Poprzedni artykuł
Następny artykuł

EtnoPolska 2022

Tytuł projektu: „Tukej, w Gminie Łubniany”

„Tukej, w Gminie Łubniany” (z gwary śląskiej – „tutaj”) to projekt o tym, co w Gminie Łubniany zasługuje na przypomnienie i upamiętnienie. Składa się z dwóch głównych osi. Po pierwsze projekt jest o tym, że Gmina Łubniany słynie z kroszonkarstwa. Mówi o tym 2,5 metrowa kroszonka stojąca pod Łubniańskim Ośrodkiem Kultury. Jednak czy na pewno tradycja zdobienia jaj wzorem opolskim żywa jest wśród mieszkańców Gminy? Chcemy przypomnieć dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom o tym dziedzictwie kulturowym, które zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa Polski w 2019 roku. Jak? Poprzez warsztaty w szkołach podstawowych na terenie gminy. Przypomnimy w ich trakcie postać ś.p. Danuty Zalewskiej – popularyzatorki wzoru z Biadacza – jednego z sołectw Gminy Łubniany, która zmarła w 2009 roku. Po drugie – dzięki projektowi chcemy przypomnieć o zapomnianych zawodach z terenu Gminy Łubniany. Obie osie łączy też śląska gwara. Czy można nią zaciekawić – dzieci, młodzież, a przypomnieć dorosłym i seniorom, którzy często należą do mniejszości narodowych i etnicznych? Oczywiście! Wystarczy zaprezentować ją w nowym, atrakcyjnym wydaniu.

Wartość projektu: 27 789 zł

Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 26 000 zł

Czas trwania projektu: marzec 2022 – październik 2022

grafika EtnoPolska 2022

Aktualności dotyczące projektu:

Co nam dała EtnoPolska?

Zachęcamy do przeczytania podsumowania realizacji projektu "Tukej, w Gminie Łubniany", który realizowaliśmy w 2022 roku!

Koloruje-MY kroszonki opolskie i wzór opolski

Oddajemy w Wasze ręce kolorowankę, która prezentuje niematerialne dziedzictwo Gminy Łubniany, ale też szerzej - Opolszczyzny. Skorzystajcie z tych kolorowych wzorów, tworząc swoje ozdoby,...

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
242YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content