Chór Cantilene

Dyrygent:
Joanna Duda-Kot

Terminy zajęć: poniedziałek 18:30-20:15

Łubniański Ośrodek Kultury – Sala nr 2

ZAPISY I SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE: tel. 77 4215096 w. 22

Chór Cantilene

Chór Cantilene działa przy Łubniańskim Ośrodku Kultury od 2007 roku, początkowo pod dyrekcją Gabrieli Dendery (obecnie Czurlok), a od września 2007 pod dyrekcją Joanny Dudy-Kot.

Chór występuje na terenie gminy Łubniany, między innymi oprawiając niektóre uroczystości kościelne czy nabożeństwa, bierze udział w corocznym Koncercie Noworocznym organizowanym w kościołach Dekanatu. Śpiewał także poza granicami gminy, na przykład w Muzeum Wsi Opolskiej podczas Jarmarku Wielkanocnego, na Festiwalu w Walcach, a także poza granicami kraju – w partnerskiej gminie Arnstein czy w Hamburgu.

W swym repertuarze chór ma zarówno pieśni kościelne o zróżnicowanej tematyce, jak i pieśni ludowe oraz biesiadne, które miał okazję prezentować parokrotnie na festynach czy innych tego typu imprezach.

Instruktorzy:

Joanna-Duda-KotJoanna Duda-Kot – ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu w klasie fortepianu. Studiowała na Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej w specjalności prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Swoje umiejętności dyrygenckie oraz wiedzę z zakresu emisji głosu poszerza na kursach organizowanych m.in. przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu.

Od września 2007 roku prowadzi chór Cantilene działający przy Łubniańskim Ośrodku Kultury, a od stycznia 2012 również chór Cantate Deo przy parafii pw. Chrystusa Króla w Opolu.

 

 


Informacje archiwalne:

Chór “CANTILENE” wystąpił w 2014 roku na Koncercie Noworocznym w kościele p.w. św. Bartłomieja w Jełowej, w swoim repertuarze miał kolędy i pastorałki. Zdjęcia z koncertu można zobaczyć w zakładce GALERIA.

***

Chor “Cantilene” na czele z prowadzącą Joanną Duda – Kot w dniach 21-22 września 2013r. uczestniczył w warsztatach doskonalących głos w Jarnołtówku. W sobotę po przyjeździe chórzyści brali od razu czynny udział w warsztatach , w niedzielę natomiast był czas wolny do wykorzystania na zwiedzanie oraz na pstrąga w Moszczance. W drodze powrotnej chór wstąpił do klasztoru, w którym internowany był kardynał Wyszyński. Przy kawie i ciastku zakończyli warsztatowy weekendowy wypad.

***

Chór “CANTILENE” wystąpi z repertuarem na XXI Festiwalu Chórów i Zespołów Śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej organizowanym przez Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe w Leśnicy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Walcach dnia 17 i 18 listopada 2012r.

“Festiwal ma charakter konkursu otwartego i adresowany jest do wszystkich amatorskich chórów i zespołów śpiewaczych Opolszczyzny. Stanowi on okazję do wzajemnej konfrontacji osiągnięć artystycznych, a najlepsze chóry, zespoły i dyrygenci otrzymają nagrody.”

Członkom chóru oraz ich dyrygentce życzymy powodzenia podczas przeglądu chórów 17 listop0ada o godz. 14:00.

***

Krótki rys historyczny

Pierwszy zespół chóralny działający przy Łubiańskim Ośrodku Kultury powstał w 1997 roku. Założycielem i pierwszym dyrygentem był Krystian Czech – dyrektor Ośrodka . Zespół liczył około 12 osób. W repertuarze znajdowały się przede wszystkim pieśni sakralne oraz pieśni ludowe. Po około dwuletniej pracy działalność zespołu została zawieszona. W 2007 ze wspólnej inicjatywy Ewalda Poledni z Luboszyc i Krystiana Czecha chór został reaktywowany. Pan Ewald sam deklaruje pomoc w organizowaniu nut, a także zostaje jednym z członków zespołu, zasilając nieliczne głosy tenorowe. 13 marca tego roku chór odbywa pierwszą próbę z zaproszoną do współpracy Gabrielą Dendera (dziś Czurlok)- mieszkanką Jełowej, absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Zespół prowadzi do pierwszego publicznego występu, uroczystej sumy odpustowej ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła w Łubnianach (czerwiec 2007). Od 24 września 2007 roku chór podejmuje współpracę z kolejną chórmistrzynią Joanną Dudą( od 2009 Joanną Dudą-Kot). Chór uświetnia najczęściej odbywające się na terenie gminy uroczystości kościelne i świeckie. W 2009 roku śpiewał w jednej z hamburskich parafii w Niemczech. Do występów poza granicami kraju należy miasto Arnstein (Bawaria), leżące w Dolnej Frankonii w Niemczech. W chwili obecnej Zespół liczy ponad 30 osób.

Występy: 2007 – odpust parafialny ku czci św. Szczepana w Brynicy(pod dyrekcją Gabrieli Dendera)

6 stycznia 2008 – KONCERT NOWOROCZNY w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łubnianach (pod dyrekcją Joanny Dudy) – pierwszy publiczny występ pod kierunkiem Joasi.

Marzec 2008 – nabożeństwo Wielkopostne – kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Łubnianach

8  kwietnia 2008r. chór  śpiewa podczas  mszy św. z okazji udzialania Sakramentu Bierzmowania  w Łubnianach.

24 maja 2008r. Ślub  naszej  sopranistki  Aleksandry  Sosny w kościele p.w. św.  Szczepana w Brynicy.

29 czerwieca 2008r.  Odpust  parafialny  w Łubnianach.

14 września 2008r. Msza  św.  dożynkowa  w Brynicy (Dożynki Gminne).

25 grudnia 2008r. Nabożeństwo  Bożonarodzeniowe  w   Łubnianach.

4.styczna  2009r. Koncert   Noworoczny  w kościele  w Brynicy.

1 marca 2009r. Nabożeństwo  Wielkopostne  w Łubnianach.

1 maja 2009r.  Udział  chóru w Festiwalu Chórów  w Opolu, Seminarium Duchowne ul. Drzmały.

17  maja   msza  św. jubileuszowa O. Rogera 50-ciolecie życia  zakonnego

31 maja 2009r. Chór  śpiewa  na mszy św. inaugurującej  XXV  Tydzień  Kultury  Chrześcijańskiej

w Opolu. Mszę św. koncelebrował ks. biskup  Alfons Nossol.

28 czerwca 2009 Msza św.  odpustowa w Łubnianach.

6 września drugi  odpust – Narodzenie  Najświętszej Marii Panny w  Łubnianach.

20 września 2009r. Msza św. dziękczynna z okazji  60-tych  urodzin ks. proboszcza

Jerzego  Wybrańca w parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łubnianach

29.września 2009r. Udział w mszy  św.  z okazji  Sakramentu Małżeństwa ślubu  naszej  dyrygentki  Joanny  w kościele św. Jacka w Opolu – Gosławicach. ( I od tego momentu nasza Joasia – chórmistrzyni przyjmuję drugie, po-mężowskie nazwisko – Kot)

2 październik 2009r.  Udział chóru  w Niemczech w  Arnstein na  mszy św. rozpoczynającej w naszej partnerskiej gminie w Niemczech miesiąc różańcowy. Na tę uroczystość wyjechała z chórem delegacja Rady Sołeckiej z Łubnian, z sołtysem Joachimem Świercem, przekazując w darze łubniańską koronę żniwną.

26 grudnia 2009r. Nabożeństwo – bożonarodzeniowe w kościele  w Łubnianach.

3 stycznia 2010r.  Koncert  Noworoczny  w  kościele  p.w. św. Bartłomieja w  Jełowej.

8 stycznia  chór  wyjeżdża  do  Hambuga dzielnicy  Farmsen, gdzie  występuje w jednym z kościołów katolickich

9 i10 stycznia 2010r.

28 luty 2010r. Nabożeństwo  Wielkopostne w kościele św. Mikołaja w Krapkowicach.

W poniedziałek 15 lutego 2010r.  chór   CANTILENE   bawi się na zorganizowanym przez siebie spotkaniu karnawałowym.

    17  kwietnia 2010 chór  Cantilene śpiewał  na  mszy św.  z okazji  bierzmowania  w   kościele  parafialnym  w  Łubnianach.

W kwietniu 2010 roku chór  postanowił  , że  będzie   śpiewał  na  wszystkich  mszach  jubileuszowych członków sowjego zespołu, ale także chętnie skorzysta z zaproszenia osób zainteresowanych uświetnieniem swoich rodzinnych uroczystości.

8-mego  maja 2010r. chór uczestniczy w mszy św. z okazji jubileuszu  25- cio lecia rocznicy małżeństwa  Genowefy   i Józefa  Palmerów. ( Genowefa Palmer – sopranistka w zespole)

15 maja 2010r.   chór uczestniczy w mszy jubileuszowej z okazji 25- cio lecia  pożycia małżeńskiego Gizeli i Joachima   Świentek. ( Gizela – w chórze śpiewa partie sopranowe)

29 maja 2010r. uczestnicy  chóru  wyjeżdzaja  na  wycieczkę  do  Wisły.

27 czerwca 2010r.  chór uczestniczy we mszy świętej na sumie odpustowej w kościele  parafialnym w Łubnianach.

W czerwcu 2007 roku chór uczestniczy w dorocznym podsumowaniu przedwakacyjnych wydarzeń kulturalnych i działalności kulturalnej organizowanej przez Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej oraz  GBP w Łubnianach wraz z filiami w Brynicy, Jełowej i Luboszycach. Spotkanie zorganizowano w Łubniańskim Ośrodku Kultury.

12 września 2010 – udział w mszy św. dożynkowej w Łubnianach (Dożynki Gminne)

25  września 2010r. chór  śpiewa  na mszy św. odpustowej

ku  czci  Narodzenia  Najświętszej  Marii Panny  w  Łubnianach.

10 października 2010.r chór uświetnia uroczystość jubileuszową na mszy  z okazji 50-ciolecia   ślubu

Edeltraudy  i Józefa Swiętek.( Edeltrauda Świentek – sopran)

2 stycznia 2011 – Koncert  Noworoczny w kościele parafialnym w Łubnianach

DOROBEK REPERTUAROWY :  Pieśni  mszalnych 20; Pieśni   na Wielki  Post – 13; Pieśni  na  Boże Narodzenie  –  14; Pieśni  biesiadne – 11

W imieniu całego zespołu Maria Soporowska pisze ” Jesteśmy wdzięczni naszej dyrygentce Joasi, dziękujemy za cierpliwość, nauczanie. Bądź z nami Joasiu i ucz nas dalej…” , “…cenimy sobie także warunki, jakie do spotkań tworzy nam Łubniański Ośrodek Kultury…”

 

 

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
225YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content