Poprzedni artykułBibliotekarki czytają bajki
Następny artykułKalendarz wydarzeń

Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA

Zespół SILESIA

W listopadzie  2018 roku minęło 25. lat działalności zespołu. Z tej okazji Silesia zagrała 11 grudnia jubileuszowy koncert w Filharmonii Opolskiej.  Jubileuszowy  program Silesii zaprezentowany został  w towarzystwie zaproszonych zespołów: Take Style,  chóru Spotkanie ze Starych Budkowic pod kierunkiem Bernadety Malik oraz zespołu NIVEL z Rudy Śląskiej. Z okazji jubileuszu, dzięki staraniom członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Inicjatyw Kulturalnych w Gminie Łubniany ANIMATOR,    wydano także okolicznościową publikację – „Kolekcja Silesia”. W wydanym materiale  zamieszczono nagrania prawie wszystkich opracowanych dotąd przez Silesię pieśni ludowych, w tym kolęd (4. krążki CD: Opole 1996, Katowice 1998, Opole 2008, Opole 2018). Jubileuszowy koncert w Filharmonii Opolskiej poprowadziła zaprzyjaźniona z Zespołem Anna Święcicka, dziennikarka TVP 3 Opole.

Rok powstania – 1993

Repertuar Zespołu obejmuje stare śląskie pieśni ludowe, do dziś żywotne w starszym pokoleniu autochtonicznych mieszkanców tego nadodrzańskiego regionu. Tematyka tych pieśni wyraża – jak w wielu pieśniach ludowych – codzienne doświadczenie, radości i smutki, losy mieszkańców wsi; wyobraźnia i wrażliwość ludu znalazła swój wyraz w równie starej, często archaicznej gwarze – fascynującej gwarze śląskiej. Członkowie “Silesii” są naturalnymi spadkobiercami tych pieśni i  tego języka – pochodzą z tutejszych podopolskich  wsi – z Dąbrówki Łubniańskiej, Brynicy i z Gosławic. Współczesne, nowe aranżacje tych pieśni sprawiają, iż brzmią one pięknie i czysto, stosownie dla odbiorcy XXI wieku.

Silesia

Zespół występował w wielu programach radiowych i telewizyjnych, między innymi: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Opola, Katowic.
Koncertował w wielu miejscach na terenie Polski, a także poza granicami kraju w Czechach, Niemczech na Bawarii i w Berlinie, na Litwie – w Wilnie, w Rosji, Stanach Zjednoczonych (Teksas).
“Silesia” jest laureatem wielu nagród i wyróżnień:
I nagrody na Opolskim Święcie Ludowej w 1995, 1997 i 2001 rok.
I nagrody na Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej “Wiatraki” w 1994 i 1996 roku.
Tytuł Opolanie Roku w 1995 r. przyznany przez redakcję “Gazety Opolskiej”

Rok 1996 – pierwsze studyjne nagranie i wydanie kasety magnetofonowej “Prze tą nasą siynią”

Rok 1997 – nagranie i wydanie płyty CD “Śląsk muzyką malowany”

Rok 2003 – Nagroda Allianz 2002 – “NIKE” – przyznana w kategorii kultura

Rok – 2008 – (6 czerwca) Odznaka honorowa Marszałka Województwa Opolskiego za zasługi dla Województwa Opolskiego

Rok 2009 – Nominacja w kategorii kultura do Złotej spinki – wyróżnienia Nowej Trybuny Opolskiej

Solistki Zespołu – Gabriela Dworakowska i Barbara Wysocka poza upowszechnianiem śląskich pieśni ludowych są również laureatkami „Szansy na sukces” – prestiżowego programu Telewizji Polskiej

Lider zespołu – Krystian Czech jest pomysłodawcą i  współorganizatorem przedsięwzięcia  promującego i upowszechniającego śląskie gwary i dialekty – Regionalnego Konkursu ZE ŚLĄSKIEM NA TY

W propagowaniu  swojego języka domowego – dialektu  obejmującego część obszaru północnej części województwa opolskiego, Silesia występowała wielokrotnie w znaczącym dla  Górnego Śląska konkursie „Po naszymu czyli po Śląsku”, organizowanym przez Radio Katowice

Rok 1994 – Krystian Czech III msc.

Rok 1997 – Gabriela Dworakowska – I msc. i tytuł  Ślązaczki Roku

Rok 2011 – Gabriela Dworakowska otrzymała nagrodę  Kuratora Opolskiego oraz Srebrny Krzyż zasługi za działalność artystyczno-edukacyjną nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  Bronisława Komorowskiego


Jubileusz XX-lecia

Swój Jubileusz XX-lecia w 2013 roku świętował  Zespół Pieśni Ludowej SILESIA w składzie: Krystian Czech (lider zespołu, klarnet, śpiew), Gabriela Dworakowska (skrzypce, śpiew), Barbara Wysocka (śpiew), Rajmund Szymaniec (akordeon).  Z tej okazji w niedzielę 17 listopada 2013 r. odbyło się spotkanie dla przyjaciół i sympatyków zespołu. Gospodarze przygotowali świetny program muzyczny z mini recitalem SILESII. Przewidziane były również prezenty muzyczne dla jubilatów w wykonaniu znanych muzyków Opolszczyzny. Płynęły życzenia, serdeczności i wiersze. Serdeczne podziękowania i gratulacje dla zespołu SILESIA, który zadbał o wyjątkową atmosferę tego wieczoru i o smaczny poczęstunek dla zaproszonych gości.


Zespół SILESIA wystąpił również z zespołem TAKE STYLE  “na jazzowo” podczas Koncertu Galowego – 14 grudnia 2013 r. w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu. Zdjęcia z wydarzenia w GALERII.


Trasą koncertową po Teksasie – SILESIA w USA   27.11 – 13.12.2012r.

na ostatnim zdjęciu: pierwszy z lewej ks.Prałat Frank Kurzaj – szef Fundacji o. L. Moczygęby) a w środku widoczna siostra to siostra Franciszka ze zgromadzenia Sióstr Szensztackich

W dniach 27 listopada do 13 grudnia na zaproszenie ks. prałata Franciszka Kurzaja i Ślązaków z Teksasu, zespół Silesia przebywa na południu USA, gdzie odwiedzając Teksas, przekazuje muzyczne pozdrowienia ze Śląska dla wielokulturowej mieszkającej tu społeczności Stanów Zjednoczonych. Oprócz miejscowości zamieszkałych przez Ślązaków w Teksasie takich jak: Panna Maria, Częstochowa, Saint Hedwig, muzycy grają i śpiewają także w San Antonio, Austin i Corpus Christi. Szczególne znaczenie mają ich występy w domach opieki społecznej, gdzie starsi Ślązacy ze wzruszeniem i niejednokrotnie łzami w oczach słuchają przepięknych polskich kolęd i pieśni ludowych. Tegoroczny pobyt połączony jest z IX galą Fundacji Ojca Leopolda Moczygemby, której celem jest budowanie więzi pomiędzy Teksasem a Śląskiem oraz inicjowanie kontaktów między instytucjami naukowymi i kulturalno-oświatowymi Teksasu i Śląska. Członkowie grupy Silesia, w składzie której grają Krystian Czech –lider zespołu, Gabriela Dworakowska, Barbara Wysocka i Dariusz Kownacki wraz z osobami towarzyszącymi, maja możliwość ponownego spotkania się z potomkami Ślązaków, którzy w XIX w. opuścili takie miejscowości jak Płużnica Wielka, Kotulin, Dobrodzień, Sieroty, Centawa, Zębowice, Jemielnica, Łubniany i wiele innych. Wcześniejszy pobyt zespołu miał miejsce w 2004 r., kiedy uczestniczyli w jubileuszu 150-lecia powstania Panny Marii w Teksasie, uważanej za najstarszą polską parafię w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczny pobyt zespołu to koncertowanie również wśród hiszpańskojęzycznych mieszkańców Teksasu. Podobna do polskiej – hiszpańska wrażliwość na piękno i muzykę, sprawia, że koncerty Silesii są przyjmowane niezwykle entuzjastycznie. Zespołowi towarzyszy także siostra Franciszka Orzeł ze zgromadzenia Sióstr Szensztackich, która w Ameryce dzieli się swoimi przeżyciami i doświadczeniami nabytymi w czasie wieloletniej służby w Kościele na terenie byłego ZSRR. Jej obecność wzbogaca pobyt zespołu i umożliwia mu koncertowanie w miejscach gdzie Siostry Szensztackie służą Kościołowi w Teksasie ( Lamar nad Zatoką Meksykańską).


“Silesia” śpiewa kolędy

“Silesia” śpiewa kolędy

Zespół Folklorystyczny “Silesia”, znany dotychczas z koncertów i nagrań śląskich pieśni ludowych, prezentuje tym razem swoje śpiewanie kolęd – równie ujmujące, równie wierne ich pierwotnym kształtom słowa i melodii, jak w swoim śpiewaniu starych pieśni ludu śląskiego. Prostota i czułość brzmienia tego kolędowania, wyniesione z tradycji śpiewania domowego, a od kilku lat także bożonarodzeniowego koncertowania w kościołach opolskich, czyni z tego nagrania niepowtarzalne świadectwo naszego odradzającego się co roku świątecznego wzruszenia.

Nagrania dokonano w studiu Polskiego Radia w Opolu (październik-grudzień 2008).
Zespół “Silesia” dziękuje Dyrekcji i Pracownikom Radia Opole za możliwość nagrania, Andrzejowi Czubińskiemu za realizację nagrania oraz wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu płyty.

Patronat medialny: Radio Opole, Radio Plus Opole, Nowa Trybuna Opolska
Partner: Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej
Projekt okładki: Oficyna Piastowska

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

962FaniLubię
97YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content