Helena Buchner patronką GBP w Łubnianach!

W siódmą rocznicę śmierci Heleny Buchner – pochodzącej z Jełowej artystki, poetki i malarki, Rada Gminy Łubniany jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu imienia naszej Bibliotece.
Helena Buchner urodziła się 19 października 1950 roku, zmarła 25 kwietnia 2015 roku. Pochodziła z Jełowej, a w swoich wierszach, książkach i obrazach pokazywała piękne, ale też trudne losy mieszkańców Gminy Łubniany. Pierwszą książką była „Hanyska”, wówczas wydana pod pseudonimem „Leonia”.
Następnie, już pod imieniem i nazwiskiem, wydawała kolejne – „Dzieci Hanyski”, „Dziewczęta z Koziej Górki”, „Ciotkę Florę”, „Opowiastki znad Brynicy”.
Helena Buchner współpracowała z Łubniańskim Ośrodkiem Kultury i Gminną Biblioteką Publiczną w Łubnianach – goszcząc na wieczorach autorskich, spotkaniach z poezją, a także będąc w jury konkursów organizowanych przez ŁOK. W 2010 roku otrzymała nagrodę Animatora Roku w kategorii Kultura i Oświata. Ostatnie spotkanie autorskie z Heleną Buchner odbyło się 30 września 2014 roku w Łubnianach.
Helena Buchner wciąż żywa jest w pamięci Mieszkańców Gminy Łubniany – odwiedzają jej miejsce spoczynku na cmentarzu w Jełowej, wypożyczają książki, ale przede wszystkim wspominają ją jako Osobę niezwykle otwartą, z darem słuchania ludzi, szukania tego co łączy, a nie dzieli. Poza Śląskiem wyjaśniała, jak bardzo intrygujący jest to region, z całą jego historią i dziedzictwem.
Nadanie Gminnej Bibliotece Publicznej w Łubnianach imienia Heleny Buchner z jednej strony podnosi rangę naszej Biblioteki, z drugiej jest uhonorowaniem Mieszkanki Gminy Łubniany, która promowała naszą Małą Ojczyznę poza jej granicami, na kartach książek i na malarskich płótnach.
Dziś, w rocznicę śmierci śp. Heleny Buchner, Zespół Łubniańskiego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubnianach złożył wieniec na Jej grobie.
Oficjalne uroczystości związane z nadaniem imienia odbędą się w okolicy urodzin pisarki, które przypadają 19 października.
Dziękujemy naszym Czytelnikom za nieustanną pamięć o Helenie Buchner, wypożyczanie Jej książek, a Radzie Gminy Łubniany za jednogłośne przyjęcie uchwały.

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
231YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content