Twórcy i artyści ludowi z Gminy Łubniany wyróżnieni

Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej Silesia otrzymał nagrodę w konkursie „Jawor – u źródeł kultury” w kategorii zespoły i kapele ludowe. Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej, którego organizatorem było Polskie Radio Kielce oraz Muzeum Wsi Kieleckiej, ma na celu wyróżnienie twórców, artystów i wykonawców, którzy pielęgnują dziedzictwo, kształtują historię i tradycję regionu, z którego pochodzą.
Nagrodę Zespołowi Silesia wręczył Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Natomiast Sabina Karwat z Jełowej oraz Karolina Sówka z Brynicy, również jako jedyne z Opolszczyzny, otrzymały stypendium Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi p.t. „Mistrz i Uczeń”. Przez 6 miesięcy twórczyni ludowa będzie przekazywała swoją wiedzę uczennicy, dotyczącą tworzenia kroszonek oraz malowania wzoru opolskiego. Efektem będzie wystawa prac w Łubniańskim Ośrodku Kultury. Celem programu stypendialnego „Mistrz – Uczeń” jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości i rzemiosła ludowego.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy
Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej