Historia kołem się toczy – podsumowanie

Łubniański Ośrodek Kultury zaproponował mieszkańcom gminy Łubniany projekt historyczny w niecodziennym wydaniu.

Spotkania o historiach sołectw, warsztaty rysunku zabytków w szkołach, mapa z trasami historycznymi oraz rajdy rowerowe – to elementy projektu „Historia kołem się toczy”, jaki zorganizował Łubniański Ośrodek Kultury. W ramach programu „Patriotyzm Jutra 2023” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie mieszkańcy gminy mogli skorzystać z ciekawej formy poznawania lokalnej historii.

Pierwszym elementem były warsztaty z rysunku w gminnych szkołach podstawowych. Dzieci, pod okiem instruktora, tworzyły piktogramy – symbole zabytków z gminy Łubniany, które później znalazły się na mapie. To miejsca znane – jak drewniany kościół w Kolanowicach z XVII wieku, ale także te, o których niewielu wie – grodzisko w Jełowej, Brynicy, czy pomnik „kokotka”, który znajduje się w Biadaczu.

Papierowa wersja mapy, zawierająca trzy trasy rowerowe wraz z opisem zabytków, trafiła do mieszkańców gminy, którzy wzięli udział w rajdach rowerowych. Dodatkowo, w wersji elektronicznej, jest ona dostępna poniżej:

[MAPA]

W czterech bibliotekach na terenie gminy zorganizowano spotkania dotyczące historii sołectw, a jest ich w gminie Łubniany jedenaście. Dzięki spotkaniom z historykiem, który w barwny sposób (prezentując np. piosenki o miejscowościach), mieszkańcy poznali nieznane dzieje swoich sołectw.

Ważnym elementem były także rajdy rowerowe, podczas których można było zobaczyć opisywane na mapie miejsca, a także – dzięki przewodnikom – poznać ich mało znane historie.

Sam tytuł projektu – „Historia kołem się toczy” nawiązywała w oczywisty sposób do polskiego powiedzenia, choć także do śląskiej gwary, w której „koło” oznacza rower.

 

Kalendarz wydarzeń:

Bądźmy w kontakcie!

1,032FaniLubię
242YouTubeSubskrybuj

Z ostatniej chwili:

Skip to content