Archiwum 2018 – 2020

Święta coraz bliżej a u nas brzmi świąteczna muzyka i jedna piękna, znana piosenka  pt.:

Dzień jeden w roku

„Jest taki dzień, Bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, W którym gasną wszelkie spory.

Jest taki dzień, W którym radość wita wszystkich,
Dzień, który już Każdy z nas zna od kołyski.

Jest taki dzień, Tylko jeden raz do roku,
Dzień, zwykły dzień, Który liczy się od zmroku.

Jest taki dzień, Gdy jesteśmy wszyscy razem,
Dzień, piękny dzień, Dziś nam rok go składa w darze.

Niebo – ziemi, niebu – ziemia, Wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Drzewa – ptakom, ptaki – drzewom, Tchnienie wiatru – płatkom śniegu.”

 

 

Słowa: Krzysztof Dzikowski

Muzyka: Seweryn Krajewski

I my też ślemy życzenia:

 

W filii bibliotecznej w Jełowej również zawitał Święty Mikołaj z paczkami dla Przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Jełowej  oraz z Katolickiego Przedszkola im. Bł. Karoliny w Jełowej. Święty Mikołaj był znany z tego, że lubił się dzielić i rozdawać podarunki, „pięknie ujął to papież Jan Paweł II mówiąc, że św. Mikołaj jest „patronem daru człowieka dla człowieka”.” Źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/35331/nd/Swiety-Mikolaj—%E2%80%9Epatron-daru-czlowieka

Wszystkim dzieciom i ich rodzicom życzymy zdrowych,  rodzinnych, radosnych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia oraz trafionych podarunków.

 

Okres przedświąteczny – mikołajkowy  i świąteczny  jest jednym z wyjątkowych i radosnych w całym roku, w obecnym czasie trochę trudno się weselić ze względu na zaistniałą sytuację.  Filia w Jełowej postanowiła sprawić trochę radości swoim seniorom, którzy regularnie  uczestniczyli  w  organizowanych przez filię tematycznych spotkaniach  literacko-kulturalnych. Przygotowała paczki mikołajkowe z niespodzianką. Niespodziewana wizyta była zaskoczeniem dla wszystkich. Akcja się powiodła również dzięki dobremu sercu przedsiębiorców , mających swoje firmy w Jełowej. Zawartość paczki została ufundowana przez wielobranżową firmę handlowo-usługową „Albert” w Jełowej   – Państwa Joanny i Alberta Wiench oraz dofinansowana z budżetu Łubniańskiego Ośrodka Kultury. Seniorzy otrzymali również  piękną świąteczną dekorację, którą własnoręcznie wykonała i przygotowała dla seniorek – Maria Bielak z firmy handlowo-usługowej  „Bielak Kiosk” w Jełowej – Państwa Marii i Henryka Bielak. Bardzo dziękujemy za wsparcie i pomoc oraz przekazanie świątecznych upominków i poczęstunku.  Wszystkim seniorom życzymy najwięcej zdrowia, samych radosnych chwil i szczęścia a mało zmartwień.  Biblioteka składa  wszystkim najlepsze życzenia świąteczne, a przede wszystkim dużo zdrowia i radości.

UWAGA !

Trwa śledztwo…. jesteśmy na tropie tajemniczych białych śladów…..

. . . .

 

 

 

AKCJA : „MALUJEMY BAŁWANKI”- zapraszamy do działu 😉

3 grudnia – „zimno wszędzie, śnieżnie wszędzie, na biało świat pomalowany, a my rysujemy bałwany”

Mamy kolejną propozycję zabawy na zewnątrz 😊

Chociaż jeszcze za mało śniegu, żeby lepić bałwanka, ale możemy go namalować lub każdą inna postać, jaką zechcecie 😉

Prześlijcie nam wasze śnieżne rysunki na maila: lodzk.jelowa@lubniany.pl

Zapraszamy do zabawy 😁

 

5 listopada  –  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Zapraszamy do naszych Bibliotek po ciekawe Bajki.

Dzisiaj pogoda, liści dużo … zapraszamy również do wspólnej zabawy na zewnątrz. Razem z rodzicami możecie stworzyć-ułożyć z liści postacie z bajki lub wasze ulubione zwierzaki – pluszaki 🙂 Jest okazja żeby na wesoło posprzątać nadmiar liści 🙂

Udanej i milej zabawy.

Prześlijcie nam zdjęcia waszych liściastych arcydzieł na maila: lodzk.jelowa@lubniany.pl

 

„LIŚCIAKI – ZWIARZAKI”

Kolejna zabawa tym razem w domu…. zbierzcie parę liści i namalujcie pisakiem lub markerem:  oczy, nos, usta, uszy na liściach.

Nadajcie im twarze, dajcie im ożyć i pokażcie różne emocje    🙂   :0   🙁

 

 

LITERACKA JESIEŃ W FILII BIBLIOTECZNEJ W JEŁOWEJ

We wtorek 3 listopada, po dość nietypowym w tym roku święcie Wszystkich Świętych, odbyło się spotkanie dedykowane tym co odeszli a na zawsze pozostaną w sercach i myślach naszych. Jesienne refleksje również na tematy nurtujące nas w obecnej sytuacji, serdecznie dziękujemy za udział i dyskusję.

PREZENTACJA PUBLIKACJI NA JESIEŃ

NOWOŚCI  ZAKUPIONE  DLA  FILII  W  JEŁOWEJ 

 

 

Gdy zimno, ciemno i pada deszcz proponujemy obejrzeć stronę : https://www.glosy-ptakow.pl/dzieciol-zielony/

A raczej posłuchać, gdyż na tej stronie internetowej można posłuchać wołania, śpiewania  i dźwięków jakie dają ptaki, ciekawa opcja w pochmurne, długie wieczory. Ptaki i ich śpiew słyszymy na co dzień, towarzyszą nam każdego pięknego dnia, bez nich w życiu czegoś by brakowało…   Zatem zapraszamy zainteresowanych do śledzenia tych wyjątkowych stworzeń :). 

Dla osób , które szukają więcej emocji i małego dreszczyku mamy ciekawe pozycje książkowe, tematycznie związane z obecna sytuacją…

 

Z okazji Dnia Nauczyciela

najserdeczniejsze życzenia:

dużo zdrowia, szczęścia i radości,

cierpliwości oraz wytrwałości,

satysfakcji z wykonywanej pracy,

sukcesów zawodowych oraz spełnienia obranych celów.

 

„Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!
(B. Conklin)

Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się.
(T. Mackenzie)

Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.
(B. Cage)

Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie.
(H. B. Adams)

Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?
(D. Beisser)

Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości.
(Z. Kucówna)

Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości.”
(A. Einstein)

Powyższe cytaty znajdują się na stronie:  https://miastodzieci.pl/czytelnia/piekne-cytaty-o-zawodzie-nauczyciela-na-dzien-nauczyciela/

 

 

Zapraszam na stronę z ciekawymi cytatami: https://lubimyczytac.pl/cytaty

 

Filia biblioteczna w Jełowej zaprasza seniorów na spotkania tematyczne we wtorki o godz. 11.00 

Ze względu na obecną sytuację ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o rezerwację miejsc, pod nr tel. 774211154.

 

DRODZY CZYTELNICY I UŻYTKOWNICY FILII BIBLIOTECZNEJ W JEŁOWEJ, WZNOWILIŚMY WE WRZEŚNIU SPOTKANIA ORAZ WYDARZENIA ZAPLANOWANE I ORGANIZOWANE PRZEZ FILIĘ W JEŁOWEJ.

Z UWAGI NA OBECNĄ SYTUACJĘ TE SPOTKANIA ZOSTAŁY ZAWIESZONE.

JEDNAKŻE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH CIEKAWĄ LITERTURĄ I NOWOZAKUPIONYMI PUBLIKACJAMI DO ODWIEDZENIA FILII W JEŁOWEJ.

PONIŻEJ MOŻNA PRZECZYTAĆ RELACJE I OBEJRZEĆ ZDJĘCIA ZE SPOTKAŃ, POCZĄWSZY OD WRZEŚNIA DO PIERWSZEJ POŁOWY PAŹDZIERNIKA (ZAMIESZCZONE W KOLEJNOŚCI CHRONOLOGICZNEJ) :

We wtorek 8 września odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Jełowskie Gargoły Blisko Natury” oraz zaległe „Niezłe Ziółka”, które były omawiane z uczestnikami. Przedstawione zostały dostępne w bibliotece książki nt. roślin stosowanych w medycynie ziołowej (ziołolecznictwie), jako, że zioła były pierwszymi lekami, pierwszą apteką natury z naturalnego środowisko człowieka, mające w zasobie całe bogactwo roślin leczniczych, o których warto wiedzieć i trzeba mówić.

W środę 9 września odbyło się spotkanie dla miłośników książek i czytania, są to spotkania indywidualne, dla osób, które wyrażają chęć rozmowy i chcą wyrazić swoje zdanie oraz wrażenie odnośnie przeczytanych publikacji. Dziękujemy.

Kolejne wtorkowe spotkanie odbyło się 15 września ph. „Ogrodowe szaleństwo”. Na tapecie był piękny temat o ogrodzie, jego pielęgnacji, satysfakcji z rosnących na nim roślin , a przede wszystkim przegląd dostępnych w bibliotece publikacji o roślinach i o ogrodach Mai Popielarskiej.

W środę – 16 września, nadarzyła się okazja do spotkania z czytelnikami, jest to tzw. chwila prawdy dla publikacji znajdujących się bibliotece, gdyż wtedy wypowiadają się czytelnicy, które książki, których autorów są warte przeczytania, a które niestety dłużej poleżą na regałach.

We wtorek 22 września miało miejsce spotkanie dla seniorów z cyklu :

„Bliżej nas” ph. „Mieć czy Być”.

Wypowiedzi jak zwykle urozmaicone i ciekawe wnioski płynące z dyskusji odnośnie nurtującego społeczność zapytania: czy lepiej MIEĆ czy lepiej BYĆ. Każdy z nas powinien zadać sobie to pytanie które w pewien sposób pomaga nam w odnalezieniu się w społeczeństwie lub w zwyczajnym codziennym życiu.

Parę cytatów skłaniających do refleksji:

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest ;
Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
„Każdy dobry uczynek, każde życzliwe przyjacielskie słowo odmładza człowieka.”
Josef Sellmaier
Czwartek – 24 września był kolejnym dniem refleksji nad pisanym słowem. Spotkanie ph. Między Kartkami jest dedykowane czytelnikom, którzy chcą opowiedzieć o przeczytanych książkach. Dla nas bibliotekarzy każda uwaga i zdanie czytelnika oraz użytkownika biblioteki jest ważne i decydujące w wyborze księgozbioru, dziękujemy, za każde słowo i że jesteście z nami.
 
We wtorek – 29 września seniorki jak co tydzień spotkały się na kolejnym ciekawym informacyjno-dyskusyjnym panelu p.h. „Kwiaty w domu”, jak zwykle było miło, ciekawie i sympatycznie :
„Trzy rzeczy pozostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka.“

— Dante Alighieri średniowieczny poeta włoski 1265 – 1321

Źródło: https://quotepark.com/pl/cytaty-o-kwiatach/

„Otwórz kwiat swojego serca i stań się darem piękna dla świata.”
– Bryant McGill
Kwiat nie używa słów, by ogłosić swoje przybycie na świat; po prostu kwitnie. ”
– Matshona Dhliwayo
„Róża nigdy nie może być słonecznikiem, a słonecznik nigdy nie może być różą. Wszystkie kwiaty są piękne na swój sposób, podobnie jak kobiety. ”
– Miranda Kerr
https://www.cudoo.pl/15-inspirujacych-kwiatowych-cytatow/

We wtorek – 6 października filia zorganizowała pierwsze październikowe spotkanie dla seniorów, tym razem p.h.: „Zdrowie, moda i uroda, czyli praktyczne i pielęgnacyjne gadżety”. Zaproszona z tej okazji Beata Jańta – dyrektor Klubu Betterware, przybliżyła praktyczne zastosowanie niezbędnych w domu gadżetów oraz pokazała wiele ciekawych drobiazgów, nowinek i nowości, które ułatwiają nowoczesnej gospodyni sprawniejsze funkcjonowanie, co z kolei daje paniom domu możliwość poświęcenia czasu na pielęgnację i dbanie o urodę. Seniorki skorzystały podczas spotkania z zabiegu pielęgnacyjnego dłoni, o który zadbała Beata Jańta, prezentując różne produkty. Serdecznie dziękujemy uczestniczkom spotkania za przybycie oraz pani Beacie za przyjęcie zaproszenia i ciekawe spotkanie.

W czwartek – 8 października miało miejsce kolejne spotkanie z czytelnikami poświęcone przeczytanym i polecanym książkom. A już niebawem dostępne będą nowości zakupione dla filii. Zapraszamy 😉

Kolejny wtorek (13.10.) minął w miłym towarzystwie. Seniorki przyjechały pomimo nieustannie padającego deszczu. Tym razem byłyśmy „na tropie ziołowej apteki seniora”.  W każdym wieku należy i trzeba dbać o zdrowie, tym bardziej w podeszłym wieku, bo dolegliwości mogą się pojawiać lub nasilać. Powinno się zgłębiać wiedzę, żeby nie chorować lub zapobiegać pogorszeniu się, tak cennego dla nas zdrowia. Apteka przyrody, czyli naturalna medycyna  dostarcza skutecznych leków i antybiotyków oraz jest naszym sprzymierzeńcem, co zaznacza Zbigniew T. Nowak w swojej książce dedykowanej seniorom, a dostępnej w naszej filii w Jełowej: ” (…) W naturze znajdziemy tysiące roślin, które pomagają w leczeniu wielu dolegliwości. Przy odrobinie czasu i chęci możemy je mieć bez recepty-za darmo, bo rosną  ogródku, lesie, na łące, pastwisku, ugorze… (…) „. Autor dodaje, że : „Książka jest poświęcona sztuce leczenia chorób z wykorzystaniem darów z apteki natury.”

 

DRODZY CZYTELNICY i UŻYTKOWNICY !

Filia Biblioteczna w Jełowej serdecznie dziękuje wszystkim swoim czytelnikom oraz użytkownikom biblioteki, którzy pomimo trudnej i nietypowej obecnie sytuacji odwiedzają bibliotekę, wypożyczają książki, a przede wszystkim nie zrezygnowali z tradycyjnego czytania publikacji dostępnych w filii, cieszymy się, że udało nam się sprostać oczekiwaniom naszych czytelników oraz użytkowników i wzbudzamy chęć pójścia do biblioteki. Życzymy udanych, słonecznych oraz mile spędzonych wakacji i czasu wolnego w towarzystwie ciekawych i wciągających książek 🙂 

Dużo zdrowia, pozdrawiamy serdecznie 😉

Wakacje się zaczęły, rozmyślamy jak dobrze wykorzystać czas wolny i każdy słoneczny dzień, może warto gdzieś pojechać, co nieco zwiedzić i zobaczyć. Koniecznie zabierzcie ze sobą ciekawe książki z naszych bibliotek, gdyby pogoda nie dopisała oraz maseczki ochronne 😉

Udanych wycieczek i miłych oraz ciekawych wrażeń 😉

Biblioteka w Jełowej proponuje ciekawe miejsca i zabytki znajdujące się na terenie Polski, które można zobaczyć :

Filia prezentuje również propozycje na wakacje od naszych użytkowników oraz czytelników:

 

 • HOPLANDIA w OPOLU

 

 • Minieuroland – atrakcje turystyczne w Kotlinie Kłodzkiej i na Ziemi Kłodzkiej dla dzieci i dorosłych

Źródło, Info oraz szczegóły :   https://minieuroland.pl/

 • PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH

 • Kudowa Zdrój
 • Duszniki Zdrój 
 • Polanica Zdrój 
 • Kłodzko
 • WIOSKI INDIAŃSKIE:

https://wioskaindianska.pl/

http://www.indianie.printylandia.pl/

http://www.muzeumindian.pl/

http://www.wioskaindianska.com.pl

https://pl-pl.facebook.com/India%C5%84ska-Wioska-w-Borzychach-Fort-Hantajo-166510513387024/

http://wioska-manitu.pl/

https://westerncamp.pl/

 • PAPUGARNIA OPOLE

Źródło, info oraz szczegóły:   https://www.facebook.com/Papugarnia-Opole-103789967791807/

 • ZATORLAND – EDUKACJA POPRZEZ ROZRYWKĘ
 • PARK OWADÓW W ZATORZE

Źródło, info oraz szczegóły:  https://zatorland.pl/park-owadow/

oraz  https://www.facebook.com/ZatorlandParkiRozrywki/

 • RODZINNY PARK PRZYGÓD I EDUKACJI  GÓRECZNIK:  

Źródło oraz info i szczegóły:  https://www.facebook.com/parkprzygodgorecznik/

Wrocławska 7 Antonin
63-421 Przygodzice
tel.:  62 724 35 61
 • OGRÓD BOTANICZNY W ZAGWIŹDZIU

Źródło, info i szczegóły: http://www.zagwizdzie.pl/882/rododendrony-z-zagwizdzia.html

https://parafiazagwizdzie.blogspot.com/p/ogrod-botaniczny.html

http://stobrawskiszlak.pl/2268/ogrod-botaniczny-w-zagwizdziu.html

 • WYSTAWA KLOCKÓW LEGO i FUN PARK

Źródło, info i szczegóły: https://wystawaklockow.pl/

Źródło, info i szczegóły: http://www.muzeumzabawekibajek.pl/

Źródło, info i szczegóły: http://www.sfr.com.pl/index.php

 • ZOO OPOLE

Źródło, info i szczegóły: https://zoo.opole.pl/

 • ZOO WROCŁAW 

Źródło, info i szczegóły: http://zoo.wroclaw.pl/

 • Park Nauki i Rozrywki Krasiejów

Źródło, info oraz szczegóły: https://juraparkkrasiejow.pl/

TO TRZEBA ZOBACZYĆ :

https://juraparkkrasiejow.pl/pomysl-na-wakacje-z-dzieckiem/

 • PARK MINIATUR OLSZOWA

Źródło , info i szczegóły:  http://miniaturyolszowa.pl/

 • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Źródło, info i szczegóły: https://www.park-miniatur.com/pl/

 • ZAMEK W MOSZNEJ

Info oraz szczegóły:  https://mosznazamek.pl/

W ofercie m.in.: 3-4 lipca 2020 – WAKACJE z DUCHAMI

Tel. kontaktowy – rezerwacje grupowe: +48 77 552 07 77

” o Mosznej krąży wiele legend i w każdej z nich tkwi ziarnko prawdy. Zawiła jest również historia powstania budowli, która zawdzięcza swój ostateczny kształt rozciągniętym na kolejne stulecia etapom prac.
Dziś, słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń, Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami oczarowuje przybywających turystów z kraju i zza granicy. Do teraz skrywa on wiele tajemnic, które czekają na odkrycie… „

ŹRÓDŁO : https://mosznazamek.pl/

 • FABRYKA ROBOTÓW

ŹRÓDŁO (info oraz szczegóły): http://www.fabrykarobotow.com.pl/

tel. kontaktowy: 515 953 394

„To jedyne miejsce w Polsce a nawet w Europie gdzie budowane są ogromnie stalowe roboty inspirowane filmami Sci-fi. Wszystkie znajdujące się tu postacie zostały zbudowane ręcznie przez jednego człowieka Sebastiana Kucharskiego. Dzięki pasji właściciela do filmów fantasy i ogromnej kreatywności możecie podziwiać te nietuzinkowe dzieła. Głównym materiałem z jakiego powstają to złom samochodowy oraz inne odpady stalowe które zostały przeznaczone do recyklingu. Największe i najbardziej pracochłonne roboty budowane są około 700 godzin ważą nawet 900 kilo i dochodzą do 3.5 m wysokości. Możecie tu spotkać roboty w różnych wielkościach od kilkunastu cm do kilku metrów w różnych etapach zaawansowania budowy zarówno gotowe jak i w trakcie budowy. Po za postaciami z filmów Sci-fi znajdziecie tu również rzeczy bardziej użytkowe wykonane ta samą technika począwszy od stołów po przez podstawki pod książki, pendrive wykonane w stylu steampunk.”

 • ZAGRODA FELICJI CURYŁOWEJ W ZALIPIU

INFO I SZCZEGÓŁY: https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/zagroda-curylowej-w-zalipiu/

tel. kontaktowy:  14 641 19 12

ZALIPIE 

„Zalipie zwane jest wsią malarek – jej hasłem reklamowym jest „Chaty jak kwiaty”. I to prawda, Zalipie pod tym względem jest unikatową miejscowością w Polsce, wioska słynie z pięknie malowanych chat, właśnie z motywami kwiatowymi. Ale nie tylko domy są tu wymalowane, bo i remiza, dom parafialnym, Dom Kultury, świetlica, a nawet studnie, płoty i inne elementy małej architektury mają misternie wymalowane kwiatowe wzory.”

Źródło: https://www.polskieszlaki.pl/zalipie.html

„Zalipie to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w Gminnie Olesno. Od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów.

Prace zalipiańskich artystek można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu.

Felicja Curyłowa była wybitną malarką zalipiańską oraz jedną z pierwszych uczestniczek dorocznych konkursów „Malowana Chata”. Jej malowana zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów. Po jej śmierci zagroda została zakupiona przez „Cepelię” i w 1978 r. przekazana Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. W 1981 r. przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX w.
Budynki zagrody leżą na planie litery U. Równolegle do drogi usytuowana jest drewniana obora połączona jednym dachem z chlewikiem i drewutnią.
Bielone ściany tego budynku pokryte są roślinnym ornamentem o dużych płaszczyznach zdobniczych. Prostopadle do drogi stoją drewniana stodoła i budynek mieszkalny pomalowany na żółto i ozdobiony rytmicznym ornamentem z drobnych niebieskich kwiatków.
Wnętrze domu również zdobione ornamentami wykonanymi przez F. Curyłową, a ponadto wycinankami i malowankami na papierze. Mieszkanie wyposażone w oryginalne meble oraz narzędzia rolnicze, sprzęty, naczynia, elementy stroju ludowego, oleodruki i pamiątki po zmarłej artystce.”

Źródło: http://naludowo.pl/podroznik/ciekawe-miejsca/zalipie-malowane-chaty-kwiaty-zalipianskie-dojazd-podroznik-zagroda.html

TYDZIEŃ BIBLIOTEK – 8-15.05.2020r. 

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi :  ZASMAKUJ W BIBLIOTECE

„Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonało wyboru hasła promującego XVII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, który będzie realizowany przez biblioteki w całej Polsce w dniach 8-15 maja 2020 r. Hasło brzmi „Zasmakuj w bibliotece”.”

„Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób:

Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.”

W naszych bibliotekach jest dostępna publikacja wydana przez Łubniański Ośrodek Kultury zachęcająca dosłownie do zasmakowania potraw śląskich oraz frankońskich, które można samemu zrobić 🙂

Książka jest dostępna na stronie:

https://lubnianskiosrodekkultury.pl/2020/04/24/tradycyjne-potrawy-slaska-opolskiego-i-frankonii-ebook/

ZAPRASZAMY !

V tom „Ze Śląskiem na ty”
(kliknij, by przejść do eBooka)

Ciekawa propozycja  dla uczniów :

Link do strony z lekturami   www.wolnelektury.pl

z możliwością posłuchania :

 • lektury „Księga dżungli”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ksiega-dzungli/

Rudyard Kipling, Księga dżungli, I część

 • lektury „Przygody Tomka Sawyera”:

https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=przygody+Tomka+Sawyera

Mark Twain – „Przygody Tomka Sawyera” – Dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Orange;

 • lektury „Dziewczynka z zapałkami”:

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziewczynka-z-zapalkami/

Hans Christian Andersen, „Dziewczynka z zapałkami” – Dofinansowano ze środków: Senat RP;

 • lektury „Katarynka”:

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/katarynka/

Bolesław Prus, „Katarynka” – Dofinansowano ze środków: Senat RP

 • lektury „W pustyni i w puszczy” :

https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=w+pustyni+i+w+puszczy

Henryk Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”

 Źródło: www.wonelektury.pl

CYTATY:

https://lubimyczytac.pl/cytaty

http://biblioteka.wodip.opole.pl/cytaty.htm

oraz

CYTAT z książki, która znajduje się w księgozbiorze filii w Jełowej:

Sofia Lundberg – „Czerwony notes”:

„Życzę ci wszystkiego tyle, ile potrzeba. Tyle słońca ile potrzeba, żeby rozjaśniło dni. Tyle deszczu, ile potrzeba, żebyś doceniła słońce. Tyle radości, ile potrzeba na wzmocnienie duszy, ale też tyle smutku, ile potrzeba byś potrafiła docenić drobne przyjemności w życiu. I tyle spotkań, ile potrzeba, żebyś przywykła do pożegnań.”

Źródło: https://lubimyczytac.pl/cytat/225286

Drodzy czytelnicy oraz użytkownicy filii bibliotecznej –

w przypadku pytań, możliwy jest kontakt telefoniczny  : 77/4211154 .

 

Przesyłamy wiosenne pozdrowienia  🙂 🙂 🙂

NOWOŚCI ZAKUPIONE DLA FILII W JEŁOWEJ:
Święto Kobiet w Bibliotece 😉

W poniedziałek – 9 marca seniorki z Jełowej spotkały się w filii, aby wspólnie świętować „Dzień Kobiet”. Panie przygotowały słodki poczęstunek i zadbały o dużo dobrego humoru i miłej atmosfery 😉

Samych serdeczności, słodkości i radości życzymy wszystkim Kobietom każdego dnia  😉

„JEŁOWSKIE GARGOŁY świętują TŁUSTY CZWARTEK”

Tradycyjny „tłusty czwartek” seniorki z Jełowej i Grabia spędziły w filii bibliotecznej w Jełowej.

Przy dobrej kawie, herbacie i smacznych pączkach wspominano tradycje oraz obyczaje i zwyczaje okresu karnawału.

Było jak zwykle zabawnie, wesoło i mile 🙂

Dziękujemy 🙂

Ferie w Bibliotece

Pierwszy tydzień wyjątkowych ferii w filii w Jełowej za nami, było wesoło, zabawnie, artystycznie i kreatywnie . Dziękujemy za udział, wspólną zabawę, zaangażowanie i mile spędzony wspólnie czas 🙂

Do następnego…

    

W środę 29 stycznia filia oraz seniorzy zostali zaproszeni do Publicznego Przedszkola w Jełowej na spotkanie przy kawie, herbacie i ciastku , podczas którego starszaki przedstawiły piękne jasełka , które przygotowała z przedszkolakami pani Weronika . Dziękujemy  za miłe spotkanie i gratulujemy udanego występu 🙂

Dalszy ciąg spotkania odbył się w filii bibliotecznej w Jełowej, czyli poczęstunek , dyskusja oraz rozmowa i wspólnie spędzony czas 🙂

Filia Biblioteczna w Jełowej rozpoczęła działalność biblioteczno-kulturalną w Nowym 2020 Roku , z nowym rokiem, odpowiednimi funduszami i ciekawą perspektywą, wkraczamy w bogatą ofertę spotkań dla czytelników, wydarzeń promujących książkę, czytelnictwo oraz integrację i współpracę. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezach oraz uczestniczenia w wydarzeniach i współtworzenia historii oraz działalności jełowskiej filii, a przede wszystkim zaspokajania własnej ciekawości.

Dla każdego czytelnika, nowo zapisanego w tym roku, który wypożyczy choć jedną książkę, czeka zakładka lub balonik.

„Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy.”
   Ozymandias

„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”

Joanne K. Rowling

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”

Umberto Eco

…  więcej cytatów w bibliotece  …

„Jełowskie Gargoły” wspominają miniony rok

Grupa spotykających się regularnie w filii bibliotecznej w Jełowej aktywnych seniorów pod tym hasłem spędziła wtorkowe przedpołudnie (14.01.2020r.) . W miłym towarzyskim gronie Panie mogły obejrzeć nowo wydaną przez ŁOK publikację , która była tworzona we współpracy z miastem partnerskim Arnstein. Książka zawiera przede wszystkim wiele ciekawych frankońskich i śląskich przepisów oraz inne faty związane z jubileuszem 25-lecia partnerstwa naszych gmin. Ilustrowana publikacja zainteresowała nasze zaangażowane seniorki i doświadczone gospodynie i skłoniła do dyskusji odnośnie różnych dań, czy porównywania ze swoimi potrawami.  

   

” Między Kartkami „

Na początku stycznia odbyło się spotkanie w filii bibliotecznej w Jełowej podczas którego na tapecie i podczas obrad przy kwadratowym stole były książki kontra telefony. Rozwinęła się ciekawa dyskusja , której szczegółów nie zdradzamy, ale zapraszamy do dalszej dyskusji do centrum wypożyczania książek w Jełowej 🙂 Chętnie posłuchamy każdej opinii na powyższy temat 🙂

ROK 2020


ROK 2019

We wspomnieniach….

czyli jak pozostał nam w pamięci miniony rok 2019 🙂

Grupa wolontariuszy na czele z paniami opiekunkami : mgr  Justyną Kornek, mgr Beatą Urbanek i mgr Barbarą Kowalczyk zorganizowała spotkanie dla grupy seniorów  z filii w Jełowej w piątek 20 grudnia 2019r. podczas przygotowanych przez uczniów Jasełek Bożonarodzeniowych . Na zakończenie roku i projektu wolontariusze dla każdej z pań przygotowali własnoręcznie przygotowany stroik oraz kartkę z życzeniami, było bardzo miło :). Dziękujemy 🙂

 

 

 

 

 

Deklaracja Praw Dziecka – 20 listopada

Prawa dziecka są jednymi z najważniejszych zasad, którymi dorośli powinni się kierować, każdemu dziecku bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie przysługują te same prawa – prawa dziecka. W tym dniu przedszkola chciały uświadomić jak istotne są te prawa. W tym dniu podczas spaceru Publiczne Przedszkole zbierało podpisy na Deklaracji Praw Dziecka , bibliotekarka została zaproszona , uczestniczyła i brała udział w akcji.

    

Wyjazd grupy seniorów którzy uczęszczają na zajęcia organizowane w ramach projektu  60+

do zamku w Mosznej 🙂

BrAwO Wy !

„Jak pięknie być Seniorem”

’KOLOROWY WRZESIEŃ’: Grupa seniorów pn. JEŁOWSKIE GARGOŁY, która uczęszcza na zajęcia oraz spotkania organizowane w ramach projektu w filii bibliotecznej w Jełowej, korzysta z atrakcji oraz ofert , które przygotowuje Łubniański Ośrodek Kultury wraz z  Bibliotekami . Urozmaicony program nie ma końca: rękodzieło , warsztaty , zabiegi kosmetyczne , gimnastyka ; wszystko przy kawie , herbacie oraz ciastkach . Seniorzy wspólnie i mile spędzają razem czas , rozmawiając, dyskutując, wymieniając się przepisami i doświadczeniami oraz śmiejąc się z zabawnych przeżytych sytuacji 🙂

             

WAKACJE Z BIBLIOTEKĄ 2019

W ramach akcji „Wakacje z Biblioteką”, filia biblioteczna w Jełowej zorganizowała w lipcu spotkania, trwające dwa tygodnie,  dla dzieci w wieku szkolnym, podczas których odbyły się zajęcia plastyczne, gry i zabawy, skręcanie balonowych zwierzątek, warsztaty taneczne z instruktorką prowadzącą tańce w ŁOKu – Ekatheriną Shalaeva oraz warsztaty mydlarskie z Katarzyną Sobotą– animatorką i bibliotekarką z GBP w Łubnianach.  Na zakończenie uczestnicy otrzymali lizaki i baloniki. Dziękujemy wszystkim za udział i wspólną zabawę.

           

„DARA – Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego”

Filia w Jełowej dedykowała te spotkania seniorom, którzy bardzo chętnie tworzą różne dzieła i są uzdolnieni oraz kreatywni w tej kwestii. Emeryci z Jełowej tworzą bardzo ciekawe rękodzieła robią to chętnie i z pasją. W środę 5 czerwca robiliśmy dekoracje oraz kartkę i kwiatki dla seniorów z DDP w Biadaczu. 6 czerwca zostałyśmy serdecznie przyjęte w DDP w Biadaczu, gdzie Sabina Karwat poprowadziła warsztaty dla wszystkich w robieniu ramek na zdjęcia, niesamowicie ciekawe zajęcie, które pochłonęło i zainteresowało wszystkich seniorów. Powstały piękne ramki na zdjęcia. Jedna z nich na pamiątkę znajduje się w filii w Jełowej 🙂 Dziękujemy ! 🙂

     

„Święto Gminy dla Rodziny”

1-go i 2-go czerwca odbył się organizowany przez Łubniański Ośrodek Kultury festyn rodzinny. Biblioteki pierwszego dnia przygotowały atrakcje dla dzieci, czyli skręcanie balonów, malowaniem twarzy oraz bańki mydlane.  Brawo !

= # =

27 maja odbyły się w filii pierwsze zajęcia artystyczne dla seniorów z Ewą Trąbczyńską. Seniorzy robili m. in. kartki w 3D, kreatywne klejone obrazki z kwiatami. Przed nami jeszcze wiele innych ciekawych spotkań 🙂

= # =

31 maja gośćmi w bibliotece były starszaki z Publicznego Przedszkola w Jełowej. Tematem przewodnim była biblioteka, księgozbiory oraz wszelkie informacje związane z działalnością biblioteki. Tego samego dnia filia przyłączyła się do Dnia Dziecka organizowanego dla dzieci przez Przedszkole. Bibliotekarka przygotowała dla dzieci kolorowanki, zakładki i słodki poczęstunek. Wszystkiego Najlepszego ! 🙂

= # =

15 maja Bibliotekarka z filii w Jełowej była członkiem w jury , które oceniał prace przygotowane przez Przedszkolaków na konkurs plastyczny pt. „Słychać śpiew wśród drzew” organizowany przez Publiczne Przedszkole w Jełowej. Wszystkie prace zostały nagrodzone i wystawione. Gratulujemy ! Brawo ! 🙂

Spotkania w ramach „Tygodnia Bibliotek”

„Literacka Majówka w Przedszkolu”

W piątek filia odwiedziła starszaków z Publicznego Przedszkola w Jełowej. Tematem spotkania były wiersze o Polsce oraz wszelkie informacje i ciekawostki związane z Ojczyzną. Przedszkolaki uważnie z zaciekawieniem słuchały wszystkich ciekawostek oraz legend. Pod koniec lekcji bibliotecznej starszaki wykonały kotyliony. W ramach podziękowania dzieci pięknie zaśpiewały dwie piosenki 🙂

„Literacka Majówka z Seniorami”

„Tydzień Bibliotek” rozpoczął się majówką dla seniorów oraz świętowaniem „Dnia Bibliotekarza”. Podczas tego spotkania Panie wykonywały dekoracje z papieru do domu oraz skorzystały z zabiegu pielęgnacyjnego na dłonie. Dziękujemy za liczny udział w majówce z książkami oraz za mile spędzony czas.  

„Ptasie Radio”  w Przedszkolu

W piątek odbyło się „spotkanie z książką” w Publicznym Przedszkolu w Jełowej. Przedszkolaki wysłuchały wiersza „Ptasie Radio” Juliana Tuwima. Dzieci poznały ptaki występujące w opowiadaniu oraz kolorowały przygotowane w tym celu obrazki z ptakami, które zostały umieszczone na wcześniej przygotowanym przez panie w przedszkolu – drzewie.

„Pomiędzy wersami”

W filii w Jełowej odbyło się kolejne ciekawe spotkanie dla seniorów, tym razem wokół tematu zdrowego odżywiania się i czytania etykiet, czyli z chemicznego na ludzki. Wykład poprowadziła pani Monika Pech. Ciekawie przedstawiony temat, również obrazowo, zawierający istotne fakty i szczegóły, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, a powinniśmy.  Dziękujemy 🙂

Radosnych

Świąt

Wielkanocnych 

 

Wokół Świąt Wielkanocnych

Filia w Jełowej zorganizowała cykl spotkań dla seniorów oraz uczniów podczas których pani Maria prowadziła pokaz zdobienia jajek, sprawdziły się wszystkie metody dekorowania ozdób wielkanocnych. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

Piękne na Święta

Po raz kolejny w filii odbyło się dla seniorów spotkanie informacyjne z zabiegami pielęgnacyjnymi wykonanymi prze panią Beatę. Dziękujemy za cenne wiadomości oraz za miłe spotkanie.

Między Kartkami

Po raz pierwszy odbyło się spotkanie dyskusyjne czytelników i użytkowników filii w Jełowej na temat książek, które warto przeczytać, które można polecić, które warto zakupić. 

„Wiosno, Wiosenko, gdzie jesteś  powiedz nam”

Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Jełowej przywołały wiosnę do filii w Jełowej, z gaikiem i pięknym śpiewem oraz uśmiechami. Od razu zrobiło się ciepło na sercu na widok tak licznej grupy uroczych dzieciaków.

Dziękujemy i pozdrawiamyserdecznie 🙂

WYJĄTKOWE BABKI 😉

W piątek – 8 marca, w święto wszystkich kobiet w filii bibliotecznej w Jełowej odbyło się spotkanie pod hasłem zdrowia i urody. Spotkanie miało na celu uświadomienie potrzeby prawidłowego pielęgnowania oraz dbania o włosy każdej z nas. Z tej okazji do filii została zaproszona Pani Brygida Brixy, która przybliżyła problem jaki każda z nas może mieć, nie dbając o swoje włosy, gdyś włosy niezależnie od wieku, wymagają stałej pielęgnacji. Można stosować preparaty pielęgnacyjne, witaminowo – mineralne, wzmacniające włosy, odżywki. Dodatkowo należy patrzeć na odpowiednią dietę i pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji włosów. Regularne odwiedzanie fryzjera oraz podcinanie włosów jest równie ważne, bądź odpowiednio dobrane nożyczki, w przypadku, gdy same sobie podcinamy włosy. Podczas spotkania Panie miały okazję  osobistego doradztwa, gdyż  nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniej fryzury. Zatem drogie panie włosy wymagają codziennej pielęgnacji. Jeśli będziemy dbać o nasze włosy, pamiętając o właściwych technikach i zasadach mycia oraz suszenia i czesania włosów, wtedy nasze włosy będą zdrowe, gęste i lśniące. Panie otrzymały materiały informacyjne oraz gratisowe odżywki do włosów i tulipany. Wyjątkowy poranek zakończył się uśmiechem na twarzy oraz optymistycznym spojrzeniem na cały dzień 🙂 

Serdeczne podziękowania za wspólne świętowanie oraz za ciekawe spotkanie i pouczający wykład.

Na jednym z marcowych spotkań dla seniorów, filia gościła panią Beatę, która przybliżyła paniom właściwości błota z Morza Martwego. Błoto stosuje się w formie maseczek i okładów, jest skuteczne w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej, pomaga również w zwalczaniu trądziku i wykwitów skórnych. Panie mogły skorzystać z oferowanej maseczki z błotem, która została nałożona na ręce. Natomiast wysoko zmineralizowana sól z Morza Martwego odpowiednia jest do kąpieli o działaniu odprężającym, antystresowym, usuwającym przemęczenie. Pani Beata zaprezentowała wiele innych produktów kosmetycznych, środków czystości oraz ciekawych gadżetów często potrzebnych w domu. Dziękujemy pani Beacie za ciekawy wykład.

Pierwszego marca filia dostała zaproszenie do Publicznego Przedszkola na  głośne czytanie bajek i powieści związanych z urodzinami. Dzieci uważnie słuchały czytanek i odpowiadały na pytania. Przedszkolaki pięknie zaśpiewały piosenki urodzinowe i przygotowały laurki. Każdy ze średniaków otrzymał balonik i poczęstunek.

Grupa, aktywnie uczęszczających na zajęcia, seniorów została zaproszona przez aktywnie działającą grupę wolontariuszy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej, na wspólne świętowanie Dnia Seniora oraz walentynek. Panie: Beata Urbanek i Justyna Kornek, opiekujące się tą grupą uczniów, przygotowały wraz z uczniami ciekawy program: występy dzieci i młodzieży, czyli przedstawienie o czerwonym kapturku po śląsku, piosenki w grupie i w duetach oraz szlagry i piosenki zaśpiewane po niemiecku. Na spotkaniu była również grupa seniorów i opiekunów z Domu Dziennego Pobytu w Biadaczu. Nie zabrakło zabaw walentynkowych i poczęstunku oraz tańców przy tematycznej muzyce. Dziękujemy za zaproszenie i wspólne świętowanie oraz świetną zabawę w wesołym, rozbawionym gronie.

Ferie były również okazją, żeby odwiedzić Przedszkolaków z Publicznego Przedszkola. Dzieci  z uwagą słuchały ciekawych opowieści i bajek o zimie, o zwierzętach i ich dokarmianiu. Przedszkolaki mogły pooglądać książki z biblioteki oraz pokolorować przygotowane obrazki. Dziękuję za zaproszenie 🙂

   

W pierwszym tygodniu ferii zimowych odbyły się zajęcia kreatywne dla dzieci w filii bibliotecznej w Jełowej. Na tapecie różnorodności w kolorach, kształtach i formach, czyli wycinanki, malowanki, rysowanie, sklejanie, składanie origami, gwiazdki, maski, zwierzątka, zakładki do książekkażda praca indywidualna, staranie wykonana :). Było wesoło, zabawnie i przede wszystkim kreatywnie! W ramach podziękowania za aktywne uczestnictwo w zajęciach bibliotekarka przygotowała dla uczestników lizaki, balony, kolorowanki, mandarynki oraz słodki poczęstunek. Dziękuję uczestnikom za udział i mile spędzony czas 🙂

 

Międzypokoleniowe spotkania w filii w czasie ferii, czyli dalszy ciąg przygotowań do karnawału podczas spotkań z seniorami i ich wnuczkami. Tym razem na tapecie gwiazdki, różne formy, kształty i kolory oraz sztuka origami – składanie zwierzątek. W spotkaniu uczestniczyła wnuczka jednej z Pań, która nauczyła wszystkich jak zrobić pudełko. Fajna wspólna zabawa i zjednoczenie pokoleń. Jest przecież tyle różnych, fajnych rzeczy, które możemy robić wspólnie :)…

W filii bibliotecznej trwają przygotowania do karnawału. Grupa regularnie uczęszczających, aktywnych seniorek robiła maski karnawałowe. Każda z Pań wybrała sobie upodobany rodzaj i kolor maski, wg uznania ozdobiła i ozdoby karnawałowe nabrały kształtu oraz blasku. Udanej zabawy życzymy 🙂

Filia biblioteczna kontynuuje w 2019 roku spotkania z seniorami p.h. „ZYNIORJADA”, które w ubiegłym roku zdobyły miano „JEŁOWSKIE GARGOŁY”. Jest zabawnie, wesoło, tematy są zarówno informacyjne jak i pouczające. Na każdym spotkaniu uczestnicy wędrują myślami do wspomnień „jak to kiedyś bywało …”. są również robótki ręczne, ćwiczenia umysłu czyli wykreślanki, rebusy czy krzyżówki. Wymiana doświadczeń kulinarnych oraz cukierniczych jest również nieodzownym elementem wizyt. Zatem do następnego… 🙂

„ZIMA JEST PIĘKNA”

Filia biblioteczna rozpoczęła Nowy Rok 2019 oraz cykl spotkań p.h. „Spotkajmy się … „.  W  zaśnieżone piątkowe przedpołudnie – 18 stycznia, na  takim spotkaniu w bibliotece z książką były Przedszkolaki z Przedszkola Katolickiego Bł. Karoliny. Dzieci uważnie słuchały bajek i opowiadań tematycznie związanych z zimą. Pod koniec spotkania mali słuchacze otrzymali rysunki z bałwankami do pokolorowania i ciasteczka. Przy okazji dzieciaki mogły pooglądać kolorowe książki dla dzieci, które są dostępne w filii. Dziękujemy za odwiedziny 🙂

ROK 2019
PODSUMOWANIE ROKU 2018:


„Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich”

W ostatnim tygodniu przed świętami seniorki z Jełowej przygotowywały ozdoby świąteczne czyli małe choinki oraz dekoracje na drzwi i okna. Wszystkie te małe dzieła samodzielnie wykonane były odzwierciedleniem  indywidualnych wizji i cieszyły każdą z pań. Zatem ozdoby już gotowane, teraz jeszcze przygotowanie potraw świątecznych, których przepisami panie wcześniej się wymieniły. Pora nacieszyć się świętami zatem Radosnych Świąt !

„Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem”

W środę – 12 grudnia,  odbyło się podsumowanie rocznego cyklu spotkań dla seniorów. Filia przygotowała niespodzianki dla grupy seniorów uczęszczających regularnie na spotkania. Wyświetlane były zdjęcia zebrane z całego roku. Uczestniczki otrzymały również medale w ramach podziękowania za wytrwałość i wytrzymałość oraz sumienność. Przygotowany był również poczęstunek.

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy”

„Mikołajkowe Jełowskie Gargoły”, czyli mikołajowe spotkanie dla seniorów odbyło się w piątek – 7 grudnia. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przy kawie i herbacie oraz dużo dobrej zabawy. Mikołajowi do pomocy przybył najmłodszy z elfów:). Z dużego mikołajowego wora wyjmował czekoladki i podarował każdej Pani. Św. Mikołaj zadbał tym razem również o zdrowie naszych seniorek, konkretnie o zdrową żywność. Panie zostały poczęstowane owocem pomelo honey i red flash, słodki owoc zapunktował wśród obecnych. Do zobaczenia za rok Św. Mikołaju :).

 

W czwartek – 29 listopada filia została zaproszona do Publicznego Przedszkola w ramach głośnego czytania bajek tematycznie związanych z okresem jesiennym oraz przygotowaniem leśnych zwierząt do zimy. Przy okazji zaprezentowane zostały nowości zakupione dla biblioteki. Dzieci uważnie słuchały i aktywnie odpowiadały na pytania. Dziękujemy za zaproszenie oraz serdeczną gościnę.

 

W środę – 28 listopada, odbyły się w filii „Andrzejki” dla seniorów. Na wstępie przybliżona została tradycja wróżb andrzejkowych oraz osoba św. Andrzeja i św. Katarzyny, czyli andrzejki oraz wcześniej obchodzone katarzynki. Podczas  andrzejkowego spotkania nie zabrakło wróżb takich jak: „mowa kwiatów”, „o czym marzysz”, „numerologia”, „magiczne liczby” i obowiązkowe lanie wosku. Panie mogły się sprawdzić również w zabawach zręcznościowych. Nie zabrakło również wróżby z sercem – nowoczesnej wersji dla seniorów, czyli przekłuwanie szpilką serca: Przemiłe przedpołudnie przy kawie oraz rogalach było również okazją do wspomnień, podsumowań oraz refleksji. Dziękujmy za wspólną zabawę 🙂

Początek listopada – długie wieczory zachęcają do czytania, ale nie tylko, gdyż można również znaleźć inne zajęcie, jak składanie papieru metodą origami lub zrobienie własnoręcznie ozdób. Takie małe arcydzieła wykonują panie w filii bibliotecznej na zajęciach adresowanych do seniorów. Mieszkanka Jełowej – Marianna Grzesik zaprezentowała swoje ręcznie wykonane figurki, koszyczki, bombki, kwiatki, które tworzy w domu. Pani Marianna pokazała w jaki sposób można wykonać koszyczki i figury metodą origami, wspólnie tworzymy małe własnoręcznie wykonane arcydzieła. Filia w prezencie otrzymała bombkę oraz koszyczek i wazonik z kwiatkami od pani Marianny. Dziękujemy 🙂

 

Pod koniec października, po zebraniu kolorowych liści, w filii bibliotecznej odbyła się akcja p.h. „LIŚCIOZWIERZAKI” kierowana do seniorów, związana z nadaniem liściom zwierzęcych kształtów, czyli klejenie liści na kartkach, tworząc różne zwierzaki, np. sowy czy myszki. Dziękuję za zaangażowanie oraz wspólną zabawę.

 

W piątek, 19 października, filia zaprosiła Przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Jełowej na spotkanie z książką w bibliotece, pt. „Czytaniem połączeni”. Bibliotekę odwiedziły dwie grupy: maluchy i starszaki. Dzieci dowiedziały się jak działa biblioteka, jak się wypożycza książki oraz wysłuchały wierszy Jana Brzechwy i opowiadania z „Ogrodu bajek”. Dzieciaki słuchały z ciekawością i odpowiadały na pytania oraz pięknie pokolorowały przygotowane tematyczne obrazki. Od pani bibliotekarki przedszkolaki otrzymały słodki poczęstunek. Dziękujemy za wyjątkowe spotkanie 🙂


W piątek, 12 października, filia zaprosiła Przedszkolaków z Przedszkola Katolickiego Bł. Karoliny w Jełowej na spotkanie literackie. Podczas którego kolejno dwie grupy: maluchów i straszaków oraz średniaków wysłuchały wierszy autorstwa Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Była to okazja, aby zobaczyć bibliotekę i dowiedzieć się jak działają biblioteki oraz jak się wypożycza książki. Dzieci bardzo uważnie słuchały, pytały, odpowiadały na pytania i pięknie pokolorowały tematyczne obrazki, przygotowane na spotkanie. Grupy otrzymały słodki poczęstunek od pani z biblioteki. Dziękujemy za wyjątkowe spotkanie 🙂

W środę, 10-go października, w filii bibliotecznej odbyło się spotkanie dla seniorów podczas którego zaprezentowano zakupione nowości wydawnicze, zrealizowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jedna z aktywnych czytelniczek – pani Urszula Marcinkowska poleciła wiele ciekawych pozycji z półek bibliotecznych. Powyżej na załączonych zdjęciach można zobaczyć jakie książki, z nowo zakupionych  są w bibliotece. Zapraszamy, a Paniom dziękujemy za interesujące spotkanie 🙂  

Na przełomie sierpnia i września w filii bibliotecznej w Jełowej odbyło się uroczyste podsumowanie rocznego cyklu spotkań z seniorami pow. 60 r. ż. organizowanych w ramach projektu pn. „Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, w tym osób starszych w Gminie Łubniany” nr RPOP.08.01.00-16-0009/16-01 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.

W ramach podziękowania za liczny udział oraz zaangażowanie, bibliotekarka z filii wręczyła wszystkim uczestnikom własnoręcznie zrobione kwiaty z krepiny oraz przygotowała słodki poczęstunek w postaci kołacza i cukierków. Z tej okazji zaprosiliśmy Janinę Gędźbę – mieszkankę Łubnian, która wspólnie z paniami robiła kwiaty z foamiranu. Panie świetnie sobie poradziły z niełatwym zadaniem, jakim jest robienie róż z tego delikatnego materiału. Brawo !

W piątek 13-go lipca filia biblioteczna uczestniczyła w akcji organizowanej przez Szkołę Publiczną w Jełowej w ramach półkolonii. Uczniowie podzieleni na trzy grupy mieli za zadanie rozwiązanie problemu. Przydzielone obowiązki uczestnicy półkolonii musieli wykonać według podanych wskazówek. Jednym z miejsc, gdzie uczniowie mogli się czegoś więcej dowiedzieć była filia. Wykonanie zadania i rozwiązanie zagadki gwarantowało otrzymanie pieczątki oraz klucza i pomogło w dojściu do celu. Organizatorzy i opiekunowie zadbali o dobrą zabawę, dziękujemy za współudział  i gratulujemy pomysłu. Brawo! 🙂

W czwartek – 7 czerwca w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” filia zaprosiła przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Jełowej. Dzieci wysłuchały baśni o „Wilku i siedmiu koźlątkach” oraz wierszy Jana Brzechwy, miały również okazję obejrzeć różne książki z księgozbioru biblioteki. Wszystkie trzy grupy przedszkolaków otrzymały słodki poczęstunek  i kolorowanki.

W środę – 6 czerwca, Biblioteka w Murowie oraz Biblioteka w Łubnianach zorganizowały Rowerowy rajd Bibliotekarza do Studzionki w Dąbrówce Łubniańskiej, w rajdzie uczestniczyła również filia w Jełowej wraz z Paniami które uczęszczają na zajęcia dla seniorów. Podczas spotkania przybliżono legendę związaną ze źródełkiem i kapliczką poświęcona Najświętszej Marii Panny, nie brakowało również  wspólnego śpiewania oraz  czytania poezji. Dziękujemy organizatorom i gratulujemy udanego rajdu.

W ramach „Dni Amatorskiego Ruchu Artystycznego – DARA”,  organizowanych dorocznie przez Łubniański Ośrodek Kultury, filia biblioteczna zorganizowała we wtorek – 4 czerwca – dzień ze sztuką origami. Na zajęciach byli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej.

W sobotę wszystkie mamy mają swoje święto – swój wyjątkowy dzień – „Dzień Matki”. Z tej okazji już w środę w filii zorganizowane zostało spotkanie p.h. „Z pamiętnika Mamy”, z kołaczem, przy kawie oraz herbacie. Mile, spokojnie, we wspomnieniach oraz z dużą dozą śmiechu i dowcipu przebiegało to przedpołudnie. Dziękujemy Paniom za poświęcony czas i obecność.

Pod koniec maja w filii w Jełowej prowadzone były spotkania podczas których uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jełowej wykonywały origami czyli składanie i  zaginanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach, tak aby powstały różne figurki i zwierzątka. Uczennice zrobiły m.in. pudełeczka z sercem dla mamy z okazji nadchodzącego ich święta.

 W bibliotekach zakończył się XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek p.h. „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”. W tym tygodniu biblioteki zaprezentowały swoje niedawno zakupione nowości uzupełniające księgozbiór biblioteczny. Kolejnym wydarzeniem w filii w Jełowej było ciekawe spotkanie dla seniorów pn. „Opowieści przy kwadratowym stole”, podczas którego poruszane były różne tematy związane z życiem, obyczajami oraz tradycją i przemijaniem oraz nowoczesnymi zwyczajami. „Literacka majówka” miała na celu zapoznanie się z ciekawymi publikacjami i wspólnej wymianie zdań na tematy bliskie i dalsze oraz bieżące przy kawie i herbacie.

W czwartek odbyło się spotkanie informacyjne i prezentacja książek wydanych przez Łubniański Ośrodek Kultury. Publikacja „Obrazy i słowa o gminie Łubniany”, czyli próba monografii historyczno-kulturowej cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród czytelników i użytkowników filii w Jełowej. Podobnie jak cztery tomy ks. „Ze Śląskiem na ty” zawierających nagrodzone prace Regionalnego Konkursu Literackiego o tej samej nazwie, który w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.

W kwietniu w poniedziałki i w środy odbywają się spotkania z seniorami p.t. „Na tapecie…”. Poruszane są różne tematy od zdrowej żywności, przygotowania potraw oraz zioła w domowym ogrodzie począwszy aż po tradycję i zwyczaje oraz obyczaje życia codziennego i jakie miejsca warto zwiedzać w Polsce. Z uczestnikami spotkań wykonujemy również różnego rodzaju rękodzieło oraz rozwiązujemy rebusy lub inne łamigłówki.  

W poniedziałki i w środy w filii bibliotecznej w Jełowej o godz. 10.00 odbywają się spotkania dla osób pow. 60 r.ż. – mieszkańców gminy Łubniany,  organizowane w ramach „projektu pn. „Stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, w tym osób starszych w Gminie Łubniany” nr RPOP.08.01.00-16-0009/16-01 współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020.”

W kwietniu spotkania zostały wyznaczone na: 06.04. (pt.), 11.04 (śr.), 16.04 (pn.), 18.04 (śr.), 23.04 (pn.) od godz. 10:00.

We wtorek 27-go marca br. – wyjątkowe odwiedziny w filii, czyli pierwsza wizyta Pań z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, odnośnie konkursu ogłoszonego przez WBP.

W pierwszy dzień wiosny – 21 marca,  filię odwiedziły Panie z przedszkolakami z Publicznego Przedszkola. Dzieci przyszły z przygotowanym przez siebie gaikiem zwiastującym nadejście wiosny.

 Wśrodę 14-go marca odbyło się spotkanie dla seniorów pn.” 60 twarzy seniora”, które miało na celu odpowiedzieć na pytania, m.in. jakie choroby można wyczytać z twarzy. Dodatkowo był pokaz  odnośnie innych zmian w wyglądzie, czyli jak twarz się zmienia po zabiegach kosmetycznych, a tym samym wygląd po  zmianie fryzury.

W dwa poniedziałki: 5-go i 19-go marca filię odwiedzili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej. Pani Beata Urbanek jest opiekunem tej grupy wolontariuszy. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z seniorami, podczas których pomogli Paniom przy zdobieniu jajek wielkanocnych.

W środę 7-go marca w przeddzień Dnia Kobiet odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „portret mówiony”. Gościem tego spotkania była pani Urszula Marcinkowska – mieszkanka Jełowej. Pani Urszula jest niezwykle ciekawą osobą, bardzo zaangażowaną, działa m.in. w Parafialnym Zespole CARITAS. Serdeczne podziękowania dla pani Uli za interesującą rozmowę, ciekawe opowieści oraz przedstawienie wyjątkowych i znaczących chwil w życiu.

W piątek 9-go lutego br. dzieci z Publicznego Przedszkola w Jełowej odwiedziły filię biblioteczną w Jełowej. Tematem pierwszego spotkania były baśnie i bajki, które były czytane podczas spotkania. Dzieci otrzymały zakładki wykonane przez panią z biblioteki, przygotowany był również poczęstunek. W piątek 2-go marca odbył się poranek literacki z poczęstunkiem dla przedszkolaków, którego tematem były wiersze, zaprezentowane na spotkaniu wraz z nowościami zakupionymi dla biblioteki.

W niedzielę 7-go stycznia br. odbyła się pierwsza impreza w nowo wyremontowanej filii bibliotecznej w Jełowej. Był to poczęstunek dla wykonawców, którzy wystąpili na Koncercie Noworocznym, dorocznie organizowanym przez Łubniański Ośrodek Kultury. W tym  roku koncert odbył się w kościele p.w. św. Bartłomieja w Jełowej. Do filii na poczęstunek przybyło ponad pięćdziesiąt osób.  Organizatorzy przygotowali pączki i kawę oraz herbatę.

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
242YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content