Zaproszenie

pogrzeb-247dsc01459gal0411123 listopada, Gminna Biblioteka w Łubnianach, godzina 17:00 „Zaduszki Ludowe”. Rzymsko- Katolicka Uroczystość  Wszystkich Świętych jest okazją aby w tym okresie w szczególny sposób pamiętać o wszystkich zmarłych, o święty uznanych, i nie tylko. To nie jest czas smutny.To czas zadumy, okazja do wspomnień, odwiedzenia grobów naszych najbliższych, ale także okazja do uczestnictwa w odbywających się w tym czasie imprezach kulturalnych. Organizowany przez Łubniański Ośrodek Kultury wieczór poświęcony będzie pamięci zmarłych Ślązaków w Teksasie. XIX wieczny exodus mieszkańców naszego regionu za Ocean na nowo powraca, przywołuje ponownie wydarzenia sprzed prawie 160 lat. Historie, sukcesy i dramaty rodzin, których w Nowym Świcie doświadczyli ówcześni emigranci są wciąż mało znane współczesnym mieszkańcom Opolszczyzny.  Impreza będzie okazją do spotkania ze świadkami, którzy w ostatnich latach odwiedzali cmentarze w Pannie Marii, Kosciusko, Canstochowie i wielu innych miejscowościach założonych w Teksasie w minionych stuleciach. Autorzy programu zaprezentują swój autorski program przygotowany na podstawie zebranych podczas pobytu materiałów, rozmów, spotkań, zdjęć. Gościem specjalnym wieczoru będzie także pisarka Helena Buchner, autorka wielu książek opisujących trudne losy mieszkańców Górnego Śląska – „Hanyski”, „Dziewczyny z Koziej Górki”, „Dzieci Hanyski”, i najnowszej opowieści Autorki pt.” Ciotka Flora”. Program poprowadzi Krystian Czech.