Noc Świętojańska w Biadaczu

W tradycji ludowej najważniejszym elementem obchodów Nocy Kupały (zwaną także Nocą Świętojańską) było rozpalanie ognisk, które gwarantowały wypędzenie złych mocy, a także uchronienie przed chorobami i nieszczęściami. Ponadto podczas Nocy Świętojańskiej odbywały się różne wróżby oraz zabawy skierowane przede wszystkim do panien.
Obecnie obchody Nocy Kupały polegają już jedynie na zabawie. W tym czasie w wielu miastach w całej Polsce organizowane są liczne wydarzenia i koncerty kulturalne. Również i my postanowiliśmy się dołączyć do obchodów Nocy Świętojańskiej.
19 czerwca w miejscowości Biadacz, nad Małą Panwią, przygotowaliśmy atrakcje dla mieszkańców Gminy Łubniany. O godzinie 20:00 rozpoczęły się warsztaty z plecenia wianków, a przestrzeń rozświetliło ognisko. Nie zabrakło iście słowiańskiej strawy – kiełbasek z ogniska (dziękujemy Sołectwu Biadacz!), a także smalcu i ogórków – specjalnie przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich “Diouchy z klasą” z siedzibą w Masowie.
Dziękujemy Mieszkańcom Gminy Łubniany za udział w warsztatach oraz wspólnym ognisku.
Wydarzenie współorganizowali:
Łubniański Ośrodek Kultury
Sołectwo Biadacz
Koło Gospodyń Wiejskich “Dziouchy z klasą”
Gmina Łubnianyuczestnicy wydarzenia na łonie naturyinstrukcja jak plecie się wiankiwrzucanie wianków do wody przez uczestników Nocy Świętojańskiejplecenie wianków przez Mieszkańcców Gminy Łubnianyognisko przygotowane do pieczenia kiełbasekplecenie wianków przez bibliotekarkę z Jełowej

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
111YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content