Lokalne Partnerstwa PAFW w Brynicy

W ramach Programu Lokalne Partnerstwa PAFW, przy wsparciu Akademii Filantropii
w Polsce oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – w którym jako partnerzy wzięli udział: Łubniański Ośrodek Kultury, Fundacja Aktywizacji Kultury i Sportu Aktywni oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Brynicy – przeprowadzono diagnozę mającą na celu uzyskać od dzieci i młodzieży odpowiedzi na temat co chcieliby zmienić w sołectwie Brynica – miejscu ich zamieszkania.
Pozyskany mini-grant przeznaczono na realizację dwóch działań:
1. „Gadająca ściana” w Publicznej Szkole Podstawowej w Brynicy – dzieci odpowiadały na przygotowane pytania, przyklejając odpowiedzi na małych karteczkach. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ostatnim tygodniu roku szkolnego.
2. Ekspresyjne wyrażenie potrzeb dzieci i młodzieży w formie aktywności plastycznej/malarskiej na płytach OSB 2 lipca 2022 r. w Brynicy podczas pikniku Wakacje czas zacząć!. Obok boiska sportowego powstała specjalna strefa: siedziska z palet oraz instalacja do malowania. Dzieci skorzystały także z zakupionych napojów oraz lizaków, a nad sposobem wyrażania czuwał streetworker.
W trakcie obu działań dzieci i młodzież odpowiadali na następujące pytania:
1. Gdzie spędzasz czas po godzinie 16:00?
2. Co robisz po godzinie 16:00?
3. Co jest ważne dla Ciebie w naszym sołectwie?
4. Co zmieniło się we wsi Brynica wokół Ciebie?
5. Gdzie spotykacie się ze znajomymi?
6. Czego brakuje Ci w przestrzeni naszej wsi?
Zarówno diagnoza w szkole, jak i na boisku, dają spójny obraz potrzeb i koniecznych zmian, jakich chcą dzieci i młodzież. Nie są to wygórowane marzenia. Dzieci i młodzież wyjeżdżają z Brynicy do Opola (komunikacją gminną) bo tam to mają – place zabaw, przestrzeń na placach, rynkach. Dzięki diagnozie dowiedzieliśmy się, że bardzo „serio” traktują szkołę – jako swoją przystań, przy której chcą spędzać czas – placówka ma otwarte boisko i przestrzeń „zielonej klasy”. Dzieci i młodzież jest dojrzała – patrzy szerzej na sołectwo i jego potrzeby. Priorytety dorosłych przedkładają ponad swoje, dziecięce i młodzieżowe.
Na podstawie wyników diagnozy wiemy, że nie postawimy im sklepu spożywczego czy restauracji, ale chcemy dać im możliwość realizacji tych marzeń w postaci miejsca do spotkań – czyli czegoś, co jest wspólnym mianownikiem obu działań w ramach diagnozy (w szkole i na boisku LZS).

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
201YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content