Naturalnie makrama!

3 lipca w murach Łubniańskiego Ośrodka Kultury zrobiło się bardzo naturalnie. Wszystko za sprawą metrów, jak nie kilometrów, sizalowego sznurka, z którego tworzone były kwiaty. Uczestniczki warsztatów – Mieszkanki Gminy Łubniany – poznawały sztukę makramy pod czujnym okiem Jolanty Surmy ze Złotowa, która od 40 lat tworzy naturalne wzory, w całości wyplatane ręcznie.

Są już pierwsze efekty warsztatów! Niektórzy deklarują, że kwiaty ze sznurka sizalowego wykorzystają przy tworzeniu koron żniwnych, a niektórzy wiedzę przekazują dalej. Tak zrobiła Sabina Karwat, animatorka Dziennego Domu Pobytu w Biadaczu. Pokazała seniorkom to, czego nauczyła się podczas warsztatów! Gratulujemy!

Warsztaty były jednym z dwóch elementów “makramowych”, które zaplanowaliśmy na 3 lipca. Drugim był wernisaż wystawy prac tkanin artystycznych Jolanty Surmy. Artystka, na co dzień związana ze Złotowem, przywiozła prace, które można podziwiać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łubnianach oraz w przestrzeni wystawienniczej Łubniańskiego Ośrodka Kultury.

Jolanta Surma wystawiała swoje prace w wielu miastach w kraju, a także w Sofii, Berlinie, w Londynie (ponad 40 wystaw indywidualnych). Makramy jej autorstwa zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mieszkam w Beskidach”, Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa
w Nowym Tomyślu). W latach 2018 i 2019 brała udział w XXI Międzynarodowych
Targach Koszyków w Hiszpanii (Salt). Tkaniny Jolanty Surmy zostały wykorzystane jako elementy scenograficzne do filmu „Mroczne cienie” (reż. Tim Burton) – w scenie z Johnnym Deepem i Michele Pfeifer. Do scenografii tego filmu wykonała ponad 20 prac. (2011)

W 2014 roku wydała książkę „MAKRAMA. KWIATY SZNURKIEM WYPLATANE”,
zawierającą sploty i węzły makramy, dokładne opisy wykonania kwiatów, sposoby
malowania oraz galerię zdjęć. W ramach wernisażu możliwy jest zakup tej książki w Gminnej Bibliotece Publicznej.

Zobaczcie, jakie niesamowite prace zagościły w Łubniańskim Ośrodku Kultury!

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
146YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content