Spotkanie w Bibliotece w Jełowej – 20.09.2015

Biblioteka w Jełowej zorganizowała w dniu 20 września 2015r. (w niedzielę) II spotkanie poświęcone twórczości Pani Heleny Buchner zatytułowane „Rzeczywistość w twórczości Pani Heleny Buchner”. Licznie zgromadzeni zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji Anny Kulik o czasach, które opisuje autorka w kolejnych swoich powieściach. Pani Helena, aby jeszcze spotęgować prawdziwość tego o czym pisze, umieściła (szczególnie dotyczy to „Ciotki Flory”) autentyczne osoby, które żyły i mieszkały w Jełowej lub też pracowały. Dotyczy to i tytułowej Ciotki Flory, a naprawdę ciotki Francki, która odwiedzała rodzinny dom Pani Heleny przy okazji niedzielnego obiadu. Jest jeszcze więcej takich bohaterów. Epizodycznie przypomina o Pani Erice Przibylla – pracownicy stacji kolejowej w Jełowej, starego fotografa – Pana Wierzgallę, który przy okazji uroczystości rodzinnych wykonywał pamiątkowe fotografie (które przetrwały do czasów współczesnych). Na spotkanie został zaproszony mąż Pani Eriki – Pan Józef oraz mąż Pani Heleny Buchner – Władysław Graczyński, który na spotkanie nie mógł przybyć z powodu pobytu w sanatorium, w zastępstwie była jego siostra – Pani Ewa Graczyńska, za co bardzo dziękuję. O twórczości Pani Heleny Buchner przygotowuję jeszcze dwa spotkania, zaplanowane na listopad i grudzień 2015r.

Anna Kulik

Zdjęcia ze spotkania udostępnił nam Pan Harry Lebich – dziękujemy !