Indianie, podróżnicy i… Laura Łącz – trwają inicjatywy lokalne promujące czytelnictwo

Środki, jakie pozyskał na realizację projektu „Biblioteki, naturalnie!” Łubniański Ośrodek Kultury, przeznaczone są w II roku działania projektu na inicjatywy oddolne promujące czytelnictwo.

W ramach otwartego konkursu ofert zgłosiły się trzy grupy inicjatywne, skupione wokół Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy, Niepublicznego Przedszkola im. Aniołów Stróżów w Luboszycach oraz Rady Seniorów Gminy Łubniany.

Każda z grup przedstawiła inny pomysł na inicjatywę oddolną. Grupa z Brynicy promuje reportaż podróżniczy. Uczniowie poznają literaturę przygodową i reportaże, tworzą plakaty przedstawiające walory kulturowe i przyrodnicze poszczególnych kontynentów, a także spotykają się z podróżnikami. Za nami spotkania z Jackiem Pałkiewiczem (odkrywcą źródeł Amazonki), Pawłem Szpalą (fotografem i autorem przewodnika „Opolskie. Przewodnik pełen przygód”), Przemysławem Supernakiem (podróżnikiem i autorem przewodników turystyki rowerowej) oraz Grzegorzem Mazurem (podróżnikiem, który odwiedza Rosję). Jednym z efektów tej inicjatywy będzie stworzenie fotoksiążki o Brynicy, w której znajdą się zdjęcia, opisy ciekawych miejsc oraz rozmów z mieszkańcami.

 

Grupa z Luboszyc odkrywa indiańskie legendy. Dzięki środkom projektowym 70 dzieci mogło pojechać do Miasteczka TWINPIGS w Żorach, by poznać jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców Ameryki. W trakcie zajęć w Luboszycach udaje się poznać legendy indiańskie oraz malować swoje wioski. Wszystko to wokół książek o tej tematyce, które pojawiły się w luboszyckim przedszkolu.

Rada Seniorów Gminy Łubniany, na czele z jej przewodniczącą Alicją Trychan, postanowiła się przyjrzeć kobietom w literaturze. Dzięki inwencji inicjatorów do Gminy Łubniany (27 sierpnia) przyjedzie Laura Łącz, pisarka i aktorka znana z roli Gabrieli Wilczyńskiej w serialu „Klan”.

Laura Łącz
Laura Łącz – fot. Biblioteka Niepołomice

Drugim działaniem, jakie chce przeprowadzić Rada Seniorów będzie wystawa (stworzona przez grupę inicjatywną) poświęcona Helenie Buchner, pisarce z Jełowej, która w tym roku została patronką Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubnianach.

Łączna wartość inicjatyw oddolnych to 21 000 złotych, a środki pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Projekt „Biblioteki, naturalnie!”, który realizuje Łubniański Ośrodek Kultury, zakończy się w październiku, konferencją o przyszłości bibliotek.

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
201YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content