wina jest treściwy. Udało się uniemożliwić budowę drogi, ale uroczystość „Bremserfest”, pozostając w tradycji, jest kontynuowana co 2 lata.
Mieszkańcy Łubnian dziękują rodzinom z Arnstein za gościnność.

Zobacz rónież: artykuł o naszej wizycie w Arnstein.

***

W pogoni za lisem… pokonując przeszkody o wysokości 170 cm

 

3 października o godz.: 10:00 odbył się „X Gminny Hubertus Brynica 2009”. Tegorocznym organizatorem Jubileuszowych obchodów Święta Jeźdźców był Jumping Team w Brynicy, któremu gratulujemy udanej imprezy oraz nowego rekordu skoku – Agnieszki Czech, pokonując przeszkodę o wysokości 170cm. Zwycięzcą konkursu sprawnościowego była Nadin Pogrzeba na koniu Island – KJ Okoły. W konkursie towarzyskim w skokach przez przeszkody zwyciężyła Elżbieta Gerstel na koniu Lubas – KJ Jumping Team Brynica. Wiktoria Przydatek z Grabczoka zwyciężyła w Gonitwie dla dzieci. Agnieszce Czech (koń Eureka z KJ Okoły) gratulujemy rekordu Brynicy w konkursie „Potęga skoku o Puchar Wójta Gminy”. Natomiast w Gonitwie Głównej lisem był Marcin Biały z KJ Okoły, a zwycięzcą Katarzyna Basak z Gospodarstwa Agroturystycznego „AGRORELAKS” z Brynicy. W przeciwieństwie do losowania Dużego Lotka, w losowaniu o nagrodę główną – pięknego kuca Lucky, wystarczył tylko jeden szczęśliwy numerek, którym okazał się numer 53. Los okazał się szczęśliwy dla Olivii Kinder z Czarnowąs. Organizatorzy – państwo Sebastian i Natalia Gruszka dziękują wszystkim współorganizatorom za pomoc i wsparcie. A my dziękujemy za świetną imprezę. Zapraszamy za rok na XI Gminnego Hubertusa 2010 w Gospodarstwie Agroturystycznym „”AGRORELAKS” w Brynicy u państwa Konrada i Renaty Denderów.

 

***

Tradycji stało się zadość

 

Strażacy zatrzymują parę młodą – druha Damiana Gralę i jego żonę Bernadetę.

 

***

Z nowym sprzętem gotowi do pomocy!

 

24 września o godz.13.00 przy strażnicy OSP odbyło się uroczyste przekazanie ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubnianach.

 

***

Dzieciaki z klasy I Szkoły Podstawowej w Łubnianach powitały jesień!

 

Każdy z nas wie, że 23 września rozpoczyna się kalendarzowa jesień. Z tej okazji dzieci klasy I zostały zaproszone przez bibliotekarkę – panią Urszulę Polok na głośne czytanie wierszy i powieści o jesieni. Klasa I mogła zobaczyć księgozbiór i bibliotekę w Łubnianach oraz „Kolorową Jaskinię”, gdzie pani Ewa Trąbczyńska prowadzi zajęcia plastyczne.

 

***

Spotkanie autorskie z Ewą Lipską

 

17 września o godz. 17.00 w Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Lipską. Spotkanie ciekawie prowadził red. Krzysztof Ogiolda.

 

Poetka urodziła się w 1945 roku. Ukończyła liceum sztuk plastycznych w Krakowie. Studia nauczyły ją czytać malarstwo, ale w malarstwie nie mogłaby się do końca wypowiedzieć jak w poezji. Dzisiaj jest znaną poetką, piszącą wiersze inspirowane przez malarstwo i miejsce zamieszkania. Ewa Lipska przez 10 lat pracowała w Wiedniu, a teraz mieszka i pracuje w Krakowie. Jak sama mówi żyje w ciekawości życia i w ten sposób tworzy i pisze wiersze. Jej nowa książka nosi tytuł „Sefer”. Poetka jest również laureatką wielu nagród literackich.

 

Ewa Lipska podpisała swój tomik wierszy, który znajduje się w księgozbiorze w GBP w Łubnianach. Chętnych i ciekawych poezji Ewy Lipskiej zapraszamy do biblioteki.

 

***

Spotkanie międzynarodowe młodzieży w Würzburgu
31.07 – 7.08

 

Przedstawiamy relację z międzynarodowego spotkania młodzieży. Zapraszamy do galerii, gdzie prezentujemy zdjęcia z wyjazdu.

 

Nasza wspólna podróż zaczęła się w czwartkowy wieczór. Wszyscy zebrali się na dworcu i ruszyliśmy, a w sumie ruszyłyśmy, (bo polska delegacja składała się z płci żeńskiej) w 8-godzinną trasę z celem w Würzburgu.

 

Piątek, 31.07.2009

 

Na miejscu pojawiłyśmy się z godzinnym wyprzedzeniem, wiec odbyłyśmy drzemkę w poczekalni, wyczekując Elisé (francuskiej opiekunki) która miała nas odebrać. Tramwajem pojechałyśmy do JUBI-ośrodka, w którym przez najbliższy tydzień będziemy nocować. Zjadłyśmy śniadanie, odwiedziłyśmy pobliskiego Lidl’a i o 16:00 dołączyła do nas grupa Francuzów, a następnie Niemców i Włochów. Wieczorem odbyła się powitalna kolacja rozpoczynająca oficjalnie wymianę.

 

Sobota, 01.08.2009

 

O 9:00 zjedliśmy już śniadanie. Całe południe i popołudnie zajęła nam Karolina-pedagog, która prowadziła różne zabawy integracyjne, w celu zapoznania wszystkich uczestników ze sobą i nawiązania nowych międzynarodowych więzi. Wieczorem zorganizowaliśmy grilla, a w chwili wolnego czasu my zajęłyśmy się przygotowaniem makówki, która ma być specjałem na polski wieczór.

 

Niedziela, 02.08.2009

 

Ranem wybraliśmy się na mszę do pobliskiego kościoła. Mimo problemów ze zrozumieniem niemieckiego i tak odczułyśmy wesołą atmosferę, która towarzyszyła mszy. W południe podzielono nas na 3 grupy do oddzielnych „WORKSHOP’ów”. Każda grupa miała inne zadanie do wykonania. Pierwsza zajmowała się budowaniem domu Wspólnej Europy na podwórku naszego ośrodka z różnych roślin(m.in. bambusa) przyozdobionym później flagami krajów UE. Druga grupa wycinała obrazek techniką linorytu. Trzecia natomiast miała przygodę z tworzeniem dzieła sztuki w połączeniu muzyki i plastyki, czego efektami było powstanie rożnych, kolorowych krajobrazów ze styropianu, papieru i wielu innych materiałów.

Wieczorem nasza grupa musiała spełnić swoje zadanie, czyli przedstawić innym krajom kulturę Polski. Rozpoczęłyśmy polonezem, zaśpiewałyśmy też parę polskich piosenek z małym układem tanecznym, a na koniec przygotowałyśmy słodkie specjalności polskie takie jak chałwa, polskie krówki, ptasie mleczko i wiele innych.

 

Poniedziałek, 03.08.2009

 

Dzień rozpoczęliśmy sportowymi rozgrywkami. Pierwszą dyscypliną był tenis stołowy, później graliśmy w Kicker’a, czyli piłkarzyki, następnie piłka siatkowa i „Dwa Ognie”. Po obiedzie kontynuowaliśmy prace w naszych WORKSHOP’ach. Wieczorem Włosi zaprezentowali swój kraj. Zatańczyli pare układów tanecznych do włoskich piosenek i poczęstowali nas włoskimi smakołykami.

 

Wtorek, 04.08.2009

 

We wtorek znowu mieliśmy zajęcia z Karoliną. Tym razem były to gry zaufania. Po obiedzie mieliśmy wycieczkę do centrum miasta, gdzie zorganizowano STADTRALLY: Dowiedzieliśmy się, że Herr X ukradł jedyną kopie konstytucji UE i zagroził, że ją zniszczy. Naszym zadaniem było odszukanie zaginionej konstytucji i zidentyfikowanie Herr X. Aby go odszukać dostaliśmy różne wskazówki i rebusy do rozwiązania, które w końcu doprowadziły nas do złodzieja. Przy okazji zwiedzaliśmy też Würzburg. Przechodziliśmy przez przepiękny park obok rezydencji biskupiej. Jedna wskazówka była ukryta pod figurą św. Kiliana na moście Alte Mainbrücke, następna znowu w zabytkowym ratuszu. Po udanej akcji odzyskania konstytucji mieliśmy piknik w cieniu drzew parku nad Menem.

 

Środa, 05.08.2009

 

Po śniadaniu towarzyszyła nam Karolina, z którą rozmawialiśmy o stereotypach i uprzedzeniach każdego kraju. Obiad zjedliśmy z prezydentem Würzburga, a po obiedzie można było zwiedzać barokowy pałac (Residenz), w którym mieści się muzeum lub wybrać się na basen. Wieczorem Francuzi mieli swój wieczór. Okazało się, że Herr X powrócił i odciął dostęp do francuskich smakołyków. Aby je odzyskać trzeba było przejść quiz z wiedzy o Francji. Gdy się to udało mogliśmy skosztować francuskiego „Picollo”, naleśników z karmelem lub czekoladą i Sabléz, czyli normandzkich ciasteczek.

 

Czwartek, 06.08.2009

 

Cały dzień spędziliśmy w ośrodku JUBI. Większość dnia poświeciliśmy na zbieranie pamiątkowych podpisów na koszulkach. Po obiedzie było podsumowanie całej wymiany i mieliśmy dużo wolnego czasu. Niestety nasza przygoda w Würzburgu dobiega końca. Na zakończenie rozpaliliśmy ostatniego grilla z kiełbaskami. Tego dnia nie mieliśmy ciszy nocnej, więc wykorzystałyśmy czas do końca i gawędziłyśmy do późnej nocy z nowymi znajomymi.

 

Piątek, 07.08.2009

 

Pożegnania nadszedł czas. Wczesna pobudka, składanie pościeli i pakowanie bagażu. O 10:00 wszyscy wyruszyliśmy z miejsca, w którym przez tydzień czasu doznawaliśmy niezwykłych wrażeń. We wszystkich możliwych językach z żalem żegnałyśmy się z nowo poznanymi Europejczykami. Z tego powodu, że autobus miałyśmy dopiero wieczorem nasze wspaniałe opiekunki pani Urszula Polok i Agnieszka Stasz zabrały nas na ostatnie zakupy w Würzburgu. Około godziny 22:00 ruszyłyśmy w stronę polskiej granicy i kończąc naszą przygodę już rano w Opolu stałyśmy na dworcu PKS. Z pewnością dla każdej z nas była to wymiana , która dostarczy nam niezapomnianych wspomnień na wiele, wiele lat. Dzięki niej poznałyśmy wielu wspaniałych ludzi i mimo barier językowych potrafiłyśmy z nimi stworzyć jedną, zgraną grupę. Jest to również sposób na poznawanie nowej kultury oraz dokształcanie umiejętności językowych.

 

Manuela Sochor

 

***

Zapraszamy do „KOLOROWEJ JASKINI” na zajęcia!

 

***

Dożynki Gminne w Luboszycach

 

13.09.2009r. odbyły się Gminne dożynki w Luboszycach. Zobacz relację z imprezy:

 

Dożynki

 

***

Zaproszenie

 

Zapraszamy wszystkich których ciekawi jak się robi sztukę. Jak się rysuje. Jak się maluje. Jak się rzeźbi. Jak się robi linoryty, drzeworyt, relief. Co trzeba zrobić w komputerze, aby powstała urocza laurka dla ukochanej Mamy, Babci, czy kartka na Walentynki, album ze zdjęciami, zaproszenie na urodziny?

 

Takie rzeczy będą dla chętnych na zajęciach plastycznych, bardzo praktycznych, w „Kolorowej Jaskini” na drugim piętrze Łubniańskiego Domu Kultury. Codziennie od poniedziałku do piątku od godz.14-stej do 18-tej.

 

Będzie nauka rysunku, szkicowania, bez którego nie może powstać obraz czy rzeźba. Nauczymy rysować proporcjonalnie twarz czy całą postać człowieka, zwierzęcia, obiekty z natury i absolutnie odlotowe abstrakcje. Wprowadzimy w kolorowe tematy malarskie spod znaku palety i pędzla. Wyjaśnimy jak mieszać barwy podstawowe, aby uzyskać odcienie przeróżne, i jak namalować potem wszystko co chcemy powiesić na ścianie, aby weselej było w pokoju. A jaka frajda, gdy ktoś zapyta, co to za taki ładny obraz wisi, czyj? Odpowiadamy: Mój! Będzie także niebagatelna, ambitna dziedzina sztuki: Rzeźba. Rzeźba to prawie to samo co malarstwo, tylko w 3d. Jest trójwymiarowa, można ją oglądać ze wszystkich stron, podczas gdy obraz tylko z jednej.

 

Nauczymy jak naszkicować swój pomysł na jakimś materiale: drewno, gips, i wyrzeźbić figurkę psa, kota, serduszko z wstążką dla Mamy, czy konia. Znajdzie się też czas i miejsce dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak się robi grafikę komputerową. Od zera do bohatera, czyli po kolei poznamy wszelkie stopnie tej bardzo na topie, choć niełatwej sztuki cyfrowej. Jest ona aktualnie umiejętnością poszukiwaną przez firmy poszukujące projektantów ulotek czy wizytówek, dobrze opłacaną. Oczywiście, kurs w naszym kółku nie wystarczy, konieczne jest ukończenie studiów w tej dziedzinie. Ale takie pierwsze kroki w ŁOKu mogą ułatwić zrozumienie, o co tu w ogóle chodzi! Zapraszamy więc do nas! Jest w czym wybierać…

 

Ewa Trąbczyńska

 

***

Rozpoczecie Roku Kulturalnego 2009/2010 – 1 wrzesnia

 

 

***

Przypominamy, że trwa konkurs SKARBY na WWW – Łubniańskie Sekrety. Rozstrzygnięcie podczas Dożynek Gminnych w Luboszycach, na które serdecznie zapraszają organizatorzy 12-13 sierpnia.

Rozpoczęły się konkursy:

„”Lod łotwarcioł do zawarcioł skiby” -pod hasłem CZŁOWIEK (finał 11 listopada)
„Ze Śląskiem na ty” (finał 22 listopada)

 

***

Łubniański Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w zajęciach:

 

Studio Instrumentalne (Jolanta i Artur Kansy – Budzicz),
Studio Instrumentów Dętych (Krystian Czech),
Plastyka, rzeźba (Ewa Trąbczyńska),
Modelarstwo (Andrzej Bandrowski,)
Taniec – Step (Agnieszka Kardas),
Studio Teatralno – Literackie (biblioteki),
Orkiestra Dęta (Janusz Wyrwał,)
Chór (Joanna Duda),
Języki obce (j.angielski, j.niemiecki),

Kontakt w sprawie zajęć tel.: (077) 4215096

 

***

 

Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej informuje, że zgłosił do konkursu Kwitnąca Wieś Opolska – Turystyczne „NIEZAPOMINAJKI” organizowanego przez Kluczborsko-Oleską Lokalną Organizację Turystyczną z siedzibą w Kluczborku 5 obiektów z terenu gminy Łubniany i 3 imprezy kulturalne odbywające się na terenie gminy. Udział w konkursie jest jedną z form promocji zgłoszonych obiektów i imprez w skali całego województwa, dlatego ważnym elementem będzie również udział mieszkańców gminy w formie poparcia jednego z pięciu zgłoszonych obiektów i jednej z trzech zgłoszonych imprez. Głosy można oddać na stronie internetowej www.opolskawies.pl gdzie znajduje się szczegółowy regulamin konkursu.

 

Zgłoszone obiekty:

 

1. Zespół Restauracyjno-Rekreacyjny BERPOL w Brynicy;
2. Gospodarstwo Agroturystyczne AGRORELAKS W Brynicy;
3. AgroDom Surowina w Brynicy;
4. Dom Dobrego Pasterza i Restauracja Bartosz w Jełowej;
5. Stadnina Koni „Kalinówka” w Dąbrówce Łubniańskiej.

 

Zgłoszone imprezy:

 

1. Święto Gminy Łubniany;
2. Dożynki Gminne;
3. Hubertus Gminny

 

W imieniu właścicieli obiektów i organizatorów imprez dziękujemy za zaangażowanie i każdy oddany głos.

 

***


Fot. Mirosław Małecki IKCELAM

23 sierpnia odbył się Festiwal Opolskich Smaków organizowany przez NTO na Rynku Opolskim. Była to okazja do zaprezentowania swoich smakołyków oraz dzieł artystów tworzących na Opolszczyźnie. Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej zaproponował twórcom z gminy Łubniany, aby wystawili swoje dzieła. Obecni byli: Gerard Fiech (rzeźby), Mirosław Małecki (fotografie), Dorota Kozielska (kroszonki), Ewa i Barbara Trąbczyńskie (porcelana malowana, kroszonki, rzeźby).

 

***

Spotkanie międzynarodowe młodzieży w Würzburgu

W dniach od 31.07 – 7.08 w Niemczech odbyło się integracyjne, międzynarodowe spotkanie młodzieży polsko – niemiecko – francusko – włoskiej. Z gminy Łubniany pojechały: Manuela Sochor, Nikola Świerc, Natalia Giza, Ewelina Kurpierz, Julia Lotzwi, Anna Baron, Nikola Brisch i Sabina Jonczyk. Opiekunkami były pani Agnieszka Stasz i pani Urszula Polok. Tegorocznym organizatorem spotkania był referat partnerski Dolnej Frankonii w Würzburgu, a jednym ze współorganizatorów był Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej.

Tydzień wakacji w Würzburgu – Dolnej Frankonii, był okazją dla grupy młodzieży z gminy Łubniany do poznania rówieśników z innych państw należących do Unii Europejskiej, jak Niemcy, Francja i Włochy. Podczas tego spotkania można było poznać nie tylko zwyczaje, tradycje, ale również kulturę i nauczyć się paru słów w innym języku, jak bonjour (dzień dobry), gracie (dziękuję), guten Appetit (smacznego).

Celem tego międzynarodowego spotkania młodzieży było zniwelowanie stereotypów oraz uprzedzeń. Program spotkania integracyjnego był bogaty. Zorganizowano kursy artystyczne podczas których młodzież mogła wykazać się zdolnościami. Zaoferowano malowanie za pomocą muzyki, linoryt oraz budowanie wspólnego europejskiego domu. Wszyscy uczestnicy wymiany mogli poznać miasto Würzburg, położone w Bawarii nad rzeką Men oraz zwiedzić ciekawe miejsca, jak barokowy pałac – rezydencję biskupią (Residenz). Młodzież przechodziła przez most nad Menem (Alte Mainbrücke), widziała renesansowy budynek uniwersytetu z kościołem, twierdzę Marienberg oraz Falkenhaus w stylu rokoko.

 

***

WAKACJE 2009 w Łubniańskim Ośrodku Kultury organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łubnianach – zajęcia prowadzi pani Urszula Polok i pani Teresa Warzyc.

 

***

25 czerwca – wyjazd zespołu DZIATKI STARKI JAGATKI na basen – w ramach wakacji i nagrody za występy.

 

***

18 czerwca w Łubniańskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie roku kulturalnego 2008/2009.

Łubniański Ośrodek Kultury wszystkim bardzo serdecznie dziękuje za pomyślny rok kulturalny 2008/2009 oraz za pomoc przy każdym wydarzeniu kulturalnym.

 

***

 

Spójrzcie dookoła.
Czy Wy też widzicie
Że ta cała poezja to po prostu życie?

30 maja w OSP w Brynicy odbyło się zorganizowane przez Łubniański Ośrodek Kultury i GBP w Łubnianach otwarcie wystawy DARA 2009 – II Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego.

Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie twórcom z gminy Łubniany wypracowania szerokorozumianego programu promocyjnego, stworzenie zespołu, którego promotorem jest gminna instytucja kultury.

Swoje prace zaprezentowali m. in.
Gerard Fiech – Łubniany
Janina Gędźba – Łubniany
Mirosław Małecki – Jełowa
Helena Buchner – Jełowa
Beata Czok – Brynica

Podczas wystawy odbył się pokaz malowania porcelany, zaprezentowany przez Beatę Czok z Brynicy:

Bardzo dziekujemy wszystkim twórcom za przybycie oraz zaprezentowanie i udostępnienie prac.

Kontakt w sprawie prac artystów: (077) 4215096 lub (077) 4215811

 

***

 

XV Przegląd Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza „ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE”, 18 kwietnia 2008r.
Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej na RYNKU OPOLSKIM

 

***

 

Uroczysta Msza św. dziekczynna w kosciele p.w. św. Piotra i Pawła w Łubnianach w intencji 50-lecia kapłaństwa Ojca Franciszkanina Rogera Warsitza.

 

***

 

Trwa wystawa fotografii przyrodniczej ŚWIAT ZWIERZĄT Dietera Wojtaska z Chróścić. Zapraszamy do obejrzenia ciekawych zjawisk przyrodniczych oraz zwierząt sfotografowanych z bliska.

 

***


Państwo Maria i Joachim Mathyschokowie

Ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Brynicy była uroczystość przekazania dzwonu do kaplicy na Gróbku, ufundowanego przez Państwa Marię i Joachima Mathyschok, mieszkających obecnie w Monheim w Niemczech. Dzwon wykonano w pracowni ludwisarskiej w Passau. 7 maja 2009 roku dzwon został poświęcony w kościele parafialnym p.w. św. Szczepana w Brynicy, przez proboszcza ks. Krzysztofa Mroza. W niedzielę – 10 maja, po raz pierwszy oficjalnie zabrzmiał podczas majowego nabożeństwa, odprawionego przy gróbkowskiej kaplicy. Inaugurującego, pierwszego pociągnięcia za sznur dokonali sami fundatorzy (na zdjęciu). Wzruszającej ceremonii towarzyszyli licznie zebrani mieszkańcy. Uszkodzony, stary dzwon, zamieszczono powyżej nowego. Nowy dzwon rozbrzmiewa dziś codziennie w samo południe. Dzwonnikiem została Janina Buchman, krewna Marii Mathyschok Tradycja dzwonienia w kaplicach, żywotna była na wsi opolskiej jeszcze na przełomie 60/70 roku XX wieku. Brynicki przykład być może będzie zaproszeniem do wznowienia tego pięknego i wartościowego zwyczaju.

Warto przy okazji dodać, że dzwon w niedalekiej przeszłości oznajmował społeczności wiejskiej wiele ważnych wydarzeń. Dzwonił na Anioł Pański, informował o śmierci, dzwonił kiedy orszak pogrzebowy mijał kaplicę, dźwięk dzwonu nadawał powagi i radości, był częścią każdego dnia, od wschodu do zachodu słońca.

 

tekst: Krystian Czech

 

***

 

8 maja grupa Przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Łubnianach odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną. Pani Urszula Polok – bibliotekarka, opowiedziała dzieciom o majowym Święcie Książki, czytane były ciekawe wiersze o książkach. Dzieci miały okazję pooglądać nowe książki zakupione przez Bibliotekę dla dzieci. W ramach Podziekowania za długoletnią współpracę z Publicznym Przedszkolem w Łubnianach dzieci przekazały podziękowanie panu dyrektorowi Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Pani Urszula też otrzymała piękną laurkę z okazji Święta Bibliotekarzy.

 

***

 

Wyniki literackiego konkursu poetyckiego „Zielenią zaprószone”

 

Udział w konkursie wzięło 30 uczniów.

 

Jury w składzie:

 

Janina Gędźba
Edyta Paprocka
Urszula Polok

 

Oceniono prace w dwóch kategoriach wiekowych
I kat.: klasy I – III szkoły podstawowej
II kat. klasy IV – VI szkoły podstawowej

 

W kategorii I:

 

I miejsce – Wiktoria Merc – kl. I z PSP w Luboszycach
II miejsce – Beata Dusza – kl. II z PSP w Luboszycach
III miejsce – Mateusz Bewko – kl. II z PSP w Łubnianach

 

Wyróżnienia:

 

1. Jakub Poliwoda – kl. I z PSP w Łubnianach
2. Zofia Kamińska – kl. II z PSP w Łubnianach
3. Denis Wierzgala – kl. II z PSP w Luboszycach
4. Dominik Szewczyk – kl. II z PSP w Luboszycach

 

W kategorii II:

 

I miejsce – Dominika Fleszar – kl. VI z PSP w Luboszycach
II miejsce – Paulina Długosz – kl. V z PSP w Brynicy
III miejsce – Klaudia Zawierta – kl. V z PSP w Brynicy

 

Wyróżnienia:

 

1. Malwina Papiewis – kl. V z PSP w Brynicy
2. Karolina Gajecka – kl. IV z PSP w Luboszycach

 

***

Relacja dziennikarska z XV Święta Gminy Łubniany

 

Od kilku miesięcy trwały przygotowania do obchodów XV Święta Gminy.

 

30 kwietnia rozpoczęto montowanie namiotu.

 

Równolegle trwały również prace przygotowawcze do przyjęcia gości z partnerskiej gminy Arnstein.

 

 

Jerzy Czech odnawia tablicę upamiętniającą 10 lat partnerstwa pomiędzy gminami Łubniany i Arnstein.

 

Przybyli pierwsi goście – stali uczestnicy majowego święta 🙂

 

1 maja – Dzień Sportu i Rekreacji

 

 

Imprezę zorganizowano na boisku treningowym Śląska Łubniany -” kole Kolymana” W imprezie wzięły udział drużyny z PSP w Brynicy, PSP w Łubnianach, z PG w Biadaczu oraz LZS Brynica.

Z uwagi na różnice wiekowe turniej zorganizowano w 2 kategoriach: młodzież młodsza i starsza

PSP Łubniany – trener Dariusz Palt PSP Brynica – trener – Barbara Sagan PG w Biadaczu – drużyna bez opiekuna LZS Brynica – bez opiekuna
1 Patryk Kubik
2 Damian Fila
3 Lukas Lesik
4 Steven Leckner
5 Rafał Spyra
6 Marcin Wiench
7 Denis Strzys
8 Marcel Koziel-
ski
1 Sebastian Jendryca
2 Robert Niedworok
3 Patryk Dendera
4 Mateusz Dendera
5 Mateusz Kupka
6 Kamil Brzeźniak
7 Michał Klimek
1 Marcin Kozioł
2 Mateusz Krawiec
3 Paweł Leja
4 Patryk Gawlica
5 Carsten Halup-
czok
6 Rafał Kozielski
7 Bernard Koper
1 Roland Cebula
2 Sebastian Świętek
3 Marcin Klimek
4 Robert Dendera
5 Adrian Świętek
6 Dawid Mania
7 Tomasz Śmiłowski
8 Denis Firlus

 

Mecze:

 

PSP Brynica – PSP Łubniany, wynik 2-4, do przerwy 1-2

 

Bramki, dla Brynicy: Sebastian Jendryca – 1; Michał Klimek – 1
Dla Łubnian : Damian Fila -1; Lukas Lesik – 1; Steven Leckner – 2

LZS Brynica – PG w Biadaczu, wynik 2-9, do przerwy 1-4

Bramki, dla PG w Biadaczu : Marcin Kozioł -2; Mateusz Krawiec – 3; Paweł Leja – 1; Patryk Gawlica – 2; Bernard Koper – 1
LZS Brynica: Sebastian Świętek – 1; Robert Dendera – 1

 

Wyniki:

Puchary dyrektora Łubniańskiego Ośrodka Kultury otrzymały: PSP w Brynicy oraz PG w Biadaczu.

Ponadto sędzia zawodów Bernard Holik ufundował bardzo cenne nagrody rzeczowe.
Król Strzelców – Mateusz Krawiec
Król strzelców – grupa młodsza – Leckner Steven
Najlepsza bramka – Marcin Kozioł
Zawodnicy, którzy zdobyli bramki: Sebastian Świętek, Robert Dendera, Damian Fila, Lukas Lesik, Paweł Leja, Patryk Gawlica, Bernard Koper, Sebastian Jendryca, Michał Klimek.

 

W piątek o godz. 17:00 odbyło się otwarcie sezonu jeździeckiego w Gospodarstwie Agroturystycznym AGRORELAKS w Brynicy

 

2 maja

 

 

W drodze na festiwal…

 

Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej – Dąbrówka Łubniańska „Studzionka” Festiwal rozpoczęła msza święta, odprawiona w intencji mieszkańców partnerskich gmin -Łubnian i Arnstein, celebrowaną przez proboszcza parafii p.w. św. Szczepana w Brynicy – ks. Krzysztofa Mroza.

 

Więcej informacji na stronie internetowej parafii p.w. św. Bartłomieja w Jełowej:

http://www.jelowa.opole.opoka.org.pl/

 

Uroczyste spotkanie z okazji 15 rocznicy układu partnerskiego pomiędzy gminami Łubniany i Arnstein.

 

Stronę niemiecką reprezentowali:
Linda Plappert – Metz – burmistrz
Erwin Feser – drugi burmistrz
Roland Metz – były burmistrz

 

Podczas spotkania z przedstawicielami gmin partnerskich odbył się o godz. 18:00 koncert uczniów Studia Instrumentalnego, działającego przy Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej, kierowanego przez Jolantę i Artura Kansy – Budziczów

Wystąpili:
Monika Lebich – Polonez B – dur F. Chopin
Damian Sowa – Every breath you take – STING
Aleksandra Warzyc – Sonatina C-dur Muzio Clementi cz.I Allegro
Barbara Lebich – The Man I love – George Gershwin
Jolanta i Artur Kansy-Budzicz – Tango argentyńskie „Imperial” – Astor Piazzolla
– Cet Mandu – John Noble

 

Na zabawie o godz. 19:00 przygrywał zespół SBRT.

 

3 maja

 

O godz. 13:00 odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Wójta Gminy na strzelnicy sportowej w Dąbrówce Łubniańskiej/Jełowej.

 

Wyniki:

 

1. Maciuszek Mieczysław – 66 pkt.
2. Świerc Beniamin – 57 pkt.
3. Król Janusz – 57 pkt.
4. Świętek Marcin – 51 pkt.
5. Lotzwi Patryk – 49 pkt.
6. Sliwiak Alfred – 49 pkt.
7. Czeszek Roman – 47 pkt.
8. Śliniak Grażyna – 46 pkt.
9. Kulisz Andrzej – 42 pkt.
10. Baldy Krystian – 39 pkt.
11. Szczudło Marcin – 39 pkt.
12. Śmiechowska Anna – 39 pkt.
13. Danielczyk Krzysztof – 38 pkt.
14. Kobsik Mariusz – 35 pkt.

 

Natomiast w namiocie na placu przy Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej się działo…

Wspólne biesiadowanie rozpoczęli laureaci XVI rejonowej edycji Przeglądu Piosenki Dziecięcej im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”. Wystąpił duet: Julia Jaworska i Patryk Moczko z PSP w Luboszycach oraz Dziatki Starki Jagatki działające przy Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej

O godz. 15:00 parafia p.w. św. Szczepana w Brynicy zaprosiła na nabożeństwo majowe w języku polskim i niemieckim w Studzionce, które odprawił proboszcz parafii ks. Krzysztof Mróz

Przy budynku ŁOK estrada literacka – Urszula Polok i Edyta Paprocka zaprosiły do wspólnego słuchania i czytania utworów literackich.

Pokaz wizażystki Eweliny Torki

 

 

Dużo wspólnego śpiewania, humoru i dobrej zabawy zagwarantowała biesiada w wykonaniu Śląskiego Trio – Piotra Szefera znanego śląskiego barda, jego córki Agnieszki oraz Henryka Dudka

 

W niedzielne popołudnie przed łubniańską publicznością zaprezentował się również grecki zespół wokalno – instrumentalny Mythos.

Zespół Mythos kojarzy się z greckimi rytmami i słusznie. Grupa zagwarantowała świetną zabawę z publicznością, połączoną z nauką tańca, pięknymi greckimi strojami, greckimi instrumentami – buzuki oraz piękną grecką melodią i śpiewem.

O godz. 19:00 zespół VENGO przygrywał na zabawie i hucznie zakończył XV Święto Gminy Łubniany

Organizator: Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej

Współorganizator: parafia p.w. św. Bartłomieja w Jełowej, Stowarzyszenie „Nasza Wspólnota” , Liga Obrony Kraju.

Partnerzy: OSP w Łubnianach, OSP w Brynicy, OSP w Jełowej, parafia p.w. św. Szczepana w Brynicy i parafia p.w. św. Piotra i Pawła w Łubnianach, Gospodarstwo Agroturystyczne AGRORELAKS w Brynicy.

Dofinansowanie imprezy: Urząd Gminy w Łubnianach, Bank Spółdzielczy w Łubnianach, Starostwo Powiatowe w Opolu, Barnard Holik firma HOL-BUD w Łubnianach.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Galeria.

 

 

 

***

 

Informacje o nowościach książkowych zakupionych do Gminnej Biblioteki w Łubnianach w roku 2009.

 

Gminna Biblioteka w Łubnianach zaprasza do odwiedzin, gdyż ostatnio zakupiła wiele ciekawych książek. Dla młodzieży znaną już wcześniej III część Eragona pt. „Grisingr”. „Tomek w tarapatach” – A. Szklarskiego. „Pan samochodzik i templariusze” – Z. Niemackiego. „Harry Potter i insygnia śmierci”.

 

Nastolatki zainteresują książki Meg Cabot „Pamiętnik księżniczki Nr. 10” – ostatnia część przygód, „Historia Tracy Baker” oraz „Lekcja miłości” J. Wilson. Biblioteka zakupiła również brakujące lektury „Szatan z VII klasy”, oraz „Mały Książę”.

 

Biblioteka zakupiła książki dla czytelników dorosłych. Oto tytuły: „Pustynia”, „Protokół” J.M. Le Clezio noblista za rok 2008. „Córka oficera” – Z. Rohan, trylogię mazurską Małgorzaty Kaliańskiej „Dom nad rozlewiskiem”, „Miłość nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem”. „Różę ementarne” powieść kryminalna Marka Krajewskiego. „Zaćmienie” III część popularnego cyklu Stephenie Meyer. Sekrety top modelki” i inne tytuły.

tekst: Urszula Polok

***

 

3 marca w GBP w Jełowej zorganizowała spotkanie autorskie z Romualdem Kulikiem- poetą z Jełowej, redaktorem opolskiego kwartalnika kulturalnego „Prowincja”. Celem imprezy było przede wszystkim poznanie twórczości oraz zamiłowań, autora wydanych dwóch tomików wierszy.

 

. Od wielu lat pasją poety jest także odkrywanie ciekawych wydarzeń związanych z historią regionu. Ciekawostką są między innymi odnalezione w Niemczech dwie cegiełki związane z kościołami świętych Piotra i Pawła w Opolu i Łubnianach. Opolska cegiełka dotyczy okresu budowy tej świątyni, czyli roku 1923-25. Łubniańska pochodzi z roku około 1938, o czym świadczy zapisana na cegiełce nazwa miejscowości z tego czasu -Lugendorf (nazwa Łubnian w latach 1936-1945). Obydwie cegiełki, bardzo dobrze zachowane są unikatowymi, prawdopodobnie nielicznymi, jakie upamiętniają wydarzenia z nimi związane.

 

Duże zainteresowanie obecnej na spotkaniu młodzieży, uczniów VI klasy PSP w Jełowej wzbudziły odnalezione niedawno w podziemiach Opola pamiątki rodzinne, pozostawione tam przez żołnierzy niemieckich oraz osoby cywilne, ukrywające się przed Armią Czerwoną. Na uwagę zasługują także interesujące fotografie z czasów II wojny światowej, a konkretnie, bardzo dobrze zachowany dokument z okupowanej Warszawy, wykonany przez naocznego świadka tych wydarzeń, żołnierza Wermachtu. Zbiorem zainteresowane jest między innymi powstające w stolicy Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania niektórych wierszy poety, czytanych przez samego autora. Interesująca była również dyskusja na temat dość mrocznej tematyki piszących dziś niektórych przedstawicieli młodego pokolenia, do którego zaliczany jest również Romuald Kulik. Kończąc swój program, autor zapowiedział o staraniach wydania kolejnego tomiku swoich wierszy, który zamierza zatytułować „Kalifornia”.

 

tekst: Krystian Czech

 

***

Spotkanie literackie w bibliotece

 

W dniu 23 lutego 2009 roku Biblioteka w Luboszycach zorganizowała spotkanie literackie „LITERATURA NIEMIECKA NA GÓRNYM ŚLĄSKU WEDŁUG ARNO LUBOSA”. Arno Lubos to teoretyk i historyk literatury niemieckiej. Urodził się w Bytomiu w 1928 roku. Jest autorem „Małomiasteczkowych historii”, „Siedmiu parabeli”, czteroczęściowej „Historii literatury Śląska”, „Linii i znaczeń”. Obecnie mieszka w Coburg w Niemczech. Lubos napisał również wiele artykułów traktujących o literaturze.

 

W jednym z nich zatytułowanym „Modernizm w literaturze niemieckiej” napisał ” (…) Na ogół gdy się mówi o literaturze nowoczesnej, wie się, iż to pojęcie mówi nam nie więcej niż to, iż jest pojęciem niespecyficznym, ponieważ „nowoczesny” od dawna mówi jedynie to, że coś jest nowe, a nowe jak wiadomo jest zjawiskiem ustawicznym (…) nasza literacka nowoczesność (modernizm), podobnie jak epoki poprzednie, nacechowana jest wielorakością, nie zrównoważeniem. Ale życzymy sobie przeglądu, przede wszystkim z tego powodu, ze na drodze zrozumienia epoki potrafimy lepiej pojąć autorów i ich dzieła.”

 

Sylwetkę Arno Lubosa przedstawił znakomity poeta Jan Goczoł. Poznał on osobiście Arno Lubosa, będąc przed laty w Niemczech. Bardzo osobiste zwierzenia, ukazanie Lubosa jako człowieka bardzo pracowitego, wytrwałego, pedantycznego, doskonałego fachowca, to gawęda która zaciekawiła liczne grono słuchaczy. Pan Jan potrafił pięknie opowiadać o Lubosu i jego pasji. Piękna ta opowieść o literackich dokonaniach snuta przez literata na pewno na długo pozostanie w pamięci młodzieży z Luboszyc.

 

tekst: Anna Kulik

 

***

 

Fundacja społeczno-kulturalna w Würzburgu w Niemczech (okręg Dolnej Frankonii) organizuje w sierpniu kolejne spotkanie młodzieży z Polski, Niemiec i Francji, tym razem po raz pierwszy z udziałem młodzieży z Włoch. Tegoroczne hasło spotkania brzmi: „Offen für Europa” – „Otwarci dla Europy”. W tym celu zorganizowano w Würzburgu seminarium przygotowawcze, w którym brały udział uczennica liceum – Manuela Sochor z Brynicy oraz mgr Agnieszka Stasz z Jełowej, odpowiedzialna za dział promocji i upowszechniania kultury w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej.

 

Podczas spotkania omawiano z przedstawicielami każdego z wyżej wymienionych państw szczegóły dotyczące tegorocznej imprezy w Niemczech oraz wszelkie formalności związane z realizacją spotkania młodych Europejczyków. Wspólnie omawiano aspekty prawne, organizacyjne oraz finansowe przedsięwzięcia. Wraz z przewodnikiem zwiedzono najciekawsze zakątki i zabytki miasta Würzburg. Uroczysta kolacja w restauracji Juliusspital zakończyła pobyt w historycznym miejscu. Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej współorganizuje to wydarzenie kulturalne. W chwili obecnej w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej trwają przygotowania programu, który młodzież zaprezentuje podczas spotkania promując nasz region.

 

tekst: Agnieszka Stasz

 

***

Dominika Nawrat

 

11 stycznia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach odbył się II Festiwal Kolęd i Pastorałek.

 

WYNIKI II FESTIWALU KOLĘD I PASTOREAŁEK „HEJ! KOLĘDA, KOLĘDA”:

KAT I (soliści do lat 14)

I m. Emilia Waliczek – Domecko
II m. Joanna Gadzińska – Opole
III m. Gabriela Moczko – Dobrzeń Wielki
Wyróżnienie- Dominika Nawrat- Łubniany

Opiekunem Dominki Nawrat była pani mgr Gabriela Dworakowska.

Więcej informacji oraz zdjęć na stronie internetowej:

Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach

 

***

 

10 stycznia w Łubniańskim Ośrodku Kultury odbył się Koncert Studia Instrumentalnego. Powyżej nagrania z koncertu.

 

***

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na Koncert Noworoczny w kościele w Brynicy. Księdzu proboszczowi parafii w Brynicy dziekujemy za zaproszenie i gościnność.

 

***

 

Kończący się rok 2008 jest okazją, aby podziękować Szanownym Mieszkańcom w gminie Łubniany za udział w imprezach kulturalnych organizowanych przez Łubniański Ośrodek Kultury oraz GBP w Łubnianach.

 

Szczególnie gorąco chcemy te słowa skierować do instytucji i osób, które przez minione 12 miesięcy wspierały finansowo działalność naszego Ośrodka, do których należą:

 

Wójt Gminy Łubniany,
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego (Marszałek Województwa Opolskiego, Departament Kultury i Sportu, Departament Współpracy z Zagranicą, Sejmik Województwa Opolskiego),
Starostwo Powiatowe w Opolu,
Bank Spółdzielczy Łubniany,
Burmistrz Gogolina,
Muzeum Wsi Opolskiej,
Stowarzyszenie „Animator”,
ECOKOM – Luboszyce,
ZOFMAR – Kępa,
HOLBUD – Łubniany,
FILA – Dąbrówka Łubniańska,
Piekarnia WODNICKI- Kępa,
Tartak SOCHOR – Brynica,
Restauracja BERPOL – Brynica
REMAL – Dąbrówka Łubniańska
FRIMARK – Brynica.

 

Ważną rolę w tworzeniu życia kulturalnego odegrali także nasi partnerzy:
Proboszczowie parafii Brynica, Jełowa, Luboszyce, Łubniany
Sołtysi sołectw
Parafialne Zespoły CARITAS w Brynicy, Jełowej, Łubnianach
Stowarzyszenia: „Nasza Wspólnota” w Jełowej i „Cis” w Łubnianach oraz Grupa Odnowy Wsi Brynica
Jednostki OSP Brynica, Jełowa, Luboszyce, Łubniany
Koła DFK Brynica, Jełowa, Kolanowice, Luboszyce, Łubniany
Dom Kultury w Dobrzeniu Wielkim, Stowarzyszenie Miłośników Turystyki Rowerowej w Dobrzeniu Wielkim
Firma ELAR Dąbrówka Łubniańska / Łubniany
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Publiczne Szkoły Podstawowe i Przedszkola w gminie Łubniany, Gimnazjum w Biadaczu
Tront Krystian – Blacharstwo samochodowe – Brynica / Łubniany
Górski Norbert – NORSPAW – Brynica
Wieczorek Piotr – producent schodów drewnianych w Dąbrówce Łubniańskiej
Oliwa Bolesław – Dąbrówka Łubniańska
Matyszok Piotr – PAMAS – Łubniany
Czok Bernard – AUTO CZOK – Kępa
Sklep „Grosik” w Luboszycach.

 

Patronat medialny: gazeta lokalna BECZKA, gazeta lokalna ECHO GMIN OPOLSKICH, RADIO PLUS, RADIO OPOLE.

Wszystkim raz jeszcze dziękujemy i życzymy Zdrowych, Wesołych, Spokojnych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz wiele Pomyślności w Nowym Roku 2009.

 

Dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury – Krystian Czech

 

***

 

Szóstego grudnia św. Mikołaj odwiedził niektóre sołectwa w gminie Łubniany. Przejeżdżał przez Kępę, Luboszyce, Kolanowice, Masów, Biadacz, Łubniany, oraz Dąbrówkę Łubniańską rozdając wszystkim napotkanym na swej drodze dzieciom i dorosłym cukierki. Zawitał również w przedszkolu w Jełowej. Św. Mikołaj jechał na bryczce, na której widniały świąteczne życzenia kierowane do wszystkich mieszkańców gminy Łubniany od Stowarzyszenia Animator i Łubniańskiego Ośrodka Kultury, którzy zaprosili św. Mikołaja. Z tej strony dziękujemy św. Mikołajowi oraz jego pomocnikom: woźnemu, aniołkowi i elfowi.

 

 

 

29 listopada w Kościele p.w. Św. Barbary w Kolanowicach odbył się koncert z cyklu FILHARMONIA W REGIONIE „Moto Perpetuo”. Powyżej przedstawiamy nagranie fragmentu koncertu.

 

Prace: Elżbiety Bieleckiej z Gimnazjum w Biadaczu oraz Adrianny Ziółkowskiej z Gimnazjum w Biadaczu otrzymują wyróżnienia w konkursie Pocztówka Literacka, ogłoszonym przez WBP w Opolu. Podsumowanie konkursu nastąpi 10 grudnia o godzinie 10.00 w WBP w Opolu, ul. Piastowska 20 (sala narad). Podczas podsumowania odbędzie sie spotkanie autorskie.

 

XV konkurs „Ze Śląskiem na Ty”

 

 

Wczoraj, tj. 23.11.2008r. zakończył się XV konkurs „Ze Śląskiem na Ty”. Więcej zdjęć z konkursu znajduje się w galerii. Niżej przedstawiamy wyniki konkursu:

 

Kategoria I

 

Wyróżnienia

 

 • Kajetan Maciejski
 • Dominika Kalert
 • Beniamin Kubis

 

III miejsce

 

 • Kamila Ponza
 • Mateusz Dendera

 

II miejsce

 

 • Dominik Szewczyk

 

I miejsce

 

 • Michał Koszek

 

Kategoria II

 

Wyróżnienia

 

 • Martyna Mateja
 • Barbara Urbańczyk
 • Daria Skóra

 

III miejsce

 

 • Roksana Kansczyk
 • Wiktoria Cichon

 

II miejsce

 

 • Angelika Weselak
 • Oliwia Marszałek

 

I miejsce

 

 • Adrian Alscher

 

Kategoria III

 

Wyróżnienia

 

 • Karolina Olender
 • Julia Gromala
 • Nikoletta Szołtysek
 • Robert Miozga
 • Jędrzej Cieślar
 • Sylwia Jośko

 

III miejsce

 

 • Mateusz Buczek
 • Sara Michna

 

II miejsce

 

 • Daniel Kaczmarczyk

 

I miejsce

 

 • Jessika Schmidt

 

Kategoria IV

 

Wyróżnienia

 

 • Agnieszka Kulig
 • Helena Knapik „Aspera”
 • Dorota Matauszek
 • Adelajda Pasoń
 • Henryk Swoboda

 

III miejsce

 

 • Józef Koprek
 • Erika Bartyla

 

II miejsce

 

 • Aniela Raszka
 • Renata Larysz

 

I miejsce

 

 • Renata Polak

 

Informacja o nowościach książkowych zakupionych ostatnio do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubnianach

 

W związku ze zmianami w kanonie lektur dla szkoły Podstawowej, Biblioteka Publiczna w Łubnianach zakupiła nowe brakujące tytuły m. in. „Księga dżungli”, „Telemach w dzinsach”, „Sposób na Alcybiadesa”, „W 80 dni dookoła świata”, „Wspomnienia niebieskiego mundurka”, „Szatan z VII klasy” oraz lubiane przez dzieci i młodzież „Opowieści z Narni”, z których I tom „Lew, czarownica i stara szata” jest lekturą obowiązkową w klasie IV. Z myślą o czytelnikach najmłodszych Gminna Biblioteka zakupiła piękne książki o Kubusiu Puchatku z serii Walta Disneya i inne tytuły.

 

Z ciekawszych tytułów dla czytelników dorosłych i młodzieży wymienić należy głośną książkę księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego pt.: „Księża wobec Bezpieki”, trillery „Elita zabójców”, „Wróg bez twarzy”, których autorem jest Lee Child. „Przepowiednia dla Romanowów”, „Michaił Chodorkowski – więzień ciszy” oraz książki popularnonaukowe: „Praktyczna encyklopedia ogrodnictwa”, „Słownik snów”, „Ilustrowany słownik nauki: fizyka, chemia, biologia dla wszystkich interesujących się naukami przyrodniczymi”.

 

Zapraszamy do Biblioteki!

 

WIECZÓR LITERACKI
„ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ JANA PAWŁA II”
15.10.2008

W środę 15 października o godz. 18.00 odbył się wieczór literacki poświęcony pamięci Jana Pawła II zorganizowany z okazji 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czytane były wiersze i modlitwy, pomiędzy którymi uczestnicy śpiewali pieśni o podobnej tematyce. Oprawę muzyczną uświetnił mgr Krzysztof Chaliński, a wiersze i modlitwy prezentowały uczennice z PSP w Łubnianach oraz PG w Gimnazjum i uczennica LO w Opolu: Nikola Kobsik, Natalia Giza, Nikola Świerc, Michalina Matejaszczyk, Marta Giza, Monika Lebich, Justyna Kowalczyk, Justyna Giza, Nadine Sowa.

Pod koniec wieczoru można było zobaczyć wystawę literatury i czasopism dotyczących osoby Ojca Św. Na zakończenie wszyscy zebrani zaśpiewali z sentymentem ulubioną pieśń papieża – „Barkę”. Impreza była zorganizowana przez GBP w Łubnianach i Łubniański Ośrodek Kultury. Serdeczne podziękowania należą się pani Urszuli Polok za starania i przygotowanie wieczoru literackiego, panu Krzysztofowi Chalińskiemu, dziewczynom i pani mgr Agnieszce Stasz, a uczestnikom dziękujemy za przybycie.

Hołd Janowi Pawłowi II

To wielkie światło
Co wciąż mnie oświeca
Dając nadzieję
By łzy obetrzeć
To wielkie światło
Co wciąż ogrzewa
By serce dawać
W wielu małych gestach
Ta wielka miłość
Która ciągle wzrusza
I za którą tęsknię
Patrząc dzisiaj w niebo
Gdzie cieszysz się Bogiem
Postawię świecę
Swojego życia
Przy Twojej mogile
Prosząc byś je ogrzewał
By innym świeciło.

O. Jacek Tonkowicz OFM

 

Hubertus 2008

 

W sobotę 4 października w Gospodarstwie Agroturystycznym „Agrorelaks” Państwa Renaty i Konrada Denderów w Brynicy odbył się IX Gminny Hubertus – Brynica 2008. Wśród wielu atrakcji dla miłośników koni oraz jeźdźców organizatorzy zorganizowali gry i zabawy hippiczne dla dzieci oraz konkurs skoków dla amatorów i gonitwę dla dzieci w pogoni za „liskiem”, przygotowane przez Agnieszkę Czech . W kategorii gry i zabawy dla dzieci I miejsce zajęła Karolina Godoś na koniu Jessy. Wśród 25 uczestników skoków dla amatorów zwyciężyła Elżbieta Gerstel na koniu Cita. Elżbieta Pliszka (koń – Good Joice) wygrała gonitwę dla dzieci.

 

Głównym punktem programu była gonitwa, czyli pogoń za lisem, którym był ubiegłoroczny zwycięzca gonitwy Robert Rozwód. Masterem gonitwy był Wacław Pelczar, a obowiązki kontmastera przejął Jerzy Kurc. Gonitwa zakończyła się szczęśliwie dla Marcina Białego z KJ Okoły, który brawurowym popisem na Hetmance Polnej dogonił uciekającego lisa. Wiele emocji dostarczyła konkurencja „Potęga Skoku” – rozegrana tradycyjnie o Puchar Wójta Gminy Łubniany. W tej kategorii było dwóch zwycięzców: Janusz Kowalski (Dzidek – Korys Przygorzele) i Agata Godoś (Lester – KJ Jumping Team Brynica). Podczas całej imprezy można było zakupić losy loterii fantowej, której główną wygraną był koń rasy arabskiej ze stajni Sebastiana Gruszki. Szczęśliwym nabywcą stała się para Emilia Zielonka z Opola i Dawid Pogrzeba z Brynicy.

 

Swoją obecnością imprezę zaszczycili: wójt gminy Łubniany – Dieter Wystub, zastępca wójta – Krystian Baldy i sołtys wsi Brynica – Kornelia Patrzek. Imprezę zakończyła zabawa w restauracji Berpol w Brynicy.

 

 

Organizatorzy Hubetusa Brynica 2008 dziękują raz jeszcze wszystkim sponsorom.

 

Sponsorzy:

 

– Wójt gminy Łubniany;
– Konsalnet Agencja Ochrony;
– Agro-dom Surowina;
– Bemarc – technika biurowa;
– Rada Sołecka wsi Brynica;
– Allworks International – praca w Holandii;
– Krystyna, Janusz Kowal;
– Berpol – restauracja w Brynicy;
– Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej;
– Autoalarmy Świerc;
– Ewa, Andrzej Kozioł;
– Sklep Kalif Opole;
– Krystyna Warzok.

 

Relacja z wymiany młodzieży we Francji współorganizowanej przez ŁOK w dniach 1-10 sierpnia 2008

Stojąc na dworcu PKS 31. lipca w oczekiwaniu na spóźniony autobus, nie spodziewaliśmy się nawet jak wspaniałe wrażenia, niezwykłe miejsca i niezapomniane widoki czekają nas już za niecałe 24 godziny. Wymiana polsko – niemiecko – francuska między partnerskimi miastami Łubniany, Arnstein i Cancale rozpoczęła się dla nas właśnie w Arnstein, gdzie dotarliśmy po długiej, nocnej podróży autokarem. Tam gościliśmy cały dzień u przemiłej rodziny państwa Strobel. Zjedliśmy smaczny obiad, spacerowaliśmy ulicami miasta i odpoczywaliśmy nad pobliskim stawem. Wieczorem przyłączyła się do nas grupa niemiecka i razem wyruszyliśmy w kierunku francuskiego Cancale.

SOBOTA

Po kilkunastogodzinnej podróży autobusem dotarliśmy na miejsce. Schronisko młodzieżowe „Port Picain”, w którym mieliśmy nocować przez najbliższe siedem dni, położone było przy samym oceanie. Z brzegu mogliśmy podziwiać odkryte skały i malowniczą roślinność oraz niezwykłe zjawisko silnych przypływów i odpływów. Popołudnie upłynęło nam na dyskusji o programie pobytu, a wieczorem mieliśmy okazję po raz pierwszy skosztować francuskich dań na kolacji w schronisku. Zdania na temat kuchni były podzielone, wszyscy jednak pozostali zgodni, że różni się ona od polskich smaków.

NIEDZIELA

Pierwszą niedzielę we Francji rozpoczęliśmy mszą z okazji święta bretońskiego patrona. Uroczystość nosiła nazwę „Pardon de la mer” i odbyła się przy brzegu oceanu. Odwiedziliśmy również duży targ rozłożony z tejże okazji w centrum Cancale.

Obiadowaliśmy w porcie, gdzie zaserwowano nam regionalne specjały. Odważniejsi zdecydowali się zamówić zestaw małż, które mimo dziwnego wyglądu okazały się przepyszne. Inni spróbowali tzw. „galettes” – naleśników na słono podawanych z pieczoną kiełbasą. Wszystko odbywało się pod hasłem „Fete des moules”, czyli święta małży.

Popołudniu spacerowaliśmy po parkach ostrygowych – wielkich hodowlach, wykorzystujących silne odpływy i przypływy w tym regionie do nawadniania i nawożenia owoców morza.

Pod koniec dnia zorganizowaliśmy w Cancale wieczór polski. Przedstawiliśmy znajomym z Niemiec i Francji nasze tradycje, obyczaje i kulturę. Na wejście zaprezentowaliśmy poloneza oraz kilka informacji o tym ważnym w Polsce tańcu. Ada Bewko, Nikola Kobsik i Andrea Rzyszka zaśpiewały piosenki znanych polskich wykonawców. Na koniec zaserwowaliśmy polskie przysmaki: żurek, chleb ze smalcem, pyszną herbatę i sałatki. Francuzi oceniają zwykle naszą kuchnię jako zbyt tłustą, mimo to zjedli wszystko ze smakiem.

PONIEDZIAŁEK

Pobudka wcześnie rano, śniadanie na słodko i wyjazd do St Malo. W tym nadmorskim mieście, które panie Rosie Strobel określiła jako „najpiękniejsze na świecie” zwiedziliśmy elektrownie przepływową, poznając mechanizmy pracy turbin oraz inne alternatywne metody pozyskiwania energii, w tak dużym stopniu wykorzystywane przez Francuzów. Spacerowaliśmy po murach obronnych otaczających całe miasto. Warto było zwrócić uwagę na zabawne nazwy niektórych ulic, jak „śpiewający ptak” czy „tańczący kot”.

Wieczorem braliśmy udział w przyjęciu w Sali Cancaven, zorganizowanym dla świętowania 20. rocznicy istnienia partnerstwa i wymian między Cancale i Arnstein. Podczas uroczystości kosztowaliśmy francuskiego szampana i wykwintnych dań z bufetu. Poznaliśmy przy tym tamtejszą kulturę jedzenia – Francuzi mnóstwo czasu poświęcają rozmowom przy stole oraz dbają o to, by żaden kieliszek do wina nie był pusty.

WTOREK

Dzień na morzu. Z samego rana nasi opiekunowie ( Krystian Czech-dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury oraz Joachim Strobel – szef Komitetu Partnerskiego miasta Arnstein) wypłynęli kutrem na połów ryb. Nieco później nasza grupa wspinała się już na pokład dużego statku „Bisquine”. Rejs po morzu, piękne widoki oraz pomoc marynarzom w zaciąganiu żagli i sterowaniu łodzią dostarczyły nam niezapomnianych przeżyć. Po zejściu na ląd spacerowaliśmy wzdłuż wybrzeża szlakiem nadmorskim do pobliskiego „Port-Mer”, gdzie wieczorem uczestniczyliśmy w zabawie i tańcach w rytm muzyki celtyckiej. Usłyszeliśmy tamtejsze piosenki morskie oraz zobaczyliśmy jak wspaniale i beztrosko potrafią bawić się Francuzi.

ŚRODA

W środę odwiedziliśmy Mont Saint Michel – miasteczko położone na Górze św. Michała, z piękną, zabytkową katedrą na szczycie. W drodze, prowadzącej wzdłuż wybrzeża, podziwialiśmy piękne widoki. Miasto było urocze: wąskie, kręte uliczki, stara zabudowa i niezwykły klimat. Po zwiedzaniu, zajęliśmy się zakupami w małych, przydrożnych sklepikach. Można tam było znaleźć naprawdę wyszukane rzeczy.

Na plaży w Cherrueix zajęliśmy się nietypowym sportem – „żeglowaniem” po piasku. Pojazdy kołowe z żaglem były dla większości czymś nowym. I tak następne godziny spędziliśmy na wyścigach po wybrzeżu. Niestety nie wszystkim przypadł do gustu ten sport – liczne upadki niektórych zniechęciły. Jednak ci, którzy lepiej opanowali sterowanie żaglem, bawili się doskonale.

CZWARTEK

Aby lepiej poznać miasto, wyruszyliśmy w „Rajd po Cancale”. Podzieleni na małe grupy, otrzymaliśmy karty z pytaniami, dotyczącymi tamtejszych zabytków, tradycji i kultury. Przemierzając ulice miasta, szukaliśmy odpowiednich budowli, afiszy, a czasem małych przedmiotów. Przed nami stanęło niemałe wyzwanie: by odpowiedzieć na pytania o święta i kulturę, musieliśmy dogadać się z miejscowymi. Większość z nich nie znała niestety języków obcych, jednak dzięki pomocy kolegów z Francji, daliśmy sobie radę. Pogoda nie rozpieszczała nas w zmaganiach – ulewny deszcz towarzyszył nam niemal cały czas. Zadania nie były proste: odnalezienie małego przedmiotu na wystawie sklepu i odmierzenie 200 gram morskiego piasku przysporzyły nam spoko kłopotu. Jednak dzięki pytaniom o tradycję i historię zabytków cancalskich, wynieśliśmy mnóstwo informacji o mieście, w którym spędziliśmy siedem dni wymiany.

Aby lepiej poznać miasto, wyruszyliśmy w „Rajd po Cancale”. Podzieleni na małe grupy, otrzymaliśmy karty z pytaniami, dotyczącymi tamtejszych zabytków, tradycji i kultury. Przemierzając ulice miasta, szukaliśmy odpowiednich budowli, afiszy, a czasem małych przedmiotów. Przed nami stanęło niemałe wyzwanie: by odpowiedzieć na pytania o święta i kulturę, musieliśmy dogadać się z miejscowymi. Większość z nich nie znała niestety języków obcych, jednak dzięki pomocy kolegów z Francji, daliśmy sobie radę. Pogoda nie rozpieszczała nas w zmaganiach – ulewny deszcz towarzyszył nam niemal cały czas. Zadania nie były proste: odnalezienie małego przedmiotu na wystawie sklepu i odmierzenie 200 gram morskiego piasku przysporzyły nam spoko kłopotu. Jednak dzięki pytaniom o tradycję i historię zabytków cancalskich, wynieśliśmy mnóstwo informacji o mieście, w którym spędziliśmy siedem dni wymiany.

PIĄTEK

To już niestety ostatni dzień w tych pięknych stronach. Rano odwiedziliśmy jeszcze targ w St. Malo, a po południu część udała się do Cancale, pozostali natomiast plażowali w Port Picain. Pobyt w Cancale zakończyliśmy wspólną kolacją i nagrodzeniem zwycięzców z dnia poprzedniego. Wieczorem nadszedł czas ostatniego pakowania i pożegnań. Około godziny dwudziestej opuściliśmy piękne Cancale i wyruszyliśmy w długą drogę do Arnstein. Au revoir la belle France!

 

W drodze powrotnej, nocą, odwiedziliśmy piękny Paryż. Kierowca przewiózł nas słynnymi ulicami miasta, pokazując najważniejsze zabytki: Łuk Triumfalny, Bazylikę Serca Jezusowego i oczywiście Wieżę Eiffla. Rano dotarliśmy do Arnstein, gdzie ze łzami w oczach żegnaliśmy kolegów z Niemiec. Dzień spędziliśmy nad wodą, popołudnie na obiedzie w tamtejszej restauracji. Pierwszy od tygodnia kotlet smakował wyśmienicie! Wieczorem odjechaliśmy do Wurzburga, skąd ruszyliśmy autobusem linowym do Polski. W niedzielę rano cali i zdrowi staliśmy już na dworcu PKS w Opolu.

Sumując, dodam, że wyjazd dostarczył mi (i nie wątpię, że wszystkim) niezapomnianych wrażeń. Poznałam cudownych ludzi, nową kulturę kolejnego europejskiego regionu i miałam świetną okazję podszlifować języki obce. Wymiana międzynarodowa to dla młodzieży najlepsza droga nawiązywania nowych kontaktów i odkrywania świata.

Karolina Niemczyk

 

Akcja letnia p.h. „Wakacje w bibliotece”

W dniach od 7.VII – 25.VII.2008r. organizowane były zajęcia kulturalno-oświatowe w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łubnianach , prowadzone przez bibliotekarkę Urszulę Polok. Zajęcia odbywały się codziennie w godzinach od 10.00 do 14.00. Były one skierowane głownie do dzieci szkolnych, czasami udział brały w nich również uczennice gimnazjum, średnio 15 osób. Zajęcia były różne, codziennie odbywała się tzw. „godzinka literacka”, czytano, czytano bajki, opowiadania np. o Koszmarnym Karolku, przygody Mikołajka i inne. Prezentowano nowości książkowe dla dzieci i młodzieży, a także dzieci czytały fragmenty ciekawych książek np. „Jerzy i tajny klucz do wszechświata”. „Priosennik Ciotki Klotki” Ewy Chotomskiej „Musierowicz dla zakochanych”, „Opowieści muminkowe” itp.

Były również gry i zabawy ruchowe z piłką na powietrzu, gry planszowe, dyskoteka dla dzieci. Zorganizowano wycieczkę na plac zabaw. W dniu 22.VII.2008r. odbyła się pogadanka z policjantem na temat „Profilaktyki uzależnień wśród dzieci i młodzieży”. Policjant opowiadał o niebezpieczeństwach, pokusach i pułapkach czyhających na dzieci przed komputerem, czyli o przestępczości w cyberprzestrzeni. Poinformował dzieci jak bezpiecznie przebywać nad wodą, jak udzielić pierwszej pomocy, opowiedział również o skutkach picia alkoholu i zażywania narkotyków.

Dzieci otrzymały ulotki informacyjne na te tematy. W zajęciach z dziećmi pomagała jako wolontariuszka Pani Janina Gędźba, która to w raz ze swoim wnukiem Michałem przygotowała konkurs wiedzy o Harry’m Potterze. Pani Janina zorganizowała konkurs literacki p.h. „I Ty możesz zostać poetą”, przy tej okazji czytano piękne wiersze autorów piszących dla dzieci.

W dniu 24.VII.2008r. dzieci z naszej gminy pojechały do Brzegu na „Piknik na Florydzie”, 48 osób. Impreza odbywała się na saperskim poligonie, gdzie opieką nad dziećmi zajęli się żołnierze. Atrakcji nie brakowało: przejażdżka łodzią szturmową, strzelanie z łuku, tresury psów policyjnych oraz kąpiel w basenie, zwiedzanie zamku i zabytkowego kościoła w Łosiowie.

Na poligonie dzieci delektowały się wojskową grochówką. Na koniec kieruję serdeczne podziękowanie dla Pani Janiny Gędźby, która była opiekunem i przewodnikiem po Florydzie. Również dziękuję dziewczynom: Adriannie Stasiak, Monice Jończyk, Nikoli Świerc oraz Michasi Matyjaszczyk.

Urszula Polok

WAKACJE 2008
MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE MŁODZIEŻY ph „INTERKULTURALNE PRZEŻYCIA I NAUKA”
Cancale 31 lipca – 10 sierpnia 2008

Już 31 lipca wymarzony wyjazd do Cancale, miasta we Francji, położonego nad samym Kanałem La Manche. Nasz program to jednak nie tylko piaszczyste plaże i francuskie wino! Przed nami zadanie zaprezentowania naszego regionu rówieśnikom z Niemiec i Francji. 18. czerwca łubniańska grupa po raz kolejny spotkała się w Łubniańskim Ośrodku Kultury, by omówić najważniejsze punkty programu. Po bliższym zapoznaniu ze sobą, zabraliśmy się do pracy.

Dzięki sprawnemu podziałowi ról i zadań, wesołej atmosferze oraz mnóstwu ciekawych pomysłów, już po paru godzinach ułożyliśmy szczegółowy program naszego Wieczoru Polskiego. Na początek tradycyjny polonez. Mamy się czym pochwalić: większość z nas to muzycy i artyści działający w kołach zainteresowań przy Łubniańskim Ośrodku Kultury, planujemy więc między innymi koncert polskich piosenek. Oprócz tego coś dla podniebienia, czyli polskie specjały znane i lubiane w Europie. Pozostaje nam dopracować szczegóły i zadbać o to, by występ wypadł jak najlepiej. Następne spotkanie 1-go lipca.

Podobne spotkanie będzie miało miejsce na terenie gminy Łubniany w dniach 18-25 sierpnia 2008. 30-to osobowa (polsko-niemiecko-francuska) grupa spotka się w Brynicy. Program realizowany będzie w komleksie rekreacyjno-gastronomicznym „BERPOL” oraz w gospodarstwie agroturystycznym „AGRORELAKS” w Brynicy. Uczestnicy programu zwiedzą również miasta Opole, Wieliczkę i Kraków.

Międzynarodowe spotkania młodzieży dofinansowane są między innymi przez Polsko-Niemiecką Organizację Młodzieżową w Poczdamie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Organizatorem programu jest Łubniański Ośrodek Kultury.

 

19 czerwca w Łubniański Ośrodku Kultury odbyło sie tradycyjne podsumowanie roku kulturalnego 2007/2008.
Swoją obecnością zaszczycił zebranych również wójt gminy Dieter Wystub, który wyraził zadowolenie z aktywnej pracy Ośrodka i działajacych w nim kół zainteresowań. W części artystycznej wystapili:
pianistki Kasia Koc i Marta Giza oraz orkiestra dęta pod kierunkiem Janusza Wyrwała. W nagrodę za aktywną pracę wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz działalności Ośrodka organizatorzy ufundowali pieczonego dzika.

 

 

W czerwcu 2008 roku minęło 10 lat od protestu mieszkańców Opolszczyzny w sprawie zachowania Województwa Opolskiego w strukturach nowego podziału administracyjnego Państwa. Z tej okazji podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa wręczono ponad sto honorowych wyróżnień dla osób zaangażowanych w różny sposób w minione wydarzenia. Jedno z wyróżnień – odznakę Zasłużony dla Województwa Opolskiego – otrzymał Zespół Pieśni Ludowej „Silesia” z Dąbrówki Łubniańskiej.

 

 

 

1 czerwca, w ramach XV Święta Gminy Łubniany odbył się turniej skatowy o Puchar Dyrektora Łubniańskiego Ośrodka Kultury. W imprezie wzięło udział 38 zawodników z terenu województwa opolskiego. I miejsce zajął Joachim Glied, miejsce II przypadło Piotrowi Myśliwczykowi, i trzecie Pawłowi Kiszce. Pozostali zawodnicy uplasowali się na następujących pozycjach: 4-ty Jan Mikołajczyk; 5-ty Józef Palt( inicjator i współorganizator turnieju); 6-ty Jerzy Stanula; 7-dmy Hubert Halupczok; 8-smy Norbert Bonk; i 9-ty Krzysztof Małek.

 

 

Sponsorem turnieju był Zakład Dekarski „FRIMARK” z Brynicy.

 

W dniach 2 do 5 maja 2008 w Arnstein (Bawaria) w ramach dorocznego festynu, przypadajacego na czas Wniebowstąpienia, obchodzono 15 rocznicę układu partnerskiego pomiędzy gminami Łubniany i Arnstein. W uroczystości brali również udział przedstawiciele Gminy Łubniany. Zespołowi przewodniczył wójt gminy Dieter Wystub. Członkami delegacji byli również Krystian Czech – dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury, Krystyna Czech – odpowiedzialna za promocję gminy (elektroniczna prezentacja zdjęć), Sabina Karwat – twórczyni ludowa (promująca opolską kroszonkę ), Helena Buchner – prezentująca podczas obchodów wystawę swoich prac malarskich, Rajmund Szymaniec – muzyk(akordeonista (Silesii”). Uczestników imprezy przewoziła firma „SEGET” z Kolanowic.

 


w drodze – przerwa na posiłek

W powitaniu brali udział miedzy innymi burmistrz Linda Plappert Metz oraz szef komitetu partnerskiego Joachim Strobel.

 

 

Jednym z punktów programu było uroczyste spotkanie(sobota 3 maja), podczas którego podsumowano dotychczasowy dorobek wpółpracy pomiędzy Gminami. W imprezie uczestniczyła również delegacja z partnerskiego miasta Cancale we Francji. Uczestniczący w spotkaniu reprezentanci Gminy Łubniany przygotowali na tę okazję parę rodzimych akcentów. Sabina Karwat zaprezentowała sztukę zdobienia jaj wielkanocnych, tradycyjną, znaną na Śląsku metodą rytowniczą, Krystyna Czech przedstawiła fotograficzną prezentację Gminy Łubniany, Helena Buchner zorganizowała wystawę swoich prac malarskich, a Rajmund Szymaniec z Krystianem Czechem wspólnie z młodymi muzykami miejscowej szkoły muzycznej wykonali krótki program artystyczny. Nie zabrakło dostojnych momentów,z uwagi na międzynarodowy charakter spotkania wykonano hymny państwowe Polski i Francji.

 


wpis do złotej księgi – wpisu dokonuje wójt Gminy Łubniany Dieter Wystub

 


Występ Rajmunda Szymańca

 


Helena Buchner i Sabina Karwat

 

Niedziela (4 maja), kolejny dzień uroczytych obchodów zapoczątkowała msza święta. Z uwagi na festynowy charakter imprezy odprawiona została w namiocie. Mimo niecodziennej scenerii , liturgii towarzyszyło należyte skupienie i pobożne uczestnictwo zgromadzonych osób.

 


czytanie lekcji – wójt Dieter Wystub

 


Helena Buchner, Krystyna Czech, Sabina Karwat – podczas mszy św., w tradycyjnych strojach śląskich – strojach Śląska Opolskiego.

 

Uroczyste obchody 15 lecia układu partneskiego pomiędzy Gminami Łubniany i Arnstein oraz parnerskiego miasta Cancale zakończył tradycyjny pochód ulicami miasta, z udziałem mieszkańców, gości, lokalnych zespołów sportowych, OSP, orkiestry oraz róźnego rodzaju działajacych w mieście grup zainteresowań. W pochodzie nie zabrakło oczywiście łubniańskiej delegacji, która była przyjęta ciepłymi i miłymi pozdrowieiami przez zgromadzonych licznie na ulicach mieszkańców Arnstein.

 


jedna z mieszkanek (Pani Luitgard) obdarowuje łubniańska delegację kwiatami

 

***

 

ŁODzK – pokaz

 

18 kwietna 2008 w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej odbyły się Rejonowe eliminacje XV Przeglądu Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza „Śląskie śpiewanie”.
Komisja konkursowa w składzie:
1. Pan Alojzy Lysko – przewodniczący
2. Pan Józef Wierzgoń
3. Pan Dariusz Kownacki
zakwalifikowała do udziału w finale następujące zespoły:

W kategorii przedszkola:

– solistka Dominika Nawrat z Łubniańskiego Ośrodka Kultury

W kategorii szkoły podstawowe:

– Kółko Regionalne z Chrząstowic
– Zespół „Spod Buczyny” z Oleszki (MGOK Zdzieszowice)
– Solistka Daria Kampka z Oleszki (MGOK Zdzieszowice)
– Zespół „Dziatki Starki Jagatki” z Łubniańskiego Ośrodka Kultury

W kategorii gimnazja

– zespół „Musica Viva” z Biadacza
– chór „Canto Scholaris” z Walc
– solistka z Publicznego Gimnazjum w Leśnicy Urszula Plachetka

 

 

Wspomnienia z pobytu w Polsce komitetu przygotowującego program międzynarodowej wymiany młodzieży z Francji, Niemiec i Polski:

 

Liebe Teilnehmerinnen und Teilnehmer unserer vergangenen Begegnungen, gestern sind Elise, Anna-Lena und ich vom Vorbereitungstreffen für unsere deutsch-französisch-polnische Begegnung aus Polen zurückgekommen. Wir sind sehr herzlich in Lubniany aufgenommen worden und haben gemeinsam mit Krystian Czech, dem Leiter des dortigen Kulturamts und den französischen Partnern ein tolles Programm erarbeitet. Der Termin für die Begegnung im Sommer fest: Montag, der 18.8.08 bis Sonntag, der 24.8.08 –> Das detailliertes Programm und die Ausschreibung wird in Kürze veröffentlicht.

 

Bilder von Lubniany werde ich morgen in unseren Blog stellen. http://jugendbegegnung.blog.de/ Wer dabei sein möchte kann uns ja schon mal kurz eine Interessensbekundung mailen.

 

Nachfolgen vorab für Euch ein kurzer Bericht von Anna-Lena
Vorbereitungstreffen zur dt.-franz.-poln. Jugendbegegnung vom 8.-10.2.2008 in Lubniany/Polen

 

Am Abend des 8. Februars kamen wir mit einiger Verspätung in Oppeln an. Wir, das sind Elise, Stefanie und ich hatten nämlich zuerst den Bahnhof von Oppeln verfehlt und sind etliche Kilometer später in einer uns unbekannten Kleinstadt ausgestiegen. Nach einigen Problemen mit der Sprache und der Währung, die wir aber schnell meisterten (Stefanie besorgte neue Karten und Elise und ich hielten den Zug auf) kamen wir etwas verspätet in Oppeln an, wo Krystian, der Leiter des Kulturhauses in Lubniany, uns herzlich empfing und zu unserem Hotel brachte. Dort warteten schon Chantal, Katrin und Doris, die einige Stunden früher mit dem Flugzeug eingetroffen waren, und auch sie waren froh uns zu sehen.

 

Das Hotel war sehr bunt, einladend und ordentlich und hat uns allen auf Anhieb gefallen. Dort und auf dem umgebenden Gelände soll im Sommer auch unsere Begegnung stattfinden. Wir beschlossen den Tag mit einem guten Abendessen und fielen danach erschöpft in unsere Betten. Nach einem reichlichen Frühstück am nächsten Tag planten wir die Aktivitäten für den Sommer, wobei auch Aldona, Dana und Beata anwesend waren. Neben den bekannten Spielen und abendlichen Feiern steht dieses Jahr Reiten und ein Tag in Krakau auf dem Programm. Danach wurden wir durch den schönen Garten des Hotels geführt, wo wir die kleinen Bungalows, den See und den Pool bestaunten. Außerdem gab es eine Art Grillplatz im See, der auch für abendliche Feiern wie geschaffen ist.

 

Am Nachmittag besuchten wir einen Radiosender in Oppeln, wo wir bei einer Live-Sendung mitwirkten und unsere trinationale Jugendbegegnung vorstellen durften. Sowohl die Betreuer als auch die Jugendlichen wurden interviewt und über ihre Eindrücke der anderen Länder befragt. Später führte uns Krystian durch Oppeln und wir tranken Kaffe und aßen sehr leckere, süße Torten.

 

Am Abend genossen wir zum letzten Mal die schlesische Küche und unterhielten uns noch lange. Nach einer zu kurzen Nacht und einem guten Frühstück besuchten Elise, Stefanie, Katrin und Doris mit Krystian das Kulturhaus, während Chantal und ich vor der langen Heimreise noch etwas spazieren gingen. Und so nahmen wir nach einem Wochenende voller neuer, positiver Erfahrungen den Zug nach Hause. Bericht: Anna-Lena Kraft

 

Stefanie: Anna-Lena, hattest Du eine bestimmte Vorstellung von Polen und wurde diese bestätigt, oder hat Dich etwas überrascht? Anna-Lena: Ich hatte eigentlich keine Vorstellung, ich fand es sehr interessant, weil man von Ländern im Osten sonst selten etwas hört oder sieht. Insgesamt hat es mir sehr gut gefallen. Besonders Oppeln mit dem Kleinvenedig und den schönen Häusern hat mir gefallen und die Leute die wir getroffen haben waren alle ziemlich nett.

 

Es ja oft, dass man hört, dass Polen noch rückständig sei, aber in Oppeln hat man den Unterschied zu einer westlichen Stadt überhaupt nicht mehr gesehen, vielleicht auf dem Land ab und zu. Auf die Gastfreundschaft der Polen war ich schon vorbereitet, davon hatte ich schon oft gehört und es war auch so!

Herzliche Grüße
Stefanie Weber M.A.
stellv. Partnerschaftsreferentin

 

Koncert Noworoczny

 

6 stycznia w Łubnianach mieszkańcy naszej gminy mieli okazję posłuchać pięknego koncertu wokalno instrumentalnego, który został zorganizowany z wielkim rozmachem, w pięknej scenerii Kościoła Parafialnego w Łubnianach, podczas niego zaprezentowały się praktycznie wszystkie zespoły, działające lub związane z Łubniańskim Ośrodkiem Działalności Kulturalnej.

 

 

Na początku zaprezentował się chór Musica Viva , działający przy Państwowym Gimnazjum Publicznym w Biadaczu, pod kierownictwem pani Gabrieli Dworakowskiej. Chór ten śpiewał kolędy samodzielnie, oraz wspólnie z chórem Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Musica Viva wykonała także utwór w języku niemieckim- „Leise rieselt der Schnee”.

 

Podczas Koncertu Noworocznego mieliśmy okazję posłuchać chóru mieszanego działającego przy Łubniańskim Ośrodku Kultury, który pięknie zaśpiewał kilka kolęd bożonarodzeniowych. Był to trzeci występ chóru, reaktywowanego w marcu 2007. Inauguracyjny występ miał miejsce podczas sumy odpustowej w Łubnianach, drugi występ odbył się podczas sumy odpustowej w Brynicy. Chór jest prowadzony przez panią Joannę Dudę, absolwentkę Uniwersytetu Śląskiego.

 

Występowi chóru pięknie akompaniowała orkiestra dęta pod kierunkiem pana Janusza Wyrwała profesora Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Orkiestra wykonała także kilka utworów bez udziału solistów, były to min.: ” O gwiazdo betljemska”, ” W żłóbku na sianie”, „Wesołą nowinę”.

 

Oczywiście podczas występu nie mogło zabraknąć zespołu – „Dziatki Starki Jagatki”. Jest to najdłużej działający zespół przy Łubniańskim Ośrodku Kultury, bo istnieje już od 1995 roku i należy podkreślić, że przez te wszystkie lata opiekuje się nim pani Gabriela Dworakowska. Ponieważ jest to dziecięcy zespół więc pierwsi artyści występujący w tym zespole, to obecnie już dorosła młodzież, często studiująca na wyższych uczelniach. Przez te wszystkie lata „Dziatki Starki Jagatki” były wielokrotnie nagradzane w różnych konkursach.

 

Oprócz dużych zespołów koncert uświetnił także występ sióstr Barbary Wysockiej i Gabrieli Dworakowskiej, solistek znanego zespołu folklorystycznego „Silesia”, którym akompaniował na akordeonie pan Artur Kansy-Budzicz.

 

Pan Artur wystąpił także ze swoją żoną panią Jolantą Kansy-Budzicz. Wykonali razem na akordeonie i fortepianie A.Piazzola-tango „Imperial”. Należy dodać, że państwo Jolanta i Artur absolwenci wyższych szkół muzycznych we Wrocławiu i Opolu prowadzą również studio instrumentalne przy Łubniańskim Ośrodku Kultury i pod ich opieką, z dzieci wyrastają prawdziwi artyści.

 

Na zakończenie koncertu mogliśmy wysłuchać solistek grających na fortepianie:
– Nicole Kalina-Fryderyk Chopin Polonez G-moll
– Katarzyna Koc-M. Clementi-sonata C-dur. Vangelis-Rydwany ognia
– Halina Palmer-Frderyk Chopin-Preludium e-moll, Preludium „Deszczowe” Des-dur

 

Na koniec zagrała jeszcze orkiestra: „Sitaken marsz” i „Intradę”. Koncert był bardzo udany, o czym mogły świadczyć gromkie brawa publiczności po każdym występie

Na zakończenie chciałbym podziękować w imieniu mieszkańców gminy Łubniany organizatorom „Koncertu Noworocznego”, a w szczególności dyrektorowi Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej panu Krystianowi Czechowi za wspaniały koncert, którego mogliśmy wysłuchać, oraz za opiekę nad dziećmi i młodzieżą z naszej gminy dzięki której, mogą pożytecznie spędzić czas i rozwijać swoje talenty. Chciałbym jeszcze dodać, że chociaż frekwencja podczas koncertu była duża, to jednak było jeszcze wiele wolnych miejsc i zachęcam wszystkich mieszkańców naszej gminy do udziału w innych imprezach organizowanych przez Ośrodek Kultury, bo naprawdę warto, w każdym razie lepiej wyjść z domu i mile spędzić czas niż oglądać któryś z kolei odcinek serialu w telewizorze.

W styczniu w Łubniańskim Ośrodku Kultury odbyły się również następujące imprezy kulturalne:
– 12 stycznia – Koncert Studia Instrumentalnego
– 13 stycznia – Rodzinne Kolęd Śpiewanie

tekst: Harry Lebich

 

Hubertus 2007

 

Tegoroczny VIII Hubertus 2007 odbył się 06 pażdziernika br. Głównym organizatorem był Klub Jeżdziecki JUMPING TEAM BRYNICA prowadzony przez Pana Sebastiana Gruszkę oraz Łubniański Ośrodek Kultury. Na zaproszenie do turnieju zgłosiło się około 11 klubów Jeżdzieckich . Turniej rozpoczął sie o godz. 10:00 skokami przez przszkody w kategorii „Kuce ” dla dzieci. W tej Konkurencji startowało 14 zawodników. Zwycięzcy to:
1 miejsce – NATALIA CAVOUR ze Stajni Niwki na koniu DOLLY
2 miejsce – AGNIESZKA CECUGA ze Stajni Niwki na koniu SARA
3 miejsce – MARTA KRAS z KJ Okoły na koniu ŁOBUZ
Po wręczeniu Pucharów dla dzieci ok. godz. 13:00 odbyła się odprawa gonitwy za Lisem, w której brało udział 28 jeżdżców. Uciekającym (Lisem) był Bartłomiej KIsiel – ze Stadniny Kotórz Mały ubiegłoroczny zwycięzca turnieju . Masterem gonitwy był Pan Sebastian Gruszka – Gospodarz zawodów – Jumping Team Brynica . Po długiej i bardzo widowiskowej goinitwie zwycięzcą okazał się Pan ROBERT ROZWÓD z KJ Ostoja – Strzelin.
Po dekoracji zwycięzcy odbyły się zawody o Puchar Wójta Gminy Łubniany w skokach pod nazwą POTĘGA SKOKU. W turnieju brało udział 6 zawodników . Tegoroczny Puchar trafił do rąk młodej zawodniczki z KJ JUMPING TEAM BRYNICA – Agaty GODOŚ na koniu LESTERZE, która pobiła zeszłoroczny rekord i skoczyła 1,50 m.
Podzczas całego turnieju mozna było zakupic losy na loterię , której losowanie odbyło się po wręczeniu Pucharu Wójta Gminy Łubniany. Głowną wygraną na loterii był KUC ufundowany przez JUMPING TEAM BRYNICA Po zakończeniu zawodów odbyła się zabawa na wolnym powietrzu przy muzyce i ognisku.

 

Laureaci XIV edycji konkursu „Ze Śląskiem na Ty”

 

Do XIV edycji konkursu „Ze Śląskiem na Ty” zgłoszono 187 prac w czterech kategoriach wiekowych. Prace oceniło jury, któremu przewodniczył prof. Bogusław Wyderka – językoznawca, specjalista gwar śląskich, pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego. Pozostali członkowie jury to:
Jan Goczoł – poeta, literat
Priotr Badura – redaktor Beczki.
Na posiedzeniu w dniu 21 listopada jury wyłoniło następujących laureautów:

 

I kategoria wiekowa, obejmująca uczniów klas I-IV szkół podstawowych:

 

I miejsce – Michał Koszek ze szkoły nr 9 w Opolu
II miejsce – Paulina Długosz ze szkoły W Brynicy
III miejsce – Rafał Pietrzyk ze szkoły w Luboszycach
Wyróżnienia:
– Monika Lebich ze szkoły w Łubnianach
– Patryk Dembończyk ze szkoły w Długomiłowicach
– Karolina Jon ze szkoły w Rozwadzy
– Kamil Kałuża ze szkoły w Luboszycach

 

II kategoria wiekowa, obejmująca uczniów klas V-VI szkół podstawowych:

 

I miejsce – Julia Cholewa ze szkoły nr 1
II miejsce – Gabriela Herman ze szkoły w Kamieniu Śląskim
III miejsce – Karolina Salomon ze szkoły w Kamieniu Śląskim
Wyróżnienia:
– Marcin Jambor ze szkoły w Staniszczach Małych
– Justyna Kaczmarek ze szkoły nr 1 w Dobrzeniu Wielkim
– Anastazja Niemiec ze szkoły w Leśnicy
– Sandra Pelka ze szkoły w Walcach
– Dawid Ryborz ze szkoły w Łanach
– Daria Skóra ze szkoły w Izbicku
– Emilia Farion ze szkoły w Suchej
– Dominika Szymaniec ze szkoły nr 9 w Opolu

 

III kategoria wiekowa, obejmująca uczniów gimnazjów:

 

I miejsce – Nikol Czaja z gimnazjum w Zębowicach
II miejsce – Klaudia Kołodziej z gimnazjum w Dobrzeniu Wielkim
III miejsce – Amanda Matuszek z gimnazjum w Zimnicach Wielkich
Wyróżnienia:
– Amanda Barysz z gimnazjum w Walcach
– Daria Grind z gimnazjum w Zimnicach Wielkich
– Izabela Koźlik i Robert Miozga (praca wspólna) z gimnazjum w Zębowicach
– Dominika Magura z gimnazjum w Pawłowiczkach
– Michał Misiorek z gimnazjum w Zdzieszowicach
– Monika Ponza

 

IV kategoria wiekowa, obejmująca uczniów ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe:

 

I miejsce – pani Edeltrauda Krupop z Kamienia Śląskiego
II miejsce – pani Renata Polok z Leśnicy
III miejsce – pani Klaudia Ponza
Wyróżnienia:
– pani Magdalena Dragon z Zębowic
– pan Jan Gogolok z Chrząszczyc
– pan Karol Rohn z Dobrzenia Wielkiego
– pani Sabina Kołodziej z Dobrzenia Wielkiego
– pan Henryk Swoboda z Raciborza

 

Śląski karnawał – Mięsopust

 

…”Okres od Trzech Króli do Środy Popielcowej zwano dawniej na wsi śląskiej mięsopustem, a w naszych czasach karnawałem, z pewnością głównie pod wpływem słownictwa miejskiego. Ten kilkutygodniowy okres do wczesnej wiosny, nie zawsze tak samo długi, zaczynał się w właściwie zabawą noworoczną, a kończył tzw. łostatkami, tj. wtorkiem przed środą popielcową, rozpoczynającą Wielki Post. Choć chłopa śląskiego często trapiła bieda, choroby, czasem zarazy, w okresie karnawału zawsze znalazł sposobność, aby rozweselić się nieco i urozmaicić szare i monotonne miesiące zimowe. I tak na przekór trudnym warunkom bytowania karnawał stawał się okresem radości, zabaw ludowych, częstszych odwiedzin, kojarzenia małżeństw i urządzania hucznych wesel, choć było ich mniej niż jesienią, po zbiorach. (…) Świętowanie, radość i zabawa nabierały większego znaczenia dzięki swej wyjątkowości i niecodzienności”.

 

Jednym z zachowanych do dziś obrzędów karnawałowych w gminie Łubniany jest „Wodzenie niedźwiedzia”. …”Trudno dziś ustalić zasięg występowania tego zwyczaju na Śląsku. Najbardziej popularny był, zdaje się, na Opolszczyźnie. „Niedźwiedź” należał tu często do centralnych postaci pochodu zapustnego. Obrzęd ten praktykowany był również we wsiach podgliwickich, w Lublinieckiem i Rybnickiem. W wielu miejscowościach Śląska jest on zresztą nadal żywy. Obchód trwał nieraz cały tydzień. Oprowadzanie „niedźwiedzia” . „misia”, „bera” wyglądało bardzo różnie. Kludzónej postaci towarzyszył czasem większy zespół zapustników (Popielów, Dąbrówka Łubniańska). Obchód trwał nieraz cały tydzień. Misie wstępowały do każdej zagrody, figlowały, dokuczały zwłaszcza dziewczętom, zaczepiały przechodniów itp. Należało się wykupić np. jajkami. Wierzono, że tańce z niedźwiedziem zapewnią gospodarstwu dostatek, a skubana z niego słoma, podłożona gęsiom – urodzaj na jajka. (…) Zwyczajem niegdyś bardzo popularnym i lubianym na całym Śląsku był babski comber. W zabawie tej, pierwotnie przeznaczonej dla kobiet, pojawiają się elementy, spotykane również w innych tutejszych obrzędach mięsopustnych, np. przewożenie na zgrzeble młodych mężatek, które w ciągu ostatniego roku lub karnawału wyszły za mąż. (…) . Niektóre zabawy w ostatni wtorek mięsopustny kończyły się o północy tzw pochowaniem basów, pogrzebem basów. Instrumenty chowano do futerałów, kropiono je wódką zawodząc przy tym lub parodiując jakąś żałobną pieśń. Był to znak, że nadszedł okres Wielkiego Postu.(…)

Jak w całej Polsce, również w śląskich obrzędach mięsopustnych nie ma prawie w ogóle elementów religijnych czy kościelnych. Zjawisko to wiąże się niewątpliwie z brakiem świąt kościelnych. Dlatego dominuje tu pierwiastek zwyczajnie ludzki, świecki, a w zabiegach magicznych – utylitaryzm, ścisły związek z życiem indywidualnym i całej gromady oraz z codzienną pracą. Choć sens zapustnych czy mięsopustnych korowodów, masek, postaci, gestów i symboli w niczym się nie zmienił, ich pierwotne funkcje, podobnie jak w całej obrzędowości dorocznej, uległy całkowitemu zanikowi. Wszystko służy beztroskiej zabawie. Podporządkowano jej nawet dawniejsze silne poszanowanie tradycji.” (W powyższym tekście wykorzystano fragmenty z książki wydanej pod redakcją Prof. dr hab. Doroty Simonides pt. „Folkor Górnego Śląska”s.188-192 Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1989)

Współcześnie w gminie Łubniany najbardziej żywotna forma karnawałowych obrzędów zachowała się w zwyczaju „Wodzenia Niedźwiedzia . Jak pamiętają współcześni dziś mieszkańcy Łubnian „Bery” chodziły w miejscowościach Luboszyce, Biadacz ,Kępa, Kolanowice. Niedawno ten zwyczaj reaktywowany został we wsiach Brynica i Jełowa. Od prawie dziesięciu lat Łubniański Ośrodek Kultury podejmuje próby zorganizowania gminnego przeglądu tych zespołów. Niestety, poza paroma pierwszymi, bardzo udanymi spotkaniami, kolejne zakończyły się niepowodzeniem.

Tegoroczny karnawał w Gminie Łubniany zainaugurowany został tradycyjnym „Koncertem Noworocznym” Czas karnawału to także okazja do wielu zabaw tanecznych i spotkań które tradycyjnie już od lat z powodzeniem organizują między innymi szkoły , OSP, Rady Sołeckie oraz Łubniański Ośrodek Kultury, Caritas.

Łubniańskie „łostatki” kończy „chowanie basa”. Trzeba jednak dodać, że „chowanie basa” przez bardzo długi czas nie było kultywowane w gminie Łubniany (jeżeli kiedykolwiek w przeszłości było). Z przekazów ustnych najstarszych mieszkańców wiadomo jedynie, że o takim zwyczaju tu wspominano. „Chowanie basa” w prowadzono na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych w roku 2001. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem, co wróży jej pozytywny rozwój.

Nie znany natomiast zupełnie łubniańskiej społeczności jest „Babski comber”. Dziś już nikt nie pamięta, żeby ten zwyczaj był dla mieszkańców tej części Śląska jedną z karnawałowych – mięsopustnych zabaw.

 

Wymiana młodzieży

 

Młodzież z Francji (Cancale w Bretanii), Niemiec (Arnstein w Bawarii) i gminy Łubniany spędziła wspólnie jeden z sierpniowych tygodni. Bazą wypadową był ośrodek rekolekcyjny przy Parafii pw. Św. Bartłomieja w Jełowej. Koordynatorem i organizatorem wymiany był Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej, przy współpracy Urzędu Gminy w Łubnianach. Scenariusz spotkania opracował ŁOK, a zaakceptował Wójt Gminy Łubniany. Wymianę finansowały: UG Łubniany, ŁOK i Polsko-Niemiecki Ośrodek Wymiany Młodzieży w Poczdamie.

 

Opiekunką młodzieży bretońskiej była Lydia LeHoerff; opiekę nad młodymi Niemkami sprawowali: Rose-Marie Strobel i Norbert Waldorf. Gminę Arnstein reprezentował też osobiście Joachim Strobel. Z naszej gminy opieki podjęli się Krystian Czech i Agnieszka Stasz, która w ŁOK odbywa praktykę studencką. Kilkakrotnie z młodzieżą spotkał się też wójt Dieter Wystub.

 

 

Z Bretanii przyjechali chłopcy i dziewczęta, gminę Arnstein i naszą reprezentowały tylko dziewczęta. ŁOK ogłosił wcześniej, że młodzież działająca w zespołąch amatorskiego ruchu artystycznego może wziąć udział w międzynarodowej wymianie. Zgłosiło się dziesięć dziewcząt: Adriana Bewko z Kępy, Martina Staś z Dąbrówki Łubniańskiej, siostry Ewa i Małgorzata Gwóźdź z Masowa, Barbara Lebich, Ewelina Kurpierz, Aneta Torka, Julia Lotzwi, Nicola Świerc i Magdalena Mocigemba – wszystkie z Łubnian.

 

Program spotkania był urozmaicony i ciekawy. Pozwolił gościom zapoznać się ze specyfiką naszej gminy, z jej historią, zajęciami ludności. Młodzież zawitała do urzędu gminy, gdzie wójt, Dieter Wystub, wręczył gościom herby i mapki gminy. Goście zwiedzili też nasze kościoły, byli w gospodarstwie agroturystycznym Konrada Dendery z Brynicy, stolarni Jerzego Fili i Piotra Wieczorka z Dąbrówki Łubniańskiej, gdzie zobaczyli, jak się robi schody.

 

Młodzież zwiedziła też Kraków i Opole. Z pięknej pogody korzystała w Suchym Borze i Turawie. Przede wszystkim jednak dziewczęta i chłopcy poznawali się wzajemnie. Nie było to łatwe, bo Bretończycy nie znali polskiego, a tylko słabo niemiecki. Z kolei Niemcy nie znali francuskiego i polskiego, a nasze dziewczęta znały trochę niemiecki, a francuskiego nie. Na szczęście udało się pokonać te trudności, czego dowodem jest choćby wymiana adresów.

 

W przeddzień rozstania w Farskiej Stodole w Jełowej odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna z udziałem wójta Dietera Wystuba i Joachima Strobela. Przedstawiciele partnerskich gmin obdarowali się prezentami i wyrazili chęć dalszej współpracy. Po częśći oficjalnej młodzież prezentowała krótkie programy artystyczne. Podczas pożegnania nie obyło się oczywiście bez łez i zapewnień o kolejnym spotkaniu, którego młodzieży serdecznie życzymy.

 

Mini warsztaty muzyczne

 

 

 

Zespół STEP pobiera „myto” za przejazd nowożeńca do panny młodej. Nowożeńcem jest Pan Artur Kansy, nauczyciel muzyki w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej.

 

 

 

 

W ramach programu „Wakacje 2007” w bibliotece w Brynicy odbywają się zajęcia świetlicowe, na których dzieci mogą miło i pożytecznie spędzić czas. Poniżej przedstawiamy parę zdjęć z tych zajęć (więcej w galerii)).

 

 

 

 

3 czerwca w Luboszycach, na placu przy kościele parafialnym odbył się koncert z okazji Dnia Dziecka. Organizatorem imprezy były dzieci i młodzież działajaca w kołach zainteresowań Łubniańskiego Ośrodka Kultury. W programie koncertu zaprezentowano część artystyczną w wykonaniu zespołów dzizłajacych przy Łubniańskim Ośrodku Kultury(„Step”, „Liberty”). Gry, zabawy i konkursy poprowadziła Agnieszka Stasz – mieszkanka Jełowej (studentka Uniwersytu Opolskiego).

W maju 2007 roku w Galerii na Strychu w Łubniańskim Ośrodku Kultury zorganizowana była wystawa rysunków Jarosława Janickiego – leśnika z Masowa w gminie Łubniany

Wyniki gminnego etapu konkursu recytatorskiego ” Jugend tragt Gedichte vor”

Jury w składzie Joanna Patrzek – przewodnicząca, Manfred Preidiger i Dieter Wystub, przesłuchali 11 uczestników, z których do eliminacji rejonowych zakwalifikowali:

Szkoły Podstawowe: I miejsce – Dawid Polok, SP w Brynicy, opiekun mgr Alicja Sosna II miejsce – Sabina Patrzek, SP w Brynicy, opiekun mgr Alicja Sosna III miejsce – Marcin Nanko, SP w Jełowej, opiekun mgr Beata Urbanek

Gimnazjum: I miejsce – Denis Wróbel, PG w Biadaczu, opiekun mgr Sylwia Urbanek

 

Sukcesy łubniańskich zespołów!

 

Na tegorocznym, XIV Przeglądzie Piosenki dziecięcej im. Profesora Adolfa Dygacza „Śląskie śpiewanie” zespół „Dziatki Starki Jagatki” z Łubniańskiego Ośrodka Kultury zajął w swojej kategorii II miejsce. I miejsce w grupie wykonawców klas gimnazjalnych przypadło między innymi zespołowi”Misica Viva” z PG w Biadaczu. Obydwa zespoły przygotowała Gabriela Dworakowska. Przesłuchania odbyły się 29 maja w Domu Kultury w Piekarach Śląskich.

 

25 maja GBP w Łubnianach przy współpracy z WBP w Opolu zorganizowała spotkanie z autorką bajek i bśni, Wiolettą Piasecką. W imprezie, która odbyła się w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury wzięły udział dzieci najmłodszych klas z PSP w Łubnianach.

 

Śląskie Śpiewanie 1 maj 2007r.

 

Wyniki eliminacji w Łubnianach, które odbyły się 1. maja 2007r.:
– I msc. Zespół „Musica Viva” z PG w Biadaczu
– II msc. Zespół „Dziatki Starki Jagatki” z Łubniańskiego Ośrodka Kultury
– III msc. Zespół „Złote Nutki” z Olesna

 

 

(więcej zdjęć w galerii)

Zwycięzcy będą reprezentować Opolszczyznę w części finałowej Konkursu w Piekarach Śląskich.

 

Miło nam poinformować, że został wydany II tom książki „Ze Śląskiem na Ty”. Zapraszamy do galerii, gdzie można zobaczyć zdjęcia z promocji książki.
Zachęcamy również do przeczytania kilku prac, które znalazły się w książce:

 

prace 1

 

prace 2

 

 

Bardzo dobra wiadomość dotyczy zakupu nowych książek. Z przydziału Ministerstwa Kultury. Na naszą gminę ( poprzez Wojewódzką Bibliotekę Publiczna w Opolu)przyznano kwotę w wysokości 14.000,00 PLN .
Oto niektóre z nowości książkowych, zakupionych dla wszystkich Bibliotek Gminy Łubniany:
„Trzecia tajemnica” – St. Berry
„Boskie oblicze. Całun z Manopelto” – P. Badde
„Być jak płynąca rzeka” – P. Coelho
„Przepaść” – N. Evans
„Wyznania Gejszy” – A. Golden
„Kelnerka” – M. Nathan
Z literatury młodzieżowej:
„Pamiętnik księżniczki 7” – M. Cabot
„Liceum Avalon” – M. Cabot
„Megan. Przewodnik po chłopcach” – K. Brian
„Plotkara 7 i 8” – C. Ziegesar
„Co to znaczy… po raz drugi” – G Kasdepke

Informuje się, że w sierpniu czynna jest Filia Biblioteczna w Brynicy. Biblioteki w Łubnianach, Luboszycach i w Jełowej będą nieczynne z powodu urlopu wypoczynkowego.

30.04.2006
Przeprowadzono eliminacje XIII Przegladu Piosenki dziecięcej „Śląskie śpiewanie” – rejon Łubniany-Opole.
Wyniki:
Ewelina Puzik z P.O. w Kadłubie – solistka
Mirela Szłapa i Kewin Urbańczyk z Kadłuba – duet
Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu Śląskim
Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Chrząstowicach
Zespół”Dziatki Starki Jagatki” z Łubniańskiego Ośrodka Kultury
Julia Leja z Łubniańskiego Ośrodka Kultury – solistka
Zespół wokalno-instrumentalny „Spod Buczyny”
Zespół wokalno-instrumentalny „Musica Viva” z Publicznego Gimnazjum w Biadaczu
Zespół Pieśnii Tańca z Gimnazjum nr 5 z Kędzierzyna Koźla
Zespół wokalno-instrumentalny „Dobrzeńskie Gagatki” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr1 w Dobrzeniu Wlk.
Katarzyna Leja z Łubniańskiego Ośrodka Kultury – solistka
Sandra Grzesik z Łubniańskiego Ośrodka Kultury – solistka

22.02.2006
Biblioteki gminy Łubniany zakupiły kolejny tom przygód młodego czarodzieja pt. „Harry Potter i Książę Półkrwi” oraz „Opowieści z Narni” – cykl 7. tomowy słynnego autora C.S. Lewisa.

Laureaci XIII edycji konkursu „Ze Śląskiem na Ty”

Jury w składzie:
– prof. Bogusław Wyderka – przewodniczący
– Jan Goczoł – członek jury
– Piotr Badura – członek jury

po zapoznaniu się z 227. pracami, zgłoszonymi w czterech kategoriach wiekowych, dokonało podziału nagród i wyróżnień.

W I kategorii wiekowej, obejmującej uczniów klas I-IV szkół podstawowych, na konkurs zgłoszono 44 prace. Laureaci tej kategorii:

– Robert Niedworok ze Szkoły Podstawowej w Brynicy, kl. III, opiekun Danuta Sudoł, za pracę „Historia mojej rodziny”
– Nicol Waleska ze Szkoły Podstawowej w Luboszycach, kl. III, opiekun Zofia Wilczek, za pracę „Ło łobrołbianiu ziymi”
– Agnieszka Mastalerz ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Rudzie Śląskiej, kl. IV, opiekun Joanna Mastalerz, za pracę „Straszno zicherka”
– Nicola Binias ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobrzeniu Wielkim, kl. IVa, opiekun Marzena Kamińska, za pracę „Domy i rody na Śląsku”
– Patrycja Cieślik ze Szkoły Podstawowej w Luboszycach, kl. IV, opiekun Zofia Wilczek, za pracę „Opowieść o starym fachu – Zatler”
– Łukasz Szyndzielorz ze Szkoły Podstawowej w Luboszycach, kl. III, opiekun Zofia Wilczek, za pracę „Chlyp z wielołka”
– Rafał Pietrzyk ze Szkoły Podstawowej w Luboszycach, kl. III, opiekun Zofia Wilczek, za pracę „Ło mojim praołpie cieśli”
– Monika Zygmund ze Szkoły Podstawowej w Staniszczu Małym-Spóroku, kl. IV, opiekun Agnieszka Jańczak, za pracę „Mojoł chałpa”
– Rafał Tajster ze Szkoły Podstawowej w Długomiłowicach, kl. III, opiekun Krystyna Przezdzienk-Grzybek, za pracę „Jak to ze tytonia było”

W II kategorii wiekowej, obejmującej uczniów klas V-VI szkół podstawowych, na konkurs zgłoszono 78 prac. Laureaci tej kategorii:

– Kamil Koszek ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu, klasa Vb, opiekun Barbara Stężowska, za pracę „Dzieciństwo mojego ojca”
– Dominika Szymaniec ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Opolu, klasa Vb, opiekun Barbara Stężowska, za pracę „Moja familia”
– Angelika Macioszek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobrzeniu Wielkim, klasa VIb, opiekun Maria Kałuża, za pracę „Łopatrywanie Bydła u Starzików Szajca”
– Paulina Magosz ze Szkoły Podstawowej w Brożcu, klasa VI, opiekun Ewa Magosz, za pracę „Krauzy muszą być”
– Marcin i Mateusz Glombik ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Walcach, klasy V i VI, opiekun Karina Nadolska, za pracę „Jak to było z fojerwerą ze Stradoni”
– Weronika Golec ze Szkoły Podstawowej w Staniszczu Małym-Spóroku, klasa V, opiekun Agnieszka Jańczak, za pracę „Nałuka to potyngi klucz”
– Roksana Gusdek ze Szkoły Podstawowej w Żędowicach, opiekun Jolanta Baron, za pracę „Żandowicki cud”
– Weronika Falkiewicz, ze Szkoły Podstawowej w Zębowicach, klasa VI, opiekun Barbara Puchała, za pracę „Zębowiczanie za oceanem”
– Angelika Weselak, ze Szkoły Podstawowej w Szybowicach, klasa IV, opiekun Franciszek Dendewicz, za pracę „Słów kilka o mojej rodzienie i wsi Szybowice”
– Teresa Jagło, ze Szkoły Podstawowej w Boguszycach, klasa V, opiekun Izabela Zajkowska-Gajos, za pracę „Krzis przed nasą chałpom”
– Kamila Małek, ze Szkoły Podstawowej w Boguszycach, klasa VI, opiekun Izabela Zajkowska-Gajos, za pracę „Zniwniołkowe tradycje”
– Katarzyna Marzok, ze Szkoły Podstawowej w Staniszczu Małym-Spóroku, klasa VI, opiekun Agnieszka Jańczak, za pracę „Moi przodkowie”

W III kategorii wiekowej, obejmującej uczniów gimnazjum, na konkurs zgłoszono 52. prace. Laureaci tej kategorii wiekowej:

– Patryk Chudala z Gimnazjum w Zimnicach Wielkich, klasa IIa, opiekun Jolanta Drwięga, za pracę „Groby żydowskie”
– Katarzyna Steinhof z Gimnazjum w Zimnicach Wielkich, klasa Ib, opiekun Jolanta Drwięga, za pracę „Jak to piyrwej robjuło się lody”
– Aleksandra Maksim z Gimnazjum w Zdzieszowicach, klasa IIIa, za pracę „Prom Józef – najstarzy prom ręczny w Europie”
– Iwona Rybol z Gimnazjum w Zębowicach, klasa IIIa, opiekun Dorota Wons, za pracę „Prołwda, prołwda ponad wszystko”
– Kamil Nieslony z Gimnazjum w Zębowicach, klasa Ia, opiekun Dorota Wons, za pracę „Zniwa szejśdziesiont lot tymu”
– Patrycja Jośko z Gimnazjum w Zębowicach, klasa Ia, opiekun Dorota Wons, za pracę „Kadłub Wolny – wieś wtoro mo połno tajymnic”
– Julia Barysz z Gimnazjum w Krapkowicach, klasa IIId, za pracę „Siropowe pierniki”
– Agata Barteczko z Gimnazjum w Dębskiej Kuźni, klasa IIIa, opiekun Jolanta Gawlyta, za pracę „Pscelnik Wyndrówka w głumb czasów”
– Monika Sarnes z Gimnazjum w Walcach, klasa Ia, opiekkun Maria Sułek, za pracę „Dziołcha łopisz to”

W IV kategorii wiekowej, obejmującej uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych, na konkurs zgłoszono 53 prace. Laureaci tej kategorii wiekowej:

– Renata Larysz z Mochowa, za pracę „Na łące, ktoroł nazywoł se Ślonsk”
– Helena Buchner z Jełowej, za pracę „Lo moim łojcu, co inkszy bół niż wszyscy”
– Renata Polak z Leśnicy, za pracę „Wiannoł skrzinia”
– Henryk Swoboda z Raciborza, za pracę „Tryptyk Śląski”
– Gabriela Cyrys z Jełowej, za pracę „Pielgrzymowanie”
– Jan Gogolok z Chrząszczyc, za pracę „Wsi spokojna, wsi wesoła”
– Edeltrauda Młynek z Dobrzenia Wielkiego, za pracę „Dzieje wielkodobrzyńskiej”
– Aleksandra Dylka, studentka II roku historii – Uniwersytet Opolski, za pracę „Kadłubskie młony”
– Gertruda Kleman z Opola, za pracę „Racze oko”

27.11.2005
W niedzielę 27, listopada Zespół ,,silesia” uczestniczył w otwarciu wystawy w Łużyckim Muzeum w Bauzen w Niemczech. Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Tematem wystawy (na życzenie gospodarzy – dyrekcji łużyckiego muzeum) jest prezentacja kultury materialnej, obrzędowej, zwyczajowej mieszkańców śląska opolskiego, XVIII i przełomu XIX/XX wieku. Prezentowane przez łubniański Zespół pieśni, okolic Łubnian, Dąbrówki Łubniańskiej, Popielowa, czy Olesna, znakomicie dopełniały wartość prezentowanych na wystawie muzealiów , swoją duchową stroną zawartą w melodii i tekstach ówczesnej epoki. „Silesia” zagrała prawie godzinny koncert, który przyjęty został z niezwykłym entuzjazmem przez zgromadzoną w łużyckim muzeum w Bautzen publiczność. Wystawę można obejrzeć do końca lutego 2006 roku.

20.11.2005
W ŁODzK-u odbyło się uroczyste podsumowanie 12. edycji konkursu Ze Śląskiem na Ty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, umieszczonych w galerii. Aby zapoznać się z wynikami konkursu proszę kliknąć tutaj.
Zapraszamy także do przeczytania nagrodzonych prac. Pierwsza z nich to „Historia ło ugiańskiej cegielni”, autorstwa Justyny Tront. Została ona wyróżniona I miejscem w II kategorii, obejmującej uczniów klas V-VI szkół podstawowy.
Druga to „Starzikowi Sołd”, autorstwa Renaty Polak. Praca ta zdobyła I miejsce w kategori IV obejmującej uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych.

Historia ło ugiańskiej cegielni

Starzikowi Sołd

3.11.2005
Uruchomiona została oficjalna strona internetowa ŁODzK-u. Mamy nadzieję, że dzięki niej każdy będzie mógł na bieżąco śledzić wydarzenia kulturalne w Gminie Łubniany.

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
242YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content