Poprzedni artykułZajęcia Cyrkowe
Następny artykułZimowy Festiwal Kultury i Sztuki

Kolorowa Jaskinia

Zajęcia z dziedziny: rysunek, ołówek, kredki, pastele, węgiel, malarstwo- farby, akwarele,  rzeźba/ płaskorzeźba – glina, gips, drewno, modelina, plastelina, styropian, inne prace ręczne- kolorowy papier, krepina, karton, drut, pianka plastyczna, itp. Zajęcia prowadzą: Ewa Trąbczyńska.

Plakat Kolorowa Jaskinia

ZAPRASZAMY do KOLOROWEJ JASKINI na FACEBOOK’u:

https://www.facebook.com/pages/Ko%C5%82o-Plastyczne-Kolorowa-Jaskiniaw-%C5%81OK/241606375952290

Instruktorzy:

Ewa TrąbczyńskaEwa Trąbczyńska – instruktor zajęć plastycznych. Z pasją prowadzi od 2009 roku swoje dzieło “Kolorową Jaskinię” czyli koło plastyczne działające stale w Łubniańskim Ośrodku Kultury. Uczestnicy zajęć kilka razy wygrali w znaczących ogólnokrajowych konkursach dla dzieci i młodzieży wysokie miejsca i wyróżnienia.

Artystka przyjezdna, z korzeniami częstochowskimi. Rzeźbiarka profesjonalna z powołania, wykonała między innymi dwumetrowy portret papieża Jana Pawła II. Także graficzka, robiła między innymi oprawę wizualną publikacji “Z akordeonem przez Śląsk”, którego autorem jest mgr Dariusz Kownacki, znany popularyzator kultury śląskiej. Zdobyła na wystawach autorskich rzeźby i rysunku kilka nagród i wyróżnień. Uczestniczyła w wielu wspólnych wystawach artystów opolskich, krajowych i międzynarodowych .

W roku 2004-tym i 2016-stym była laureatką Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury. W roku 2017-stym roku dostała nominację na Animatora Roku w lokalnych wyborach w Gminie Łubniany.


Informacje archiwalne:

Studio plastyczne prowadzone jest przez Ewę Trąbczyńską, znaną artystkę z rodziny Trąbczyńskich w Dąbrówce Łubniańskiej oraz Justynę Kaczmar. Organizowane zajęcia obejmują prace z zakresu wszelkich technik plastycznych. Do najczęściej uprawianych sztuk należą malarstwo, malowanie szkła i porcelany, rzeźba w gipsie oraz glinie oraz w innych plastycznych masach. Wśród pasjonatów zajęć są dzieci szkół podstawowych i młodzież. Szczególne zainteresowanie zajęciami wykazują najmłodsi artyści.

Zapraszamy do nowych pracowni w wyremontowanym budynku Gminnej Biblioteki Publicznej przy ul. Opolskiej 49 na II piętrze, pokoje nr 8,9,10.

Zapraszamy wszystkich których ciekawi jak się robi sztukę. Jak się rysuje. Jak się maluje. Jak się rzeźbi. Jak się robi linoryty, drzeworyt, relief. Co trzeba zrobić, aby powstała urocza laurka dla ukochanej Mamy, Babci, czy kartka na Walentynki, album ze zdjęciami, zaproszenie na urodziny?

Takie rzeczy będą dla chętnych na zajęciach plastycznych, bardzo praktycznych, w „Kolorowej Jaskini” na drugim piętrze w nowym budynku Gminnej Biblioteki Publicznej, przy ulicy Opolskiej 49. Od poniedziałku do piątku w godz. od godz.12-stej do 16-tej.

Będzie nauka rysunku, szkicowania, bez którego nie może powstać obraz czy rzeźba. Nauczymy rysować proporcjonalnie twarz czy całą postać człowieka, zwierzęcia, obiekty z natury i absolutnie odlotowe abstrakcje. Wprowadzimy w kolorowe tematy malarskie spod znaku palety i pędzla. Wyjaśnimy jak mieszać barwy podstawowe, aby uzyskać odcienie przeróżne, i jak namalować potem wszystko co chcemy powiesić na ścianie, aby weselej było w pokoju. A jaka frajda, gdy ktoś zapyta, co to za taki ładny obraz wisi, czyj? Odpowiadamy: Mój! Będzie także niebagatelna, ambitna dziedzina sztuki: Rzeźba. Rzeźba to prawie to samo co malarstwo, tylko w 3d. Jest trójwymiarowa, można ją oglądać ze wszystkich stron, podczas gdy obraz tylko z jednej.

Nauczymy jak naszkicować swój pomysł na jakimś materiale: drewno, gips, i wyrzeźbić figurkę psa, kota, serduszko z wstążką dla Mamy, czy konia. Takie pierwsze kroki w ŁOKu mogą ułatwić zrozumienie, o co tu w ogóle chodzi! Zapraszamy więc do nas! Jest w czym wybierać…

Ewa Trąbczyńska

Przed świętami praca wre.

Świetną możliwością dla dzieci do przygotowania prezentów są zajęcia kółka plastycznego, gdzie każdy może sam coś wyjątkowego zrobić dla rodziców, przy pomocy i z doradztwem Pani Ewy Trąbczyńskiej.

Miłej zabawy życzymy !

Z życia artystycznej rodziny Trąbczyńskich z Dąbrówki Łubniańskiej:

Rodzina Trąbczyńskich jest rzadkim zjawiskiem. Wszyscy w niej tworzą i biorą czynny udział w życiu kulturalnym opolskiego regionu.

Każdy członek tej rodziny ma na swym koncie wystawy, nagrody i wyróżnienia.

Wystawy i nagrody p. Konstantego Trąbczyńskiego – rzeźba ludowa i artystyczna.

 

1977 r.Honorowy tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych przyznany osobiście przez Ministra Kultury i Sztuki prof.Zina.

1978 r.Uczestnictwo w 4 Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej-Kraków.

1978 r.Udział w 1 Regionalnej Wystawie Twórczości Artystycznej Rzemiosła Opolskiego-Opole.

1979 r.Udział w Ogólnopolskiej Wystawie Artystycznych Wyrobów Pamiątkarskich w salach PMA”Arsenał”-Warszawa.

1979 r.Udział w 2 Regionalnej Wystawie Twórczości Artystycznej Rzemiosła Opolskiego.W dowód uznania za wysokie walory artystyczne i estetyczne przyznano mu pamiątkowy medal-Opole.

1979 r.Udział w Wystawie Sztuki Rzemiosł Artystycznych z okazji 3 Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów Cechów i Spółdzielni-Opole.

1980 r.Dyplom wyróżnienia za udział w 3 Regionalnej Wystawie Rzemiosł Artystycznych z okazji Obchodów Opolskich Dni Rzemiosła-Opole.

1980 r.Dyplom wyróżnienia za ekspozycję na 3 Wojewódzkiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych „Beskidy 80”-Bielsko-Biała.

1981 r.Dyplom wyróżnienia za ekspozycję prac na 4 Wojewódzkiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych-Opole.

Wystawy i nagrody p. Anny Trąbczyńskiej, jego żony. Haft, ręczne malowanie porcelany, kroszonkarstwo.

2004 r.Dyplom wyróżnienia w konkursie Cepelii na najpiękniejszą kroszonkę opolską-Opole.

2004 r.Dyplom wyróżnienia w konkursie Cepelii na najpiękniejsze ręczne zdobienie porcelany-Opole.

2005 r.Dyplom wyróżnienia w konkursie Cepelii na najpiękniejszą kroszonkę opolską-Opole.

2005 r.Dyplom wyróżnienia w konkursie Cepelii na najpiękniejsze ręczne zdobienie porcelany-Opole.

2006 r.Udział w konkursie Cepelii na”Kroszonkę Opolską”-Opole.

2006 r.Udział w konkursie Cepelii na najpiękniejsze ręczne zdobienie porcelany-Opole.

Wystawy i nagrody Barbary Trąbczyńskiej – starszej córki, z wykształcenia i pasji tkaczki artystyczne, malarki porcelany i obrazów.

1980 r.Dyplom wyróżnienia za ekspozycję gobelinów na 3 Regionalnej Wystawie Rzemiosł Artystycznych z okazji Opolskich Dni Rzemiosła-Opole.

1980 r.Dyplom wyróżnienia za ekspozycję tkactwa artystycznego na 3 Wojewódzkiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych „Beskidy 80”-Bielsko-Biała.

1981 r.Udział w 4 Wojewódzkiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych –Opole.

1984 r. Udział w 6 Wojewódzkiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych –Opole.

1998 r.Udział w konkursie Cepelii na ręczne zdobienie porcelany-Opole.

2003 r . Udział w konkursie Cepelii na”Kroszonkę Opolską”-Opole.

2004 r.Dyplom wyróżnienia w konkursie Cepelii na najpiękniejszą kroszonkę opolską-Opole.

2004 r.Dyplom wyróżnienia w konkursie Cepelii na najpiękniejsze ręczne zdobienie porcelany-Opole.

2005 r. Dyplom wyróżnienia w konkursie Cepelii na najpiękniejszą kroszonkę opolską-Opole.

2005 r. Dyplom wyróżnienia w konkursie Cepelii na najpiękniejsze ręczne zdobienie porcelany-Opole.

2006 r. Dyplom wyróżnienia w konkursie Cepelii na najpiękniejsze ręczne zdobienie porcelany-Opole.

2006 r. Udział w konkursie Cepelii na ”Kroszonkę Opolską”-Opole.

Wystawy i nagrody Ewy Trąbczyńskiej-młodszej córki – rzeźba artystyczna, grafika, obecnie zaangażowana instruktorka Koła Plastycznego działającego w Łubniańskim Ośrodku Kultury.

1990 r.Udział w konkursie ogólnopolskim ”Diabeł w sztuce” – Łódź.

1997 r.Wystawa rzeźb i grafiki w Ł.O.K.-Łubniany.

1998 r.Dyplom wyróżnienia w 4 Wojewódzkim Konkursie na Szopkę Betlejemską –Wilków+Muzeum Wsi Opolskiej –Opole.

1999 r.Wystawa rzeźb i grafiki w „Na Zapiecku”-Opole.

1999 r.Wystawa rzeźb i grafiki w Ł.O.K.-Łubniany.

1999 r.Wystawa rzeźb i grafiki –Brynica.

2004-5r.Ekspozycja rzeźb na wystawie objazdowej „Człowiek to ten który tworzy”-Opole.

Rodzina Trąbczyńskich to ludzie ogarnięci ogromną pasją twórczą,którą przez wiele lat pielęgnują, tworząc sztukę z serca, o wysokich walorach artystycznych.

To niezwykłe, aby wszyscy z tej rodziny tak kochali sztukę, zasilając prawdziwym entuzjazmem kulturę krajową i regionalną.

Nieżyjący już pan Trąbczyński ,jego żona Anna i ich dzieci to artyści pełni radości tworzenia, czy to rzeźba, obraz, haft, koronka, czy porcelana malowana ręcznie, kroszonki, grafiki.

Całokształt ich wspólnych dokonań dobrze przedstawia tę pasję. Na przestrzeni czasu od lat 70-tych do dziś trwa ich miłość do sztuki, zobrazowana wystawami i nagrodami.

Pan Trąbczyński wykonał między innymi nietypowy komplet szachów.32 figury półtorametrowej wysokości, rzeźbione unikalnie przez 5 miesięcy zostały przekazane gospodarzom Opola jako prezent od rzemieślników w ramach 33 rocznicy wyzwolenia.

Jego rzeźby najczęściej o tematyce człowieka przy pracy są arcydziełami sztuki ludowej i artystycznej.

Miał prawdziwych fanów swego stylu rzeźbiarskiego, polskich i zagranicznych.

Jest wpisany w rejestr Twórców Ludowych.

Pani Anna malowała porcelanę zbierając pochwały zarządu Cepelii. Także haftuje obrazy i serwety. Robi kroszonki nagradzane wyróżnieniami na konkursach..Przez 10 lat współpracowała z zespołem pieśni i tańca ludowego ”Osowiec”, robiąc czepki i wianki za co otrzymała podziękowanie od kierownika osowieckiego Domu Kultury.

Jest wpisana w rejestr Twórców Ludowych.

Pani Barbara zbierała nagrody za pięknie wykonane gobeliny i kilimy na wystawach. Także za piękne malowanie ręczne porcelany i zdobienie kroszonek.

Jest to do dziś jej pasją. Wysoką estetyką malowania kompozycji kwiatowych na porcelanie wzbudziła zainteresowanie tak odległego kraju jakim jest Japonia. W wyniku tego zainteresowania wzięła nieodpłatnie w 2009 roku udział w filmie z cyklu ”Koleją po Europie”, który ma 30 mln widzów.

Ta niespodziewana możliwość promowania porcelany opolskiej w Japonii sprawiła jej radość.

Jest wpisana w rejestr Twórców Ludowych.

Pani Ewa wystawia swoje rzeźby i grafiki tworzone z potrzeby ducha. Prowadzi także z pasją pracownię plastyczną proponując kursy na temat różnych dziedzin uprawiania sztuki oraz różnych technik plastycznych. Wystawia także prace wykonane przez uczestników zajęć w pracowni.

Takie rodzinne zjednoczenie artystycznych pasji nieczęsto się zdarza. Prawdziwy ewenement kulturowy.

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
195YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content